BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Zrušením Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) sa podľa politického hnutia Progresívne Slovensko ukázalo, že školstvo nie je pre súčasnú vládu priorita.
Práve analytici IVP dlhodobo poukazovali na problémy verejného školstva a navrhovali riešenia na základe odborných analýz a medzinárodného porovnania.
Iniciatívu slovenských učiteľov šokoval nedemokratický krok ministerstva
„Je obzvlášť nepochopiteľné, že analytický tím s vysokou odbornou kvalifikáciou ruší práve ministerka, ktorá prišla z prostredia Slovenskej akadémie vied a mala by odborné riešenia podporovať,“ povedal na tlačovej besede člen expertného tímu Progresívneho Slovenska pre vzdelávanie Fedor Blaščák a dodal „namiesto podpory podlamuje nohy inštitúcií, ktorá bola kľúčovým odborným garantom reformy vzdelávania“.
Vzdelávanie je pre Progresívne Slovensko prioritou
Podľa člena výboru NR SR pre vzdelávanie Martina Poliačika Slovensko potrebuje štátnu správu, kde pracujú špičkoví odborníci a kde sa riešenia tvoria na základe faktov a nezávislej analýzy. Žiadny iný rezort to nepotrebuje viac ako školstvo.
„Vnímame situáciu na ministerstve školstva s veľkou nevôľou. Pre nás je vzdelávanie absolútne kľúčovou prioritou. Je to niečo, čo považujeme za najdôležitejšiu oblasť, v ktorej sa Slovensko potrebuje pohnúť dopredu. Mozgy a mysle našich detí považujeme za ropu budúcnosti a tá sa nám teraz rozlieva po uliciach,“ uzavrel Poliačik.
Cieľ zrušenia Inštitútu vzdelávacej politiky
Analytický útvar na ministerstve školstva – Inštitútu vzdelávacej politiky od 1. januára tohto roka ako samostatný odbor skončil. Cieľom zrušenia IVP je efektívnejší chod rezortu, posilnenie analytického útvaru aj zníženie počtu administratívnych zamestnancov.
Medzi prvé kroky patrí personálne posilnenie analytických kapacít rezortu školstva vytvorením nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP). Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho IVP a odboru celoživotného vzdelávania.