Skončil sa lov vlkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Vlk je plaché zviera Foto: www.opencage.info

Vlk je najväčšia európska psovitá šelma. Na našom území, spolu s medveďom hnedým a rysom ostrovidom, tvorí trojicu veľkých šeliem a spolu s líškou obyčajnou a mačkou divou päticu významných šeliem žijúcich v slovenskej časti Karpát. Vlk je zaradený medzi veľmi ohrozené druhy, no nie je zákonom chránený. V minulosti sa vlk vyskytoval takmer v celej Euroázii a v Severnej Amerike od pásma severských tundier až po južné polopúšte. Teraz je však jeho areál v dôsledku prenasledovania človekom podstatne menší.

Bez názvu
Foto: www.akvis.com

V súčasnosti sa v SR udržujú kmeňové stavy vlkov na úrovni okolo 1700 kusov. Jeho početnosť mierne narastá. To spôsobuje, že migračne sa začína vyskytovať aj v lokalitách, v ktorých už bol dávno vyhubený. Väčšinou žije v súvislých lesných komplexoch a horských spoločenstvách, v zmiešaných a ihličnatých lesoch s výskytom bukov, jedle, ojedinele borovice a smrekov. Niektoré pohoria s výskytom vlka na Slovensku sú napríklad Vysoké a Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, Javorníky, Veporské vrchy (Poľana) a niektoré pohoria na severe východného Slovenska, ako Levočské vrchy, Čergov, či nižšie Volovské vrchy.

Vlk bol a je už od pradávna pôvodným obyvateľom lesa a nepochybne patrí k dôležitým živočíchom v prirodzenom ekosystéme. V laickej verejnosti dosiaľ pretrváva názor, že vlk je akýsi duch hôr, tajomný predátor, ktorého sa treba vždy obávať. Preto vznikali rôzne historky, legendy a mýty, často až za hranicami bežnej fantázie. Pravda je však taká, že vlk je plaché zviera a ľuďom sa zďaleka vyhne. Bez ochrany človeka by na Slovensku už dávno vyhynul. Túto situáciu dobre poznajú napríklad v susednom Česku, kde v súčasnosti žije 8 – 10 vlkov, ktoré migrovali do Beskýd s najväčšou pravdepodobnosťou zo SR. Vlky zo Slovenska dokonca zaregistrovali aj v severnom Maďarsku. Žiaľ, patria medzi poľovnícku raritu, alebo sú stále považované za nežiaducu škodnú zver, a preto zvyčajne padnú za obeť pytliakom.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva, 24. januára zastavilo lov vlka dravého vo všetkých poľovných revíroch na území SR z dôvodu naplnenia ročnej kvóty lovu. Ministerstvo zároveň požiadalo obvodné lesné úrady, aby o zastavení lovu bezodkladne informovali všetkých užívateľov poľovných revírov vo svojej pôsobnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať