ČERVENÁ POĽANA 11. februára (WEBNOVINY) – Smútok a slzy v očiach mala po kvalifikácii šprintu voľnou technikou na zimných olympijských hrách v Soči slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková.
V jej tvári i z jej slov bolo cítiť veľké sklamanie. Veľmi chcela postúpiť do štvrťfinále medzi tridsiatku najlepších a v nej predviesť svoju výkonnosť. Dvadsaťdeväťročnej Banskobystričanke napokon lyže nešli podľa predstáv a na trati sa poriadne vytrápila. Napriek snahe obsadila 39. miesto, od účasti vo štvrťfinále ju delilo 1,78 sekundy.
Organizátori sa hodinu pred začiatkom pretekov snažili spevniť trate soľou. Zo začiatku po nasolení bol sneh tuhý, ale postupne mäkol, čo nezahralo do kariet slovenskej reprezentantky, ktorá mala pripravené iné lyže.
Pôvodne organizátori chceli trať upravovať už v noci, napokon tak urobili až krátko pred štartom. „Počasie mi nehralo do kariet. S malým tímom nemôžeme reagovať na rýchlu zmenu podmienok,“ rozhovorila sa v mixzóne Alena Procházková a do očí sa jej tlačili slzy.
Po chvíľke pokračovala: „Nepustili nás na trať, lebo neskoro priniesli soľ a nestíhali ju upraviť. Dostali sme sa na ňu až hodinu pred štartom. Lyže som skúšala inde, potom aj na trati. Je ťažké veľmi rýchlo lyže pripraviť, aj keď vieme, čo použiť v týchto podmienkach.“
Beh na lyžiach je síce individuálny šport, ale výsledky v ňom závisia aj od prípravy lyží. Ak nie sú kvalitne namazané, potom je problematické dosiahnuť dobré umiestnenie. Na ZOH majú reprezentácie veľmocí oveľa početnejšie zastúpenie, Nóri mali okolo trate rozmiestnených dvanásť ľudí, ktorí hlásili jej stav.
Zabezpečenie slovenských bežcov na lyžiach je na oveľa menšej úrovni. Vzhľadom na užšiu špičku nemajú možnosť testovať najnovšie vosky a novinky z lyžiarskeho sveta. Ďalším problémom je finančné zabezpečenie. „Nevravím, že máme zlé podmienky. Spôsob, ktorým sa u nás robí šport, však nie je najlepší a neposunieme sa vyššie,“ naznačila Procházková.
Členka Slávie Ekonóm UMB Banská Bystrica a Národného športového centra štartovala v treťom olympijskom šprinte. V Turíne 2006 bežala voľnou technikou a skončila 21., vo Vancouveri 2010 si v klasike verila, ale zradilo ju zdravie a skončila osemnásta. „Som rovnako sklamaná teraz ako vo Vancouveri. Vtedy ma zradilo zdravie, teraz podmienky,“ doplnila zverenka Jána Valušku, ktorá sa stihla v Soči dostatočne aklimatizovať a fyzicky sa cítila pripravená.
„Bolo vidieť, že stráca v zjazdoch i pri dojazde. Nebolo to v poriadku,“ povedal Ján Valuška. Procházkovú čaká v Soči ešte tímový šprint a 10 km klasicky. Čo najvyššie chcela skončiť v individuálnom športe, ktorý bol jej hlavnou disciplínou. „Chceli sme sa dnes dostať čo najvyššie. Som z výsledku sklamaný. Budeme sa snažiť, aby sme mali v ďalších disciplínach lepší výsledok ako v šprinte,“ dodal Ján Valuška.