BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Presvedčivé víťazstvo Smeru-SD v minuloročných parlamentných voľbách ľuďom náladu nevylepšilo.
Nálada v spoločnosti sa tri mesiace po vlaňajších voľbách vyznačovala najvyššou mierou pesimizmu, akú namerali sociologické výskumy po všetkých parlamentných voľbách od roku 1998.
Na otázku, či sa spoločnosť uberá správnym alebo nesprávnym smerom, odpovedalo kladne 36 percent a záporne až 57 percent respondentov. Tvrdí to nová publikácia Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Slovenské voľby ’12.
„Prevažujúci povolebný pesimizmus bol o to paradoxnejší, že Smer-SD zaznamenal masívne volebné víťazstvo, a teda mal za sebou značnú časť populácie. V prevažujúcom pesimizme sa odráža presvedčenie väčšiny obyvateľov, že kapacita striedajúcich sa politických reprezentácií zabezpečiť napredovanie spoločnosti je obmedzená,“ konštatujú v publikácii sociológovia Zora Bútorová, Oľga Gyárfášová a Martin Slosiarik.
Za posledné roky sa vo verejnosti podľa nich upevnilo aj vedomie, že širšia kríza (aj v rámci EÚ) pôsobí a pretrváva, že ani vo vyspelejšom svete nie sú k dispozícii hotové recepty. Povolebná atmosféra podľa sociológov ostro kontrastovala s prevažujúcim optimizmom po voľbách v roku 2006. Naopak, nálada pripomínala skôr začiatok funkčného obdobia vlády Ivety Radičovej v roku 2010.
Vo všetkých skúmaných oblastiach totiž prevládala zmes skeptických až pesimistických predstáv o ďalšom pravdepodobnom vývoji – teda predstáv, že sa nič nezmení, alebo sa situácia ešte zhorší. „Najviac pesimistických očakávaní sa spájalo s vývojom zadlženia štátu, situácie v zdravotníctve, stavu nezamestnanosti, korupcie a klientelizmu,“ hovoria odborníci.
Rozpačité boli podľa sociológov názory verejnosti na prvé kroky vlády Roberta Fica. Takmer tri mesiace po voľbách 47 percent respondentov nevedelo uviesť nijaký konkrétny dobrý krok súčasnej vlády. Ďalších 12 percent existenciu takého kroku jednoducho popieralo. Konkrétny pozitívny krok uviedlo 41 percent respondentov. Najčastejšie oceňovali pripravované sociálno-ekonomické opatrenia, v ktorých videli výraz sociálneho cítenia vlády. Nemalá časť voličov vládnej strany však vyzdvihovala aj zostavenie jednofarebnej vlády, od ktorej si sľubovali ľahšie presadzovanie zámerov, viac politickej stability a pokoja.