BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl sa v treťom kvartáli 2012 medziročne zvýšila o 0,5 percentuálneho bodu na 13,7 %.
Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, počet nezamestnaných v absolútnom vyjadrení oproti 3. štvrťroku 2011 vzrástol o 16,7 tis. na 371,3 tis. osôb.
„Tempo medziročného rastu nezamestnanosti sa v jednotlivých štvrťrokoch tohto roka postupne zrýchľovalo až na 4,7 % v 3. štvrťroku,“ uviedol ŠÚ SR. U žien vzrástla o 1,2 percentuálneho bodu na 14,5 % a u mužov klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 13 %. V medzikvartálnom porovnaní vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 2,6 tisíca, teda o 0,7 % na 376,3 tis. osôb.
Štatistiku kazí dlhodobá nezamestnanosť
Celkovú situáciu naďalej negatívne ovplyvňovala hlavne dlhodobá nezamestnanosť. Počet osôb nezamestnaných viac ako jeden rok dosiahol 236,8 tisíca, z nich 69,8 % bolo nezamestnaných viac ako dva roky.
Zvýšenie celkovej nezamestnanosti sa prejavilo predovšetkým v absolútnom raste počtu dlhodobo nezamestnaných osôb o 16,1 tisíca.
V prípade krátkodobej nezamestnanosti, teda do jedného roka, zaznamenal ŠÚ mierny rast o 0,6 tis. na 134,5 tis. osôb. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac nezamestnaných osôb pracovalo v priemysle (21,3 %).
Najvyšší relatívny prírastok počtu nezamestnaných bol v odvetviach informačné a komunikačné činnosti, zdravotníctvo a sociálna pomoc a administratívne služby. Relatívne najviac klesol počet nezamestnaných v ostatných činnostiach a v činnostiach v oblasti nehnuteľností.
Bez práce je najmä východ
Počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol vo všetkých krajoch v rozsahu od 0,9 % (Košický kraj) do 14,5 % (Trenčiansky kraj). Na celkovom počte nezamestnaných v SR sa v najväčšej miere podieľali kraje východného Slovenska (Košický 20,1 % a Prešovský 18,8 %).
Zároveň tieto dva kraje vykázali aj najvyššiu úroveň miery nezamestnanosti (Košický 19,9 % a Prešovský 18 %). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila vo väčšine krajov, najviac v Trenčianskom kraji, o 1 percentuálny bod.
V 1. až 3. štvrťroku nezamestnanosť medziročne vzrástla o 3,7 % na 373,2 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa tak zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 13,8 %.
Zamestnanosť paradoxne rastie
Zamestnanosť na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl pokračovala aj v treťom štvrťroku tohto roka v medziročnom raste. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).
V porovnaní s tretím kvartálom vlaňajška sa zvýšila o 12,5 tis. na 2,34 mil. osôb. Rast zamestnanosti bol ovplyvnený najmä zvýšením počtu pracujúcich v zahraničí do jedného roku o 11,3 tis. osôb.
Po sezónnom očistení oproti druhému štvrťroku zamestnanosť klesla o 13,1 tisíca osôb na 2,3 mil. osôb. „Ide už o druhý štvrťrok po sebe, kedy medzikvartálne poklesol sezónne očistený počet zamestnaných osôb,“ informoval úrad.
Celkové zvýšenie zamestnanosti podľa ŠÚ SR ovplyvnil hlavne medziročný rast počtu zamestnancov o 1 % na 1 977,7 tisíca. Počet podnikateľov klesol o 2 % na 363 tis. v dôsledku zníženia počtu podnikateľov so zamestnancami o 12,4 % na 70,2 tisíc. Počet podnikateľov bez zamestnancov vzrástol o 0,8 % na 293 tisíc. Počet živnostníkov, ktorých práca mala formu závislej práce zamestnanca, sa medziročne znížil o 3,9 tis. na 100,8 tis. osôb.
Ľudí pri stavbách pribudlo
Zamestnanosť vzrástla relatívne najviac v oblasti nehnuteľností, ostatných činnostiach a v umení, zábave a rekreácii. “Najvýraznejšie sa znížil počet pracujúcich v obchode, odborných, vedeckých a technických činnostiach a vo finančných a poisťovacích činnostiach,“ dodal štatistický úrad.
Podiel jednotlivých krajov na celkovej zamestnanosti bol v rozpätí od 11,4 % (Trnavský kraj) do 13,6 % (zhodne Bratislavský a Prešovský kraj). Počet pracujúcich osôb sa medziročne zvýšil vo väčšine krajov. Relatívne najviac vzrástol v Trnavskom kraji o 1,4 %. Klesol len v Trenčianskom kraji (o 0,4 %).
Počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka sa v treťom štvrťroku medziročne zvýšil o 9,8 % na 126,5 tis. osôb. Z európskych krajín pracovali slovenskí občania najmä v Českej republike (37,2 %) a v Rakúsku (23,6 %). Najvyšší počet osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bol z Prešovského (37,8 tis.) a Žilinského kraja (20,5 tis.).
Zamestnané osoby v zahraničí sa uplatnili najmä v stavebníctve a v priemyselných odvetviach.
V treťom štvrťroku bolo v hospodárstve SR k dispozícii v priemere 13 400 voľných pracovných miest.
V medziročnom porovnaní ich počet klesol o 5,3 %. V absolútnom vyjadrení najviac voľných pracovných miest ubudlo v priemysle o 685 miest, z toho v priemyselnej výrobe o 520 miest.
Výraznejší pokles bol aj v doprave a skladovaní, obchode, v ubytovacích a stravovacích službách. Najvýraznejší medziročný rast počtu voľných miest bol vo verejnej správe, obrane a sociálnom zabezpečení. Ponuka voľných pracovných miest sa zvýšila aj v činnostiach v oblasti nehnuteľností, v umení, zábave a rekreácii, vo finančných a poisťovacích činnostiach.