Obyvatelia Slovenska v minulom roku absolvovali takmer päť miliónov súkromných pobytov s prenocovaním doma či v zahraničí. Oproti poslednému predpandemickému roku 2019 je to výrazný prepad skoro o 59 %.
Predvlani sa Slováci zúčastnili na 12,1 milióna cestách. Slováci vyhľadávali viac ako po iné roky bezpečnejšie platené ubytovanie na súkromí a pri cestách za hranice výraznejšie uprednostňovali auto pred lietadlom.
Vyplýva to z údajov zo zisťovania v domácnostiach, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ) v publikácii Základné ukazovatele za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020. Štatistici o tom informovali v piatok v tlačovej správe.
Dôvodom je pandémia
Pandémia ochorenia COVID-19 tak výrazne pribrzdila cestovateľské aktivity Slovákov spojené s prenocovaním. „Pokles sa výraznejšie prejavil pri zahraničných pobytoch, medziročne dosiahol až vyše 81 %. Pri domácich cestách bol útlm miernejší, uskutočnilo sa o 46 % menej ciest ako v roku 2019,“ uviedla riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ Veronika Töröková.
Viac o téme: Koronavírus
Rôzne tempo poklesu sa prejavilo aj zmenami pomeru medzi zahraničnými a domácimi súkromnými cestami. Kým v rokoch nepoznamenaných pandémiou smerovala za hranice zvyčajne zhruba tretina pobytov, vlani to bolo len 17 % (833-tisíc) súkromných ciest s prenocovaním.
Koronakríza sa podľa ŠÚ prejavila aj skrátením dĺžky ciest. V minulom roku výraznejšie dominovali krátkodobé pobyty na jednu až tri noci, predstavovali 67 % cestovateľských aktivít Slovákov. V roku 2019 prevažovali menej, keď tvorili 56 % pobytov.
Pokles výdavkov
Útlm cestovateľských aktivít počas prvého roka pandémie COVID-19 bol spojený aj s poklesom výdavkov na cestovanie. Pri tuzemských pobytoch išlo len o veľmi mierny medziročný pokles zo 151 eur na 148 eur na cestu.
Výrazný prepad však nastal pri zahraničných pobytoch, obyvateľ Slovenska minul na jednu cestu o štvrtinu menej ako v roku 2019, a to celkovo 357 eur.
„Nižšie výdavky sú spojené najmä so skrátením dĺžky pobytov a preferenciou ubytovania u rodiny a známych na úkor plateného typu ubytovania. Priemerný počet prenocovaní v zahraničí klesol na 5,4 noci, v roku pred pandémiou to bolo 6,3 noci,“ dodala Töröková.
Vplyv opatrení COVID-19
Výsledky všetkých terénnych zisťovaní v domácnostiach vlani výrazne ovplyvnili opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19.
Kvalitu dát vrátane štatistických odchýlok o cestovnom ruchu ovplyvnil extrémny útlm aktivít v rámci cestovania a sťažené podmienky pri terénnom zisťovaní dát.