BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Najväčšia opozičná strana Smer-SD by mala tiež zahlasovať za zúženie mandátu pre ministra financií pre rokovanie o gréckej pôžičke. Vyzval ju na to šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota na stredajšom brífingu. Konkrétne svoj odkaz adresoval podpredsedovi strany Petrovi Kažimírovi, ktorý neúčasť poslancov SNS pri závere piatkového rokovania o tejto téme komentoval slovami, že zrejme už naháňajú maďarských Turulov.
„Pánovi Kažimírovi odkazujem, aby on spravil všetko preto, aby poslanecký klub Smer-SD hlasoval takisto v záujme daňových poplatníkov na Slovensku a slovenského národa, aby nám neodišli tie miliardy do nenávratna,“ povedal Slota. Podľa neho totiž za súčasný stav v eurozóne môžu predovšetkým práve socialisti. „Tie problémy, ktoré nastali v Grécku, Írsku, Portugalsku sú predovšetkým zásluhou vládnucich socialistov. V Grécku určite,“ konštatoval predseda SNS.
Slota zároveň potvrdil, že poslanci SNS budú v očakávanom stredajšom hlasovaní o mandáte pre ministra financií pre rokovania o druhej pôžičke Grécku, ktorá by sa mala vyplatiť z prvého eurovalu, hlasovať za tento návrh. Znamenalo by to zaviazanie ministra financií tak, aby v Bruseli požadoval účasť privátneho sektora odpísaním časti istiny gréckeho dlhu, teda v podstate bankrot krajiny. Minister financií Ivan Mikloš naopak presadzuje riešenie dobrovoľnou účasťou súkromného sektora v minimálnej výške 30 mld. eur prerolovaním gréckych dlhopisov do dlhších splatností.
Najlepšie pre Grékov by bolo vystúpiť z eurozóny, tvrdí Kaník
Európski politici by mali začať seriózne pracovať na možnosti vystúpenia krajiny z eurozóny. Myslí si to poslanec koaličnej SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, podľa ktorého by totiž vystúpenie Grécka z eurozóny bolo pre juhoeurópsku krajinu tým najlepším riešením. Znamenalo by to síce tvrdý dopad, prudkú devalváciu domácej meny ale zároveň najrýchlejšie zotavenie Grécka z bankrotu, povedal Kaník v rámci pokračujúcej rozpravy k návrhu zúženia mandátu ministra financií pre rokovania o gréckej pôžičke.
Nezávislý poslanec Igor Matovič tvrdí, že pôžičku Grékom v navrhovanej forme podporiť nemôže
Problémom je pre neho predovšetkým výška našej účasti na tejto pomoci. Slovensko je totiž podľa neho v eurozóne iba dva roky, kým pôvodní členovia menovej únie tolerovali sfalšované grécke štatistiky oveľa skôr. „Prečo by sme mali byť my zodpovední za staré hriechy našich eurobratov?“ spýtal sa Matovič.
Poslanec za KDH Radoslav Procházka zasa tvrdí, že ďalšia pôžička Grécku je aj cenou za budúcnosť Európy v integrovanom celku, ktorú je zrejme správne zaplatiť. Ako konštatoval, sám zastáva názor, že nová pôžička iba oddiali krach Atén o dva alebo tri roky, avšak za tento čas sa možno pripraviť na dôsledky, ktoré tento krach so sebou prinesie.
Poslanci rozpravu k návrhu na prijatie stanoviska Národnej rady Slovenskej republiky k postupu vlády Slovenskej republiky pri poskytnutí finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov Európskeho finančného stabilizačného nástroja, ako znie oficiálny názov návrhu za zúženie mandátu ministra financií, v stredu ukončili. Hlasovať o návrhu skupiny poslancov sa bude v stredu o 17:00.