BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Drastické škrty, ktoré sa objavili v návrhu rozpočtu na rok 2015, môžu byť pre Slovenskú akadémiu vied (SAV) likvidačné, píše sa v otvorenom liste, ktorý inštitúcia adresovala predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Výzvu na podporu vedy na Slovensku prerokovali a podporili Vedecké rady väčšiny ústavov SAV a rozposlal ju Ústav molekulárnej biológie SAV.
Zverejnený návrh štátneho rozpočtu na rok 2015 ráta s peniazmi pre SAV vo výške 50,5 milióna eur. Ako upozorňujú v otvorenom liste, ide o pokles výdavkov oproti roku 2014 o 16,9 %. „V praxi to bude znamenať zníženie mzdových prostriedkov o 10 % a ďalšie znižovanie vecných neinvestičných prostriedkov. Takéto drastické škrty v rozpočte môžu byť pre SAV likvidačné,“ píšu vedeckí pracovníci premiérovi.
Problematická podpora vedy sa týka aj škôl
V liste tiež upozorňujú, že SAV je spolu s veľkými univerzitami najvýznamnejším centrom vedy a výskumu na Slovensku. „SAV zamestnáva 11 % pracovníkov vedy a výskumu na Slovensku, ale produkuje až 34 % publikácií a 39 % citácií, ktoré sú hlavným a medzinárodne uznávaným ukazovateľom kvality vedeckej práce,“ dodávajú pracovníci SAV. Problematická podpora vedy sa podľa nich týka aj vysokých škôl a grantových agentúr.
„Predstavitelia vlády SR dlhodobo proklamujú podporu vedy a výskumu ako neoddeliteľnú súčasť tzv. znalostnej ekonomiky. Vyzývame Vládu SR, Ministerstvo financií SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby táto podpora nezostala iba na mediálnej úrovni a veda a výskum sa stali skutočnou prioritou tak, ako je tomu vo všetkých vyspelých krajinách sveta,“ píše sa v otvorenom liste.
O zvýšenie rozpočtu bojujú vedci každý rok
Vedci pritom o zvýšenie rozpočtu nebojujú prvý rok, ale opakovane. Vyzývajú preto kompetentné štátne inštitúcie, aby rozpočet pre SAV aj Agentúru pre podporu výskumu a vývoja nebol každoročne vystavený škrtom, ale aby sa stabilizoval na vyššej úrovni v súlade s prijatou stratégiou Európa 2020.
„Je v záujme krajiny, aby sa kvalifikovaní vedeckí pracovníci a špičkoví odborníci nemuseli každoročne v čase predkladania štátneho rozpočtu obávať o svoju profesionálnu existenciu, aby mali možnosť podávať grantové žiadosti a riešiť nové vedecké projekty a neboli nútení hľadať si uplatnenie za hranicami Slovenska alebo mimo vedy a výskumu,“ odkazujú premiérovi.
Výzvu na podporu vedy na Slovensku ústavy SAV poslali aj ministrovi školstva Petrovi Pellegrinimu, šéfovi rezortu financií Petrovi Kažimírovi, predsedovi výboru NR SR pre vzdelavánie Mojmírovi Mamojkovi aj vedúcemu Zastúpenia EK v SR Dušanovi Chrenekovi.