PJONGČANG 9. marca (WebNoviny.sk) – Sedem medailí získali pred štyrmi rokmi na zimných paralympijských hrách v Rusku slovenskí športovci a v bilancii krajín obsadili šieste miesto.
Ambície Slovákov na ZPH 2018 v kórejskom Pjongčangu (9. – 18. 3.) sú vyššie, radi by si domov odniesli ešte viac cenných kovov.
Očakávania sú vysoké v zjazdovom lyžovaní, ktoré slovenskému paralympijskému tímu prinieslo všetkých sedem medailí v Soči. V Kórejskej republike sa predstavia štyria zrakovo postihnutí lyžiari so svojimi navádzačmi a tiež dvaja telesne znehovýhodnení zjazdári.
Jasný cieľ Farkašovej
Jedným z tromfov slovenského tímu by mala byť Henrieta Farkašová, ktorá pred štyrmi rokmi v Soči (spoločne s navádzačkou Natáliou Šubrtovou) bola dvakrát zlatá a raz bronzová.
Tridsaťjedenročná absolventka Trnavskej univerzity je držiteľka veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára a celkovo päťnásobná paralympijská šampiónka.
Zimná paralympiáda 2018 v Pjongčangu: Program a výsledky Slovákov
Do Pjongčangu odcestovala s jasným cieľom. „Verím, že formu máme vyladenú, aj keď na poslednom sústredení som sa trochu trápila. Od začiatku projektu Pjongčangu 2018 máme konkrétny cieľ – päť zlatých medailí,“ konkretizovala Henrieta Farkašová.
Curlingový tím bol v Soči šiesty
Kým na ZPH 2014 v Soči Slováci obsadili všetky športy s výnimkou hokeja na vozíku, tentokrát sa predstavia len vo dvoch odvetviach – zjazdovom lyžovaní a curlingu na vozíku. Curlingový tím SR mal v Soči 2014 premiéru a obsadil skvelé šieste miesto.
Curling na paralympiáde je zaujímavý aj tým, že ho hrajú miešané tímy, v ktorých musí byť aspoň jedna žena.
„Formu máme, posledné turnaje boli dobré. Po mentálnej stránke nás pripravuje špecialista. V Pjongčangu chceme reprezentovať tak, aby sme sa za výkony nemuseli hanbiť. Dúfam, že sa nám podarí priblížiť alebo aj vylepšiť naše doterajšie maximum z paralympiády v Soči,“ povedal kapitán slovenského družstva Radoslav Ďuriš.
Maskotom Slovákov je „Tom“
Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš pred odchodom výpravy do Pjongčangu rád pripomenul, že diváci na Slovensku budú môcť sledovať v RTVS priame prenosy nie iba zo slávnostného otvorenia ZPH, ale aj zo zjazdárskych súťaží.
„Urobili sme všetko pre bezpečnosť celej výpravy, pre ich dobrú cestu, aklimatizáciu a návrat. V druhom rade sme spravili maximum pre zázemie, aby športovci mali vytvorené podmienky na tréning,“ poznamenal Ján Riapoš a doplnil, že vlajkonosičkou slovenskej výpravy na slávnostnom otvorení ZPH 2018 bude Henrieta Farkašová.
Paralympionici zo Slovenska majú pred sebou siedmy zimný vrchol v histórii samostatnosti. Doterajších šesť paralympiád im prinieslo okrem hŕby zážitkov aj 44 medailí, z toho 9 zlatých, 17 strieborných a 18 bronzových.
Slovenskí športovci majú v Pjongčangu aj svojho maskota, je ním biely lišiak „Tom“. Jeho podoba vzišla vo výtvarnej detskej súťaži z návrhu Kristiána Biľa zo Základnej školy Malcov. Chlapcov návrh do súčasnej podoby pretvoril výtvarník Miroslav Regítko.
Zimná paralympiáda 2018 v Pjongčangu
- slovenská výprava
ŠPORTOVCI
Zjazdové lyžovanie: Henrieta Farkašová, Natália Šubrtová (navádzačka), Jakub Krako, Branislav Brozman (navádzač), Miroslav Haraus, Maroš Hudík (navádzač), Marek Kubačka, Mária Zaťovičová (navádzačka), Martin France, Petra Smaržová
Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš (skip), Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko
REALIZAČNÉ TÍMY
Zjazdové lyžovanie: Roman Petrík (tréner), Martin Makovník (tréner), Michal Červeň (člen realizačného tímu), Dušan Šaradín (člen realizačného tímu), Martin Motyka (člen realizačného tímu), Adam Šubrt (člen realizačného tímu)
Curling na vozíku: František Pitoňák (tréner), Pavol Pitoňák (asistent trénera), Milan Bubeník (člen realizačného tímu)
VEDENIE VÝPRAVY
Maroš Čambal (vedúci výpravy), Tomáš Varga (administrátor), Branislav Delej (lekár), Stanislav Kliman (fyzioterapeut), Michal Beladič (masér)
Medailová bilancia slovenských športovcov na ZPH v histórii
- 9-17-18
Lillehammer 1994: 0 zlatých – 3 strieborné – 2 bronzové medaily
Nagano 1998: 0-6-4
Salt Lake City 2002: 0-3-6
Turín 2006: 0-1-1
Vancouver 2010: 6-2-3
Soči 2014: 3-2-2
Pjongčang 2018: ???