Sklenár: Ministerstvo obrany je v mnohých ohľadoch v lepšej kondícii (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Sklenár, minister obrany SR
Minister obrany Martin Sklenár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Minister obrany Martin Sklenár v rozhovore pre agentúru SITA priblížil najaktuálnejšie problémy a výzvy rezortu, hlavné ciele a tiež vysvetlil, prečo zaostáva budovanie ťažkej mechanizovanej brigády.

Plánujete sa v rámci rezortu obrany držať cieľov, ktoré sú vymedzené v programovom vyhlásení vlády, aj napriek tomu, že nebolo schválené?

Kľúčové priority obrannej politiky SR, ktoré sú obsiahnuté v programovom vyhlásení súčasnej vlády odborníkov, sa nemenia a sú plne v súlade s euroatlantickým ukotvením SR a záväzkami, ktoré nám vyplývajú z nášho členstva v NATO a EÚ.

Prioritou rezortu teda aj naďalej ostáva pokračovanie podpory Ukrajiny, udržanie obranných výdavkov na úrovni minimálne dvoch percent HDP, ako aj  modernizácia protivzdušnej obrany a budovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ako kľúčových prvkov rozvoja spôsobilostí Ozbrojených síl (OS) SR.

Okrem napĺňania týchto priorít budeme v rezorte obrany pokračovať aj v prehlbovaní medzinárodnej spolupráce so spojencami, investíciách do rozvoja domácej obrannej infraštruktúry či zabezpečení transparentnosti a zaisťovaní reálnej hodnoty za peniaze pri rozvoji rezortu.

Aktuálne výzvy nadväzujú predovšetkým na zmenu bezpečnostnej reality v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.

Aký je momentálny stav rezortu a aké najaktuálnejšie problémy rieši?

Rezort obrany je v mnohých ohľadoch v lepšej kondícii, ako kedykoľvek predtým. Najmä v posledných rokoch sa naštartovali procesy na riešenie investičného dlhu, ktorý je v rezorte obrany obrovský – či už v oblasti údržby a rozvoja infraštruktúry, modernizácie či medzinárodnej spolupráce.

Aktuálne výzvy nadväzujú predovšetkým na zmenu bezpečnostnej reality v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine, v dôsledku ktorej sa aj s ostatnými členmi Aliancie musíme primerane adaptovať a posilniť svoju schopnosť reagovať na prípadnú ďalšiu eskaláciu situácie.

V rezorte obrany tak naďalej plníme úlohy súvisiace s posilňovaním obrany Slovenska a východnej hranice NATO, pomocou Ukrajine, ako aj s dlhodobo neriešenými nedostatkami zabezpečovania obrany štátu a modernizácie.

Martin Sklenár, Jaroslav Naď
Minister obrany Martin Sklenár (vpravo) a jeho predchodca Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Má rezort obrany prostriedky a nástroje na plnenie stanovených cieľov?

Jedine s adekvátnymi obrannými investíciami môže prichádzať plnenie stanovených cieľov v oblastiach personálu, infraštruktúry, zabezpečenia spojeneckých síl, ako aj techniky a materiálu. Slovensko sa zaviazalo vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP, ktoré slúžia v prospech plnenia stanovených cieľov, a teda posilňovania OS SR a obranyschopnosti štátu.

Predvídateľné vyčleňovanie dostatočných finančných zdrojov a ich efektívne a transparentné využitie je jedným z hlavných predpokladov zabezpečenia obrany štátu – navyše práve v čase ruskej agresie na Ukrajine je potreba plnohodnotného zabezpečenia obranyschopnosti krajiny ešte akútnejšia, než predtým v časoch mieru.

Oceňujeme preto, že štátny rozpočet na ďalšie roky obsahuje zabezpečené finančné krytie pre vládou schválené modernizačné projekty pásovej a kolesovej techniky.

Rok 2035 je z pohľadu vybudovania mechanizovanej brigády v požadovanej kvalite a kvantite reálny.

Rezort chce pokračovať v budovaní ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO. Podľa hodnotenia Aliancie bude SR schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu až od roku 2035. Je tento dátum vzhľadom na súčasný stav reálny?

Splnenie tohto prioritného záväzku si vyžaduje nákup modernej techniky a taktiež zvyšovanie počtov profesionálnych vojakov. Ide o časovo a finančne náročné procesy, v ktorých sa hlavne v poslednom období darí napredovať v pomerne dobrom tempe.

Rok 2035 je z pohľadu vybudovania mechanizovanej brigády v požadovanej kvalite a kvantite reálny, dôležité však bude, do akej miery budú v nasledujúcich rokoch stabilné investície do obrany, ako aj to, či sa staneme krajinou ochotnou a schopnou vnímať svoje potreby v oblasti obrany aj za hranicu jedného volebného obdobia.

Prečo je v Slovenských podmienkach vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády tak náročné?

Zaostávanie v budovaní ťažkej mechanizovanej brigády vyplýva predovšetkým z dôvodu dlhodobo pretrvávajúcich oneskorení modernizačných projektov, nízkej personálnej naplnenosti a enormného investičného dlhu z minulosti, ktorý sa však najmä počas posledných troch rokov vďaka naštartovaniu potrebných procesov darí postupne doháňať.

Dôkazom je napríklad podpis zmlúv na pásovú a kolesovú techniku, dodanie 15 tankov Leopard 2A4 výmenou za techniku darovanú Ukrajine, ako aj ďalšie prebiehajúce a pripravované dodávky techniky, plánovaný nárast počtu profesionálnych vojakov či ďalšie investície do obrany.

Dialóg s ukrajinskými partnermi je pravidelný, intenzívny a vedený tak, aby bola naša pomoc pre Ukrajinu čo najefektívnejšia a najadresnejšia.

Jedným zo stanovených cieľov rezortu je pokračovanie v podpore Ukrajiny. Má Slovensko ešte kapacity na to, aby vojensky pomáhalo Ukrajine? Ako môže rezort obrany ešte pomôcť?

Rezort obrany je pripravený naďalej pomáhať Ukrajine humanitárne, materiálne a aj vojensky. Možnosti podpory ukrajinských ozbrojených síl hľadáme vždy na základe požiadaviek ukrajinskej strany.

Požiadavky vždy veľmi dôkladne posudzujeme, a to aj s ohľadom na zachovanie vlastných kapacít a možností.

Dialóg s ukrajinskými partnermi je pravidelný, intenzívny a vedený tak, aby bola naša pomoc pre Ukrajinu čo najefektívnejšia a najadresnejšia.

Zefektívnenie procesov domáceho krízového manažmentu v prospech bezpečnosti štátu je strednodobým plánom rezortu. Akým spôsobom máte v pláne tieto procesy zefektívniť?

V strednodobom časovom horizonte je napríklad ambíciou zrevidovať vrcholovú doktrínu OS SR, posilniť akcieschopnosť OS SR pri riešení krízových situácií, rozšíriť možnosti použitia vojakov v zálohe zaradených do aktívnych záloh na plnenie úloh OS SR a možnosti zabezpečenia dodávok tovarov a služieb na obdobie krízovej situácie. V rovnakom horizonte sa tiež predpokladá vytvorenie organizačnej zložky Vojenskej polície (VP) komplexne zastrešujúcej oblasť krízového manažmentu v podmienkach VP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Sklenár
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR