BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – O post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý je po odstúpení Romana Šipoša voľný tri mesiace, prejavilo záujem 27 uchádzačov. Úrad vlády SR niektorých z nich ešte vyzval, aby do piatku 15. júla doplnili chýbajúce formálne podklady. V priebehu budúceho týždňa bude známe, koľkí zo záujemcov splnili podmienky výberu a následne bude možné zverejniť aj ich zoznam. „Plán je, aby verejné vypočutie prebehlo do konca augusta, aby mohol parlament o návrhu vlády SR rokovať na septembrovej schôdzi,“ informoval v piatok agentúru SITA hovorca premiérky Rado Baťo. Pripomenul, že rozhodujúcimi kritériami pre obsadenie funkcie na čele Úradu pre verejné obstarávanie sú odbornosť a kvalita predloženého projektu.
„Úrad vlády SR v súčasnosti oslovuje expertov zo Slovenska a Česka, ktorí majú pomôcť ohodnotiť anonymizované projekty jednotlivých uchádzačov. S pomocou takéhoto hodnotenia Úrad vlády SR vyberie najkvalitnejších uchádzačov, ktorých potom verejne vypočujú členovia vlády. Mená expertov Úrad vlády SR zverejní po skončení hodnotenia projektov,“ dodal Baťo. O postupe vo výbere spomedzi kandidátov bude Úrad vlády SR priebežne informovať.
Úrad vlády SR zverejnil 20. júna výzvu na verejné vypočutie uchádzačov na post predsedu ÚVO. O post sa mohli do 4. júla uchádzať záujemcovia, vrátane prípadného nominanta opozície, ktorí splnia stanovené kritériá. Vypočutie všetkých relevantných uchádzačov bude transparentné, teda pod verejnou kontrolou. Uchádzači musia mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, odborné znalosti v oblasti verejného obstarávania a preukázateľnú prax v oblasti verejného obstarávania v dĺžke najmenej päť rokov. Ďalšími predpokladmi pre uchádzačov sú organizačné schopnosti a riadiace skúsenosti, občianska a morálna bezúhonnosť. Podľa predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej má byť predseda ÚVO garantom, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme. Preto je podľa nej potrebné k návrhom na túto funkciu pristupovať s najväčšou vážnosťou a zodpovednosťou.
Podľa novely zákona o verejnom obstarávaní, platnej od 1. apríla, predsedu ÚVO na návrh vlády volí a odvoláva parlament. Dovtedy o šéfovi úradu rozhodovala priamo vláda. Bývalého predsedu úradu Romana Šipoša ako nominanta Smeru vymenovala vláda Roberta Fica na svojom poslednom zasadnutí 7. júla 2010. Stalo sa tak na základe dohody Fica s Radičovou, že post na čele úradu obsadí nominant opozície. Šipoš odstúpil z funkcie 11. apríla bez bližšieho vysvetlenia.Urobil tak po tom, čo predsedníčka vlády a koalícia kritizovali úrad za dlhé rozhodovanie o námietkach a rušenie veľkého množstva súťaží, čo spomaľuje proces verejného obstarávania.
Predseda Smeru neskôr opakovane navrhol za predsedu ÚVO Jána Valka, bývalého šéfa Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS). Vláda sa stotožnila s výhradami premiérky k odbornosti, skúsenostiam a bezúhonnosti tohto kandidáta. Na zasadnutí 8. júna vláda Valka neschválila a rozhodla, že ho nenavrhne parlamentu zvoliť za predsedu úradu. Fico trvá na tom, že post šéfa úradu má patriť opozícii. „Právo opozície navrhnúť kandidáta na post predsedu ÚVO neznamená, že vláda má povinnosť automaticky prijať akýkoľvek návrh. Tak, ako opozícia má právo navrhnúť kandidáta, tak má vláda povinnosť a zodpovednosť akceptovať iba taký návrh, ktorý bude zodpovedať predpokladom a kvalitám na takúto významnú funkciu a ktorý bude zaručovať, že verejné obstarávanie bude skutočne vo verejnom záujme,“ zdôraznil Úrad vlády SR.