Slovenské domácnosti patria podľa Štatistického úradu SR k tým šťastnejším na svete, nakoľko výrazná väčšina bytov na Slovensku má pohodlný prístup k čistej vode.
Dve percentá bez vodovodu
ŠÚ SR uviedol, že podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 malo Slovensko približne 1,9 milióna bytov, ktoré majú vodovod v byte. Tieto byty predstavovali viac ako 85 percent zo všetkých bytov v SR.
Zo sčítania v roku 2021 ďalej vyplynulo, že vodovod v byte z vlastného zdroja má viac ako 235-tisíc bytov, čo predstavuje viac ako 10,5 percenta bytov. ŠÚ SR dodal, že bez vodovodu sú na Slovensku vyše dve percentá bytov, čo je viac ako 45-tisíc.
Prístup k vode
Najmenej bytov bez vodovodu, konkrétne 670 bolo v Bratislavskom kraj. Najviac bytov bez vodovodu bolo v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, kde počet bytov bol v obidvoch krajoch viac ako deväť tisíc.
Nezamestnanosť na Slovensku naďalej klesá, nižšia je aj v Kežmarku, kde je dlhodobo najvyššia
ŠÚ SR ešte vysvetlil, že prístup k vode vždy neznamená prípojku z verejnej siete. Byty môžu mať prístup k vode aj z vlastného zdroja. V tomto kontexte je v SR prístup k vode v bytoch veľmi dobrý, viac ako 85 percent domácností má doma k dispozícii čistú vodu, uviedol úrad a doplnil, že ak hovoríme o vodovodnej prípojke z verejnej siete tú má v SR len 67 percent domov a takmer 16 percent domov má vlastnú.
Svetový deň vody bol vyhlásený ako Deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa teda oslavuje počnúc rokom 1993 v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji.