ODPORÚČAME:
Srbsko odmietlo odísť z Kosova
Situáciu Kosove by upokojil Ahtisaariho plán
Rasmussen sa má v Prištine stretnúť s kosovským premiérom Hashimom Thacim, vicepremiérom Slobodanom Petrovom a ministrom obrany Agimom Cekuom.
Rasmusen absolvuje aj schôdzku s nemeckým generálmajorom Erhardom Drewsom, novým šéfom 6000-člennej aliančnej misie KFOR.
Jej členovia dohliadajú na bezpečnosť v Kosove od ukončenia vojny so Srbskom v roku 1999. Práve vojaci KFOR prevzali kontrolu nad dvoma hraničnými prechodmi na severe krajiny a vyhlásili ich za armádnu zónu po tom, ako tam prišlo ku konfliktu medzi miestnymi etnickými Srbmi a kosovskými strážnikmi.
Konflikt sa začal 21. júla, keď vláda v Prištine zakázala dovoz srbských výrobkov do Kosova v reakcii na rovnaký krok zo strany Belehradu. Pri pokuse Kosova prevziať kontrolu nad priechodom Brnjak v srbskej časti Kosova bol zabitý kosovský policajt srbským ostreľovačom. Ďalší štyria kosovskí policajti boli ľahko zranení. Severoatlantická aliancia vyslala k priechodom Brnjak a Jarinje svojich vojakov v snahe upokojiť napätú situáciu.
Väčšina zo 120 tisíc kosovských Srbov neuznáva vládu v Prištine a požaduje, aby im naďalej vládol Belehrad. Srbsko preto na severe Kosova udržiava vlastné paralelné štruktúry, ako sú poštové úrady, školy a miestne samosprávy.