ISTANBUL 27. októbra (WEBNOVINY) – Najvyššie nasadená americká líderka svetového rebríčka tenistiek Serena Williamsová zvíťazila v nedeľňajšom finále dvojhry na koncoročnom výberovom podujatí TEB BNP Paribas WTA Championships v tureckom Istanbule (celková dotácia 6 miliónov USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Sinan Erdem Dome) nad Číňankou Na Li, štvorkou turnaja, za 130 minút 2:6, 6:3, 6:0.
Sedemnásťnásobná singlová grandslamová šampiónka S. Williamsová si odnáša si 2 145 000 amerických dolárov, zdolanú uteší 1 090 000 USD. Serena si pripísala svoj 11. tohtoročný primát a 57. celkovo.
Energickejšia Na Li
Na Li od stavu 0:1 odskočila v tomto dueli tridsiatničiek na 5:1 a napokon sa jej nevypomstilo, že na príjme v siedmej hre nezužitkovala dva setbaly za sebou.
V ôsmom geme pri dovedna štvrtej šanci vyskúšala štýl servis – volej a súperka zle namierila bekhendové obhodenie spod tlaku. Číňanka bola v otváracej časti zápasu energickejšia, aktívnejšia aj istejšia. Američanka pripomínala zarážajúco mdlú pasáž zo semifinále proti Srbke Jelene Jankovičovej.
Víťazný úder
V dramatickom otváracom geme druhého dejstva s deviatimi zhodami však Ázijčanka nevyužila dva brejkbaly a čoskoro mala dokonca manko 0:3, keď v druhej hre neodolala tretej hrozbe.
Ešte síce vyrovnala na 3:3, ale v ôsmej hre stratila servis na nulu po forhendovej kontre vedľa (3:5) a Američanka už si dokázala vynútiť pokračovanie.
V deviatom geme sa presadila aj cez dva brejkbaly: prvý odstránila forhendovou kanonádou, druhý rýchlym „winnerom“ po vydarenom podaní.
Potom si bodom priamo z podania utvorila tretí setbal a Na Li pokazila forhend. Tretí set sa Ázijčanke úplne vymkol z rúk, už nenašla hernú solídnosť a mentálnu odolnosť na to, aby rozbehnutú favoritku ešte potrápila. Serena si bekhendom popri čiare utvorila druhý mečbal a premenila ho rezolútnym víťazným úderom. V predmetnej šiestej hre pritom vymazala 5 brejkbalov, z nich prvé tri v rade.
„Sezóna bola naozaj dlhá, ja som pociťovala únavu a naozaj som nečakala, že úspešne prejdem ešte aj touto skúškou. Som teda nadšená, že som to napokon zvládla. Je to skvelý úspech. o to viac, že Tenisová asociácia žien oslavuje 40. výročie. V tomto kontexte je pre mňa triumf ešte cennejší,“ vyhlásila v interview ešte na kurte Serena, ktorá mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 30:31.
Nižšia efektivita
Na Li napriek nevydarenému tretiemu setu dosiahla akceptovateľné hodnoty 27:32. Nepochybne si však neprospela 10 dvojchybami. Víťazka platne trafila 74 % prvých podaní, zdolaná len 48 %. Číňanka doplatila aj na citeľne nižšiu efektivitu pri brejkbaloch (3 z 15 proti 5 z 10).
Išlo o premiérové finále medzi tridsiatničkami v histórii tohto podujatia. Aspoň medzi najlepšie štyri sa dve hráčky v takomto veku v minulosti dostali iba raz, a to už v sezóne 1973 Američanka Nancy Richeyová-Gunterová a Francúzka Francoise Dürrová.
Serena na čele
Tridsaťdvaročná S. Williamsová dosiahla na MS WTA svoj 15. zápasový úspech za sebou. Rekordom je 21 víťazstiev v rade z produkcie Američanky s českým pôvodom Martiny Navrátilovej.
Celkový triumf na majstrovskom podujatí si Serena vybojovala okrem vlaňajška aj na ročníkoch 2001 a 2009 (v sezónach 2010 a 2011 neštartovala).
Už dávnejšie je isté, že bude na čele počítačového poradia aj na konci tohto súťažného ročníka, v ktorom má bilanciu 78:4. Na zápasy na MS WTA celkovo stojí 25:5.
Američanka už samotným utorňajším nastúpením na kurt prekonala hranicu 10 miliónov zárobku tenisom v tejto sezóne. Prišla s 9 940 572 dolármi na konte. Serena bez zaváhania prešla základnou Červenou skupinou a Na Li Bielou skupinou.
Patrickom Mouratoglouom trénersky usmerňovaná Serena má proti Na Li štatistiku už 10:1 najmä zásluhou platnej série deviatich triumfov. Do nedele naposledy mala navrch v semifinále newyorských US Open 2013, a to jednoznačne 6:0, 6:3.
Tridsaťjedenročná hrdinka parížskeho antukového Roland Garros 2011 Na Li sa v pondelok posunie z 5. na 3. pozíciu vo svetovom rebríčku, čo znamená nielen osobný rekord (dosiaľ najvyššie bola na 4. priečke), ale aj absolútny ázijský – ženy či muža. Dosiaľ sa o toto kontinentálne maximum delila s Japonkou Kimiko Dateovou-Krummovou. Zverenkyňa bývalého kouča Justine Heninovej Carlosa Rodrígueza Na Li štartovala medzi elitou tretí raz bez prerušenia, pri prvých účastiach skončila s bilanciou 1:2 v základnej skupine. Poslednou dosiaľ úspešnou obhajkyňou titulu bola v roku 2007 – vtedy sa hralo v Madride – spomenutá Heninová.
Vo štvorhre sa radujú z trofeje Taiwančanka Chsieh Su-wej a Číňanka Šuaj Pcheng nasadené ako druhé. V nedeľňajšom finále deblovej časti istanbulských bojov si poradili s Ruskami Jekaterinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou za 107 minút 6:4, 7:5. V zápasoch o trofej na hlavnom profesionálnom okruhu Ázijčanky vo dvojici majú stále dokonalú bilanciu – už 9:0 (s inými partnerkami Chsieh 5:5 a Pcheng 3:3). V tejto sezóne triumfovali aj v Ríme, Wimbledone, Cincinnati a Kuang-čou. Obe sú prvými zástupkyňami tohto kontinentu, ktoré sa radujú v debli medzi elitou. Japonka Ai Sugijamová bola v rokoch 2003 a 2007 vo finále. Šampiónky si odnášajú spoločných 460 000 amerických dolárov, zdolané uteší 230 000 USD.
Od roku 2014 sa šampionát päťkrát bude konať v Singapure. Istanbul ho hostil tri roky, prevzal štafetu od katarskej Dauhy.
Dvojhra – finále:
Serena Williamsová (USA-1) – Na Li (Čína-4) 2:6, 6:3, 6:0 za 130 minút (37, 59, 34)
Štvorhra – finále:
Chsieh Su-wej, Šuaj Pcheng (Taiw./Čína-2) – Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová (Rus.-4) 6:4, 7:5 za 107 minút
Prehľad víťaziek predchádzajúcich desiatich ročníkov (dvojhra / štvorhra):
2003 Kim Clijstersová (Belg.) / Virginia Ruanová-Pascualová, Paola Suárezová (Šp./Arg.)
2004 Maria Šarapovová (Rus.) / Naďa Petrovová, Meghann Shaughnessyová (Rus./USA)
2005 Amélie Mauresmová (Fr.) / Lisa Raymondová, Samantha Stosurová (USA/Aus.)
2006 Justine Heninová (Belg.) / Lisa Raymondová, Samantha Stosurová (USA/Aus.)
2007 Justine Heninová (Belg.) / Cara Blacková, Liezel Huberová (Zimb./USA)
2008 Venus Williamsová (USA) / Cara Blacková, Liezel Huberová (Zimb./USA)
2009 Serena Williamsová (USA) / Nuria Llagosterová-Vivesová, María José Martínezová-Sánchezová (Šp.)
2010 Kim Clijstersová (Belg.) / Gisela Dulková, Flavia Pennettová (Arg./Tal.)
2011 Petra Kvitová (ČR) / Liezel Huberová, Lisa Raymondová (USA)
2012 Serena Williamsová (USA) / Maria Kirilenková, Naďa Petrovová (Rus.)