BERLÍN 23. mája (WEBNOVINY) – Generálny riaditeľ nemeckej poisťovne Allianz Michael Diekmann vyhlásil, že odmietnutie ďalšej pomoci Grécku môže spôsobiť platobnú neschopnosť krajiny s nekontrolovanými následkami pre ďalšie regióny a finančné inštitúcie. Grécko podľa neho potrebuje obdobu „Marshallovho plánu“, ktorý poskytli Spojené štáty na obnovu Európy po druhej svetovej vojne. Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond majú v júni zverejniť správu o udržateľnosti gréckeho dlhu. Správa je kľúčová pre uvoľnenie ďalšej tranže v sume 12 mld. eur z úverového programu, ktorý Atény čerpajú od medzinárodných veriteľov.
„Európa musí pomôcť svojim slabším krajinám. Následky platobnej neschopnosti Grécka by boli nekontrolovateľné,“ povedal Diekmann pre pondelňajšie vydanie denník Bild. „Čo by sa stalo, keby všetci vkladatelia v Grécku zaútočili na banky a začali vyberať svoje úspory? Banky by museli zatvoriť a nákaza by nekontrolovane zasiahla mnohé ďalšie regióny a finančné inštitúty,“ zdôraznil riaditeľ najväčšej európskej poisťovne. Hovorca poisťovne predtým uviedol, že Allianz ku koncu roka 2010 disponoval gréckymi štátnymi dlhopismi v sume 1,3 mld. eur, čo predstavuje asi 0,3 % jeho portfólia fixných príjmov.
„Grécko sa nedokáže zachrániť iba prostredníctvom dlhovej reštrukturalizácie. Krajina sa nesmie vyčleniť z kapitálových trhov,“ uviedol ďalej Diekmann. „Pre Grécko potrebujeme plán industrializácie, akýsi Marshallov plán. Do krajiny treba priviesť z Európy prácu a výrobu,“ zdôraznil šéf poisťovne.
Na rozdiel od krehkej situácie v Grécku, ďalšie zadlžené krajiny eurozóny Portugalsko a najmä Španielsko podľa Diekmanna dosahujú pokrok, pričom prvé náznaky zlepšovania vidieť aj v Írsku.