BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Personálne zmeny po parlamentných voľbách budú aj na čele Policajného zboru SR. Do vedenia chce svojho nominanta dostať SNS. Tibor Gašpar by mal viesť políciu naďalej. K výmene by podľa informácií agentúry SITA však malo dôjsť na poste prvého viceprezidenta.
Predseda SNS Andrej Danko presadzuje na túto pozíciu riaditeľa Odboru špecializovaných služieb Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Jaroslava Malíka.
Odbor vyvíja činnosť, ktorou sa utajeným spôsobom získavajú, sústreďujú a vyhodnocujú informácie o trestných činoch a ich páchateľoch. Odbor okrem policajtov disponuje aj sieťou policajných agentov. Viacerí príslušníci odboru pôsobia v civile napríklad ako podnikatelia a snažia sa infiltrovať do rôznych záujmových skupín.
„Nemôžem vylúčiť, že na jednotlivých postoch bude dochádzať k zmenám, no k takým zmenám, ktoré majú pomôcť systému, či zmenám, ktoré budú zabezpečovať zodpovední ministri, a takisto sa to týka aj nominácii do SIS a ďalších,“ uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko v reakcii, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa parlamentu Zuzana Čižmáriková.
Zákony podľa neho jasne hovoria, kto a ako môže koho menovať. „My rešpektujeme zákonný proces a postup a akákoľvek politická angažovanosť spôsobom úmyslu musí byť vylúčená. Je totiž dôležité, aby títo ľudia vedeli garantovať nestrannosť týchto inštitúcií, ktoré sú dôležité najmä pre vyšetrovanie jednotlivých káuz a vecí,“ dodal šéf parlamentu.
Utajený odbor vykonáva operatívnu činnosť
Utajený odbor vykonáva operatívnu činnosť. Zákonná úprava o policajnom zbore neobsahuje explicitné oprávnenie pre vznik a fungovanie takejto špecializovanej jednotky PZ a tak ani žiadne adekvátne mechanizmy kontroly. Jediné ustanovenie zákona je §39a, v ktorom sa hovorí o kriminálnom spravodajstve.
Konštatuje sa v ňom iba, že „kriminálnym spravodajstvom sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorou sa utajeným spôsobom získavajú, sústreďujú a vyhodnocujú informácie o trestných činoch a ich páchateľoch a vytvárajú sa podmienky na použitie agenta.“
Odbor špecializovaných služieb, ktorý funguje pod Prezídiom PZ, je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka odborom, ktorý sa venuje špecializovaným činnostiam, práve preto sa tak aj volá. „Má za sebou obrovské množstvo úspechov, ktoré sa málokedy zverejňujú práve preto, aby bola jeho činnosť čo najúspešnejšia,“ vysvetlil pre agentúru SITA. Je však toho názoru, že poslanci výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť sú v prípade záujmu o ňom informovaní. „Informácie o presnej a konkrétnej náplni dostanú,“ poznamenal.
Väčšina vecí, ktoré s činnosťou odboru súvisia, sú podľa jeho slov v režimovom opatrení, a to práve preto, aby bola jeho práca úspešná. „Hlavná činnosť, aby som nerobil okolo toho nejaký obrovský závoj tajnosti, je osobitné nasadzovanie aj agentov provokatérov do tých najcitlivejších káuz, a to predovšetkým zo svojich radov alebo radov ľudí, ktorí sa v tom prostredí pohybujú,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra.
V Česku obdobný odbor podlieha kontrole
To, že odbor špecializovaných služieb je utajený policajný orgán, potvrdil aj bezpečnostný analytik Ladislav Polka. „Keď SIS môže byť kontrolovaná, prečo nie aj tento odbor? Je len otázka, kto by ho mal kontrolovať a do akej miery,“ povedal Polka pre agentúru SITA s tým, že ide o útvar, ktorý pracuje metódami ako spravodajská služba.
Polka zároveň upozornil na otázku, ako sú nastavené kontrolné mechanizmy štátu. „Nová vláda hovorí o zvýšených kontrolných právomociach parlamentného brannobezpečnostného výboru, ale o akých, keď žiadne nemá. Je to však téma na diskusiu,“ konštatoval. Podľa neho v ČR obdobný odbor podlieha kontrole. „U nás je to veľmi vágne,“ konštatoval Polka.
Predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) na otázku o odbore odpovedať nechcel. „Bez komentára,“ povedal pre agentúru SITA. Minister vnútra jeho odpovedi rozumie, keďže „je to všetko do určitej miery režimové.“
Odbor špecializovaných služieb polície disponuje sieťou agentov mimo príslušníkov zboru.
Na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva možno použiť policajta-legalizanta, ktorý koná pod trvalou legendou alebo dočasnou legendou. Policajt, ktorý koná pod trvalou legendou alebo dočasnou legendou, môže byť pri plnení úloh na úseku kriminálneho spravodajstva za podmienok ustanovených v osobitnom predpise použitý ako agent. Informácie aj analyzuje, dokumentuje a následne ich má odovzdávať ďalším policajným útvarom.
Odbor má podľa zdrojov agentúry SITA zhromažďovať takýmto spôsobom aj informácie o predstaviteľoch štátnej a verejnej správy. Pôsobí spôsobom spravodajskej služby vo vnútri polície, ale nie je nikým kontrolovaný. Iné organizácie s podobným módom činnosti, ako je SIS a Vojenské spravodajstvo, podliehajú kontrole parlamentných výborov.
Odbor špecializovaných služieb podlieha len prvému policajnému viceprezidentovi. Odbor špecializovaných služieb polície disponuje sieťou agentov mimo príslušníkov zboru. Mnohí z nich pochádzajú logicky z kriminálneho prostredia a s očakávaním výmeny informácií za istú toleranciu polície.
To, že pre odbor pracujú členovia podsvetia, upozornila pred niekoľkými rokmi kauza bytovej mafie, kde hlavný obžalovaný Jozef Drag tvrdil, že pre políciu bežne pracujú aj ľudia pohybujúci sa v podsvetí či páchajúci trestnú činnosť. Podľa dostupných informácií Drag pred súdom prezradil, že odovzdával informácie z kriminálneho podsvetia. Drag je okrem iného od februára obžalovaný aj pre podozrenie zo spáchania obzvlášť závažného zločinu úverového podvodu spolupáchateľstvom.