BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Protiústavnosťou petície za vypísanie referenda, aby slovenčina bola jediným úradným jazykom na Slovensku, môžu argumentovať podľa predsedu SNS Jána Slotu len tí, ktorí sú vyložene nepriateľsky naladení proti Slovensku a proti slovenskému národu.
„A keď toto taký právnik slovenskej národnosti povie, tak toho právnika opľujem vlastnoručne. A môžu si rozprávať kto chce, čo chce.
Pretože ústava jednoznačne hovorí až do článku 22 o slovenskom jazyku ako o štátnom, úradnom jazyku, kde samozrejme sa podtrhuje predovšetkým to, že práva štátotvorného národa nemôžu byť nijakým spôsobom postihnuté alebo spochybnené požiadavkami národnostnej menšiny. Treba si najprv prečítať ústavu, lebo ústava je predovšetkým z väčšej časti o tom, že štátotvorný národ v podstate je štátotvorný národ a menšina je menšina,“ vyhlásil Slota v rozhovore pre agentúru SITA.
SNS podľa Slotu nebráni našim národnostným menšinám, aby sa medzi sebou dorozumievali mongolsky, grónsky, nárečím Papuy Novej Guiney, hocijakým jazykom, aký existuje v galaxii. „Ale sme presvedčení, že každý občan SR by mal ovládať štátny a úradný jazyk, slovenský jazyk. SR je národným štátom, o tom hovorí aj Ústava SR, 85% občanov SR sú Slováci. Slováci nikdy neboli nejakým spôsobom vysadení na svoje tu žijúce národnostné menšiny.
Ale toto, čo sa deje na Slovensku, že národnostné menšiny na južnom Slovensku, teda konkrétne maďarská začína byť dominujúca, i keď je to menšina, a zásadná menšina vo väčšine okresov južného Slovenska a začína diktovať slovenskej väčšine, veď to ani v Burundi neexistuje. Nie v strednej Európe,“ vyhlásil Slota.
Jeden pokus im už nevyšiel
Podobnú petíciu SNS štartovala aj v roku 2009 a tiež bola pod názvom Na Slovensku po slovensky, SNS však neoznámila, ako petícia dopadla. „No, bolo to trošku odlišné. Ja si myslím, že to malo veľmi ďaleko od tejto petície, ktorá jednoznačne smeruje k vyhláseniu referenda. Čiže je to podstatne iná káva a je to aj pri inej príležitosti, pretože to, čo sa deje teraz v Maďarsku, je asi o krok ďalej ako bolo v roku 2009,“ dodal.
Referendum, ktorým chce SNS stanoviť ako výlučný jazyk používaný v úradnom styku, je jednoznačne protiústavné, myslí si právnik Peter Kresák z Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy. „Odpoveď je úplne jednoznačná, navrhovaná otázka sa týka základných práv a slobôd a preto nemôže byť predmetom referenda,“ vyhlásil Kresák pre agentúru SITA.
„Je viac argumentov za ako proti“
Podľa politológa a prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorija Mesežnikova „je to absolútny škandál, vôbec hovoriť o ústavnosti takéhoto referenda je pod úroveň. Ak sa vôbec nazbiera dosť podpisov, treba ich okamžite hodiť do koša.“ Pripomenul, že podobné referendum už v roku 1999 odmietol vyhlásiť prezident Rudolf Schuster. Mesežnikov sa nazdáva, že za aktivitou SNS je snaha prilákať späť časť voličov, ktorí od národniarov prešli k Smeru-SD.„Myslím si, že z právneho hľadiska sa to obhájiť dá, je viac argumentov za ako proti, a z politického hľadiska by bolo zaujímavé vidieť, aký má tento návrh podporu,“ zareagoval právny expert Smeru-SD a podpredseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka.
„Ste za to, aby sa na celom území Slovenskej republiky v úradnom styku používal výlučne slovenský jazyk?“ chce sa SNS spýtať občanov vo všeľudovom hlasovaní, pre ktoré už v súčasnosti zbiera podpisy.
V článku 93 Ústava SR zakazuje vykonanie referenda o základných právach o slobodách, medzi ktoré v článku 34 radí aj používanie menšinových jazykov v úradnom styku. Na vypísanie referenda je potrebných 350-tisíc podpisov.