Bezpečnosť médií a sloboda novinárov musí byť chránená. Počas stredajšej diskusie v Európskom parlamente v Štrasburgu to skonštatovali európski zákonodarcovia. Rozprava sa konala symbolicky sedem rokov po vražde slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
„Nikdy som si nemyslela, že sa niečo také môže stať v slobodnej a demokratickej krajine. Je nesmierne dôležité nezabudnúť na túto tragédiu, ktorá spustila ďalšie udalosti na Slovensku a aktivizovala mnohých občanov,“ uviedla slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann.
Žiadna garnitúra nesmie zasahovať do médií
„Siedme výročie nás núti opäť sa pozrieť na slobodu médií a ochranu novinárov nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Sloboda médií patrí k pilierom demokracie. Médiá majú byť nástrojom spoločného hľadania pravdy. Nesmieme dovoliť, aby akákoľvek garnitúra vytvorila prostredie, ktorá robí živnú pôdu pre nenávisť, zásahy do slobody médií a ohrozovanie novinárov,“ dodala.
Iný pohľad ponúkla Katarína Roth Neveďalová. „Bola by som rada, keby sme na Slovensku prestali tancovať na hroboch týchto dvoch ľudí a zneužívať ich v politickej diskusii,“ povedala a na margo slobody médií dodala: „Myslím si, že v EÚ máme dostatočnú slobodu médií a dostatočnú slobodu pre prácu novinárov. So slobodou médií je spojená aj zodpovednosť a to, ako novinári posúvajú niektoré fakty. Bohužiaľ, na Slovensku nenávistná debata, ktorá vznikla aj vďaka médiám, vyústila do toho, že bol spáchaný atentát na premiéra.“ Zároveň vyzvala na rešpektovanie rozdielnych názorov medzi politikmi i novinármi.
Vraždy vyvolali politickú krízu
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome na Slovensku. Kuciak v čase svojej smrti informoval o rozsiahlych daňových únikoch, daňových podvodoch, korupcii a praní špinavých peňazí, pričom preveroval niekoľko podnikateľov napojených na vysoko postavených politikov. Vraždy vyvolali na Slovensku veľké demonštrácie a politickú krízu. Vyšetrovanie a súdne konania proti páchateľom stále prebiehajú.