BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – Rokovací poriadok Národnej rady SR je podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Tibora Bernaťáka potrebné zmeniť. Situáciu v parlamente označil od marcových parlamentných volieb za čistú psychiatriu. „Nechcem si zvyknúť na takýto spôsob,“ zdôvodnil potrebu zmien v rokovacom poriadku.
OĽaNO odmieta Dankov návrh rokovacieho poriadku
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka podrobil celkovú filozofiu návrhu kritike. OĽaNO ju odmieta, pretože rieši zmeny protiústavnými a nedemokratickými spôsobmi. Podľa Vašečku chce predseda parlamentu Andrej Danko predložením návrhu nového rokovacieho poriadku ukázať, že postupuje razantne. „Nepostupuje razantne, ale splašene,“ vyhlásil.
Video: Danko má problém so ženami, kritizuje Sulík
Čestná stráž stráži štátne symboly v parlamente
Matovič viní z útokov na OĽaNO 'ministra propagandy' Tomáša
Flašíková-Beňová kritizuje Smerákov, podporili návrh Kotlebu
Vašečka zároveň navrhol, aby predkladatelia návrh stiahli. Chce, aby koalícia spolu s opozíciou spoločne identifikovala problémy a spoločne predložila návrhy zmien. Podľa Vašečku cieľom zmien rokovacieho poriadku je ututlať škandály vládnej koalície. Upozornil, že predseda NR SR Danko prišiel s návrhom 7. augusta, teda uprostred leta. „Na tom návrhu sa nám nepáči prakticky nič,“ vyhlásil Vašečka.
Dankova kritika opozície za tričká
Predseda NR SR Andrej Danko kritizoval opozíciu za to, že jej poslanci chodia do parlamentu v tričkách. „Tričko tu nenosí niekto, lebo je vagabund, ale aby upozornil na problém,“ vyhlásil Vašečka. Odmietol tiež kritiku za to, že opozícia doniesla do parlamentu bankovky a vysypala ich na zem v rokovacej sále. „Neboli to falošné bankovky, ale atrapy, ktorými sme chceli ukázať, koľko je 12 miliónov eur,“ povedal.
V návrhu vidí predseda klubu OĽaNO obmedzenie slobody prejavu. Odmietol preto obmedzovanie dĺžky času vystúpení poslancov v rozprave k zákonom. Upozornil, že počas tejto schôdze nikto dlho nevystupuje a parlament rýchlo rokuje o predložených návrhoch. Navrhovaná novela rokovacieho poriadku totiž určuje dĺžku rečníckeho času v rozprave. Vašečka tiež kritizoval, že ministri podľa návrhu môžu v rozprave vystúpiť neobmedzene a koľkokrát chcú, poslanci však nie.
Nedodržanie navrhovanej maximálnej dĺžky rečníckeho času v rozprave 30 minút, používanie mobilných telefónov v rokovacej sále parlamentu či vnášanie transparentov do pléna môže podľa navrhovanej novely zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR stáť poslancov až 2000 eur. O návrhu zákona, ktorý inicioval predseda parlamentu Andrej Danko, začali vo štvrtok rokovať poslanci NR SR.