VANCOUVER 23. februára (WEBNOVINY) – Slovenské hokejové reprezentantky prehrali vo svojom pondelňajšom záverečnom vystúpení na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri s Čínou 1:3 a obsadili konečné 8. miesto. Slovenky, ktoré sa predstavili premiérovo pod olympijskými kruhmi aj medzi svetovou elitou vôbec, nedokázali zvíťaziť vo Vancouveri ani v jednom dueli. Zverenky trénera Miroslava Karafiáta predviedli viacero sympatických výkonov, doplatili však na úlohu učiaceho sa benjamínka a na to, že nedokázali v zápase udržať koncentráciu počas celých 60 minút. Už na štvrtých zimných olympijských hrách v rade sa tak stalo, že nováčik v ženskom hokejovom turnaji napokon uzatváral konečné poradie.
Slovenky boli v stretnutí s Čínou v prvej tretine lepším tímom, skóre otvorila v 11. min Petra Pravlíková. V ďalších dvoch tretinách však už dominoval ázijský protivník, v drese ktorého sa dvoma gólmi prezentovala kapitánka Wang Li-nuo a jeden presný zásah pridala Sun Žuej.
Hokej – ženy – zápas o konečné 7. miesto:
Čína – Slovensko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 38. Wang Li-nuo (Ju Paj-wej), 46. Sun Žuej (Čang Šuang, Ťin Feng-ling), 52. Wang Li-nuo (Čang Pen) – 11. Pravlíková (Jurčová, Veličková).
Vylúčené: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 32:21, rozhodovali: Tottmanová (V. Brit.) – Hishmenová (USA), Majapurová (Fín.), 3500 divákov
Zostavy:
Čína: Ši Jao – Ju Paj-wej, Ťiang Na, Čchi Süe-tching, Čang Šuang, Lou Ju-e, Tchan An-čchi, Liou Či-sin – Ma Žu-i, Wang Li-nuo, Čang Pen – Sun Žuej, Ťin Feng-ling, Tchang Liang – Cchuej Šan-šan, Kao Fu-ťin, Chuang Chaj-ťing – Chuo Cchuej, Čang Meng-jing
Slovensko: Tomčíková – Karafiátová, Babiaková, Brémová, Országhová – Jurčová, Pravlíková, Veličková – Čupková, Babonyová, Džurňáková – Čulíková, Herichová, Gápová
Slovenkám vyšiel vstup do ich záverečného duelu vo Vancouveri. Už v 3. min mali veľkú šancu, v priebehu niekoľkých sekúnd však postupne neuspeli Babiaková, Pravlíková a ani Veličková. V 8. min pekne postupovala na bránku súperiek Gápová, jej strelecký pokus bol zblokovaný. Aktívne korčuľovanie a snaha hokejistiek SR slávili úspech v 11. min – Jurčová pekne našla Pravlíkovú, ktorá z prvej poslala puk do ľavého horného rohu čínskej bránky – 1:0. Už o minútu mohla zvýšiť Čulíková, gólmanka Ši Jao však bola pozorná a nenachytala ju ani Veličková v 16. min spoza bránky. V slovenskej obrannej tretine bolo v prvom dejstve minimum vzruchu, všetky nebezpečnejšie situácie zverenky trénera Karafiáta vyriešili.
V druhej tretine sa obraz hry zmenil. Prevahu začali mať Číňanky a dostávali sa aj do šancí. V 21. min netrafila priestor troch žrdí Čchi Süe-tching, v 25. min ohrozila Tomčíkovú počas presilovej hry kapitánka Wang Li-nuo. Aj v ďalšom priebehu držala Slovenky nad vodou najmä brankárka Tomčíková, ktorá sa vyznamenala v 28. min proti bekhendovému zakončeniu Ťin Feng-ling a o päť minút neskôr zvládla aj strelu Tchang Liang spomedzi kruhov. Slovenské hráčky sa v týchto okamihov zväčša len bránili a napokon tlak súperiek neustáli. V 38. min si do ideálneho streleckého priestoru nakorčuľovala Wang Li-nuo, cez nedôsledne brániacu Babiakovú vystrelila a puk si našiel cestu do siete – 1:1.
Číňanky pokračovali aj v tretej dvadsaťminútovke v nastúpenom trende. V pozore musela byť stále najmä Tomčíková, ktorá v 43. min zneškodnila pokus Kao Fu-ťin. O minútu na to zastavil jej pravý betón aj šikovnú strelu Sun-Žuej. Svoju šikovnosť predviedla v 46. min Sun Žuej, ktorá sa za bránkou zbavila Karafiátovej, nakorčuľovala si pred Tomčíkovú a „zavesila“ pod brvno – 1:2. Slovenky sa potom zdravo nahnevali a pokúsili sa s nepriaznivým stavom niečo urobiť. V 48. min chcela zakončiť Veličková, v hre štyroch proti štyrom sa k strele v dobrej pozícii nedostala Čupková. V 52. min pekne potiahla puk Herichová, Ši Jao sa však nenechala prekvapiť. Naopak, udrelo na opačnej strane, keď prihrávku Čang Pen umne tečovala do bránky Wang Li-nuo – 1:3. Od väčšieho gólového prídelu uchránila v ďalšom priebehu slovenský tím Tomčíková. Hráčky SR síce ešte niekoľkokrát pohrozili, ale do väčších šancí sa už nedostali.
Hlasy po pondelkovom stretnutí o 7. miesto na ženskom hokejovom turnaji na ZOH 2010 vo Vancouveri Čína – Slovensko (3:1):
Hannu Juhan Santala (tréner Číny): „Presvedčili sme sa o tom, že slovenský hokej má nielen kvalitných mužov, ale už aj ženy. Najmä v prvej tretine nás Slovenky zatlačili, moje zverenkyne boli nervózne a nehrali dobre. Od druhej tretiny sme však zvýšili tlak na súperove obrankyne a začali sme sa presadzovať aj v útoku. Dôležitý bol prvý gól a keď sme sa v poslednej tretine dostali do správneho tempa, už sme boli lepším tímom. Napriek tomu konečný výsledok je veľmi tesný a v niektorých momentoch nám pri šanciach súperiek pomohlo aj šťastie.“
Miroslav Karafiát (tréner Slovenska): „Chceli sme určite zabojovať a na záver konečne vyhrať. Zápas sa pre nás vyvíjal priaznivo, keď sme strelili prvý gól a to ešte Martina Veličková za stavu 1:0 nevyužila sama pred brankárkou čistú šancu. Od druhej tretiny sme znervózneli, začali robiť chybičky a postupne dovolili súperkám vyrovnať hru. Bolo to v konečnom dôsledku veľmi tesné, škoda, lebo som si veľmi želal vyhrať aspoň jeden zápas. Treba povedať aj to, že proti Číne nám citeľne chýbali zranené hráčky Kapustová a Matejová.“
Natalie Babonyová (útočníčka Slovenska): „Veľmi sme chceli vyhrať tento zápas, ale v závere sme už pociťovali veľkú únavu. Škoda, že sme nedali góly za stavu 1:0, keď sme boli lepším tímom. Ideme však ďalej, tento turnaj bol pre nás jednou veľkou skúsenosťou. Pre mňa obdobne bola táto olympiáda jedným fantastickým zážitkom na ľade aj mimo neho. Som rada, že som mohla byť v tomto slovenskom tíme.“
Iveta Karafiátová (kapitánka a obrankyňa Slovenska): „Hodnotenie z mojej strany je, bohužiaľ, trošku smutné, lebo sa nám nakoniec nepodaril ten zázrak a nevzali sme žiadnemu súperovi body. Myslím si, že to bola napriek tomu veľmi dobrá skúsenosť pre každú z nás. Videli a zažili sme hokej na najvyššej úrovni, ku ktorej by sme sa chceli v budúcnosti čo najviac priblížiť. Proti Švajčiarkam sme viedli, s Ruskom to tiež nebolo zlé a rovnako dnes proti Číne sme odohrali dobrý zápas, len sme to nedotiahli do konca. Možno keď niekedy v budúcnosti odohráme kvalitných 60 minút, budeme sa konečne tešiť aj z víťazstva.“
Zuzana Tomčíková (brankárka Slovenska): „Viedli sme 1:0 do konca druhej tretiny a dostali sme gól odrazený od korčule, aspoň tak som to videla…V tretej tretine už potom Číňanky lepšie korčuľovali, my sme boli zrejme viac unavené. Predsa len piaty zápas na turnaji, to sa už muselo prejaviť. Bojovali sme však a myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Na tejto olympiáde bolo pre nás všetko nové, učili sme sa za pochodu. Proti takým kvalitným súperom sme hrali prvýkrát. Musíme sa posnažiť, aby sme na budúcoročných majstrovstvách sveta odohrali lepšie výsledky a konečne dokázali zvíťaziť nad niekým z tej najťažšej konkurencie.“
Janka Čulíková (útočníčka SR): „Je to najmä o skúsenostiach. Veľmi sme chceli a niekedy je možno menej viac. Mali sa radšej menej snažiť a bolo by to lepšie. Niektorá z tých našich šancí sa určite mohla premeniť a potom by sa vyšší náskok lepšie bránil. Ale ja si myslím, že ono to príde. O taký rok budeme mať na konte ešte viac náročných zápasov a začneme vyhrávať. Odohrali sme tu viacero dobrých stretnutí, ktoré nám ušli až v závere. Proti Švédsku sme hrali oba tímy európsky hokej, korčuľovalo sa hore-dolu, proti Švajčiarsku to tiež nebolo zlé. Prišla som na to, že čo som trénovala doteraz, nestačí. O rok, o dva by sme sa chceli zlepšiť natoľko, aby sme dokázali porážať už aj Śvédky a Švajčiarky.“
Jana Kapustová (útočníčka SR, nehrala pre zranenie): „Ťažko sa mi sledoval zápas s pocitom, že nemôžem dievčatám pomôcť. Dnes mi však operovali ruku a nedalo sa s tým nastúpiť. Boli sme tu každému tímu s výnimkou Kanady rovnocenným súperom, skončili sme na 8. mieste, ale život ide ďalej. Chceli sme hrať každý zápas na 120 percent, ale v posledných stretnutiach bolo vidno, že už nám ubúdali sily. Dúfam, že na budúci rok v A-skupine majstrovstiev sveta to už bude lepšie a niekoho zdoláme.“
Pozrite si program a výsledky
Pozrite si tabuľky
SITA – od vyslaných redaktorov Miroslava Antola a Daniela Šargu