SOUL 28. decembra (WEBNOVINY) – V severokórejskom hlavnom meste Pchjong-jang sa v stredu doobeda začal pohreb zosnulého vodcu Kima Čong-ila, ktorý zomrel 17. decembra vo veku 69 rokov.
Obrad sa začal pred palácom Kumsusan, kde dva týždne ležalo vystavené telo v sklenenej rakve.
Zábery z pohrebu vysielala štátna televízia KĽDR. Na záberoch bolo vidieť limuzínu, ktorá s rakvou na streche a s veľkým portrétom zosnulého vodcu odchádzala z paláca za sprievodu vysokých štátnych a vojenských činiteľov vrátane Kimovho syna a nástupcu Kima Čong-una.
Zasneženú cestu lemovali tisíce vojakov so sklonenými hlavami. Pohrebný sprievod by mali priamo v uliciach sledovať státisíce ľudí.
Televízia okrem záberov z pohrebu vysielala smútočnú hudbu a ukážky zo života „drahého vodcu“, ktorý vládol v KĽDR 17 rokov. Médiá píšu o obrovskej strate a najsmutnejšom dni. „Milióny vojakov a civilistov sú pevne odhodlané stať sa zbraňou na ochranu nášho drahého súdruha Kima Čong-ila a jeho ideálov a zámerov,“ píše denník Rodong Sinmun.
„Zem, rieky, stromy sa rozochveli smútkom za zvukov bolestného plaču armády a ľudu,“ uviedla vo vyhlásení oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA. V stredu KCNA informovala, že mnohí obyvatelia Pchjongjangu, ktorí sa prišli rozlúčiť s drahým vodcom, sú stále jeho smrťou šokovaní a nemôžu tomu uveriť. „Drahý generál, neopúšťaj nás. Prosíme,vráťte sa.“
Pohreb bude podľa analytikov z veľkej časti rovnaký ako v prípade Kimovho otca Kima Il-sunga, s ktorým sa krajina lúčila v roku 1994. „Režim použil pohreb v roku 1994 na posilnenie oddanosti a lojality novému lídrovi Kimovi Čong-ilovi. Jeho pohreb bude v podobnom duchu,“ uviedol Yang Moo-jin z Univerzity severokórejských štúdií v Soule.Štátny smútok sa v KĽDR končí vo štvrtok troma minútami ticha, po ktorých sa rozoznejú klaksóny autobusov, vlakov a ďalších dopravných prostriedkov.
Skupina Juhokórejčanov dostala možnosť zúčastniť sa na poslednej rozlúčke s Kimom Čong-ilom.
Medzi nimi je vdova po bývalom juhokórejskom prezidentovi Kimovi Dae-jungovi, ktorý prispel k zmierneniu napätia medzi severom a juhom, a Hyun Jeong-eun z Hyundai Group, ktorej zosnulý manžel mal väzby na Severnú Kóreu.
Skupina sa stretla aj s najmladším synom a nástupcom zosnulého diktátora Kimom Čong-unom, ktorého nástup znamená tretiu generáciu vlády jednej rodiny v izolovanom komunistickom štáte.
Médiá ho označujú za „veľkého nástupcu“ a „výnimočného vodcu.“ KCNA naznačila, že Kim Čong-un bude pokračovať v politike „uprednostňovania armády“ svojho otca.
Kim Čong-il zomrel na infarkt v sobotu 17. decembra. O týždeň neskôr vymenovali jeho syna Kima Čong-una za nového vodcu KĽDR.
Južná Kórea vypustila v stredu nad územie severu balóny s 200-tisíc letákmi vyzývajúcimi Severokórejčanov na vzburu. „Začnite bojovať proti diktatúre tretej generácie,“ uvádza sa na letákoch. „Kim Čong-il, choď do pekla, Kim Čong-un je odsúsený na neúspech,“ je text na malých plagátoch pripevnených na balónoch.
.