V niektorých krajinách zrušili plánované voľby, inde si lídri krajín nárokujú mimoriadne právomoci, v ďalších štátoch vlády sledujú svojich občanov cez mobily. Aj toto sú dôsledky pandémie nového koronavírusu, ktorý už na celom svete nakazil skoro dva milióna ľudí a zabil asi 120-tisíc.
Zahraniční politickí analytici a ľudskoprávne organizácie sa obávajú, že epidémia môže viesť k ohrozeniu demokracie. Politici si totiž v záujme potlačenia nákazy a ochrany verejného zdravia dovoľujú prijímať také opatrenia, aké by sa v normálnych časoch neodvážili. Zneužívajú tak strach obyvateľstva z tejto choroby.
Viac o téme: Koronavírus
Pandémia poskytuje dobrú príležitosť na obmedzenie slobodu pohybu a zhromažďovania. Nemôžu sa konať protesty ani demonštrácie, predvolebné mítingy, či dokonca voľby. Zasadnutia parlamentov v niektorých krajinách zrušili, za poslancov rozhodujú lídri strán.
Orbán zaviedol diktatúru
Voľby zrušili v Bolívii a Francúzku, v Poľsku ich odklad zvažujú. Prezident Peru dostal rozsiahle legislatívne právomoci. Maďarský premiér Viktor Orbán môže viesť krajinu za pomoci dekrétov, čo už pripomína viac-menej diktatúru.
V Belgicku a Izraeli zaviedli rozsiahle sledovanie mobilov. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že jeho právomoci v čase pandémie sú absolútne a za jednotlivé štáty môže rozhodovať aj v oblastiach, ktoré sú podľa ústavy v ich kompetencii.
„Nie je to len kríza verejného zdravia, je to aj politická kríza. Vlády preberajú núdzové právomoci, ktorých sa nebudú chcieť vzdať. V dejinách sme to už videli,“ pre denník The Washington Post to konštatoval prezident organizácie Medzinárodné centrum pre mimovládne právo Douglas Rutzen.
História sa opakuje
História nám dáva niekoľko príkladov. Po atentáte na egyptského prezidenta Anwara Sadata v roku 1981 žili Egypťania vyše 30 rokov vo výnimočnom stave.
Aj mnohé mimoriadne protiteroristické opatrenia prijaté po útokoch na USA v septembri 2001 platia až dodnes.„Obávam sa, že vstupujeme do paralelného obdobia,“ vyhlásil riaditeľa Human Rights Watch Kenneth Roth.
Aj keď krajiny prekonajú prvú vlnu pandémie COVIDu-19, až do vývoja vakcíny zostanú ohrozené, čo môže trvať až 18 mesiacov. Čím dlhšie však táto kríza potrvá, tým viac hrozí, že dočasné právomoci sa stanú trvalými.
„Musíme zabezpečiť, že v obmedzení občianskych slobôd nepôjdeme ani o krok ďalej, než je absolútne nutné na ochranu verejného zdravia,“ povedal pre The Washington Post slovenský zahraničnopolitický expert strany Za ľudí Tomáš Valášek.