BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS opozičnou prácou podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca prinútila Smer-SD, aby konal vo veci zákazu ťažby uránu. Ako povedal Štefanec v stredu na tlačovej besede, prvýkrát sme svedkami, že vláda predkladá návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní práve preto, že s ním prišla opozícia. „Vláda je dotlačená k skrátenému legislatívnemu konaniu. Pracovať sa oplatí. Smer nie prvýkrát kopíruje naše návrhy zákonov,“ vyhlásil.
Štefanec spolu s Viliamom Novotným predložili na túto schôdzu parlamentu návrh o zákaze ťažby uránu, ktorý ešte v roku 2009 predložila ich stranícka kolegyňa, ktorá dnes už nie je v parlamente, Jarmila Tkáčová.
SDKÚ-DS nie je ješitná
Podľa Novotného SDKÚ-DS nie je ješitná za to, že Smer opísal ich návrh zákona. „Chceme len poukázať, že SDKÚ predkladala návrh v roku 2009, poslanci za Smer hlasovali proti,“ upozornil Novotný. V súčasnosti vznikla zrazu situácia, že Smer-SD to musí riešiť, a to v skrátenom legislatívnom konaní. „Zrazu sú ohrozené zdravie a životy ľudí (dôvod na skrátené legislatívne konanie – poznámka SITA),“ upozornil Novotný. Podľa neho SDKÚ-DS za vládny návrh zahlasuje, aby občania neboli v „aute“.
Novotný upozornil, že minister životného prostredia v januári 2014 napriek protestom prokuratúry vydal povolenie na pokračovanie prieskumu do roku 2015 v lokalite Jahodná. „Vtedy zdravie a životy ľudí ohrozené neboli? Až teraz, lebo sa blížia komunálne voľby v Košiciach a Košičania nechcú, aby sa v lokalite Jahodná ťažil urán,“ uviedol Novotný s tým, že Richard Raši sa opätovne uchádza o primátorskú stoličku. „Zrazu už stojí na strane obyvateľov mesta. Opíše návrh SDKÚ-DS, trošku ho vycibria a predložia to do NR SR v skrátenom legislatívnom konaní,“ dodal Novotný.
Súhlasili so skráteným legislatívny konaním
Novelu geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska, parlament prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Súhlas s takýmto postupom v pondelok vyslovili poslanci za vládny Smer-SD. Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská rádioaktívnych látok nachádzajú. Ťažiarske firmy teda budú musieť po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť, uvádza návrh ministerstva životného prostredia SR.
Ťažba rádioaktívnych látok momentálne najviac rezonuje v prípade uránového ložiska v Jahodnej pri Košiciach. Od roku 2005 tam vykonávala prieskum spoločnosť Ludovika Energy, dcérska firma kanadskej spoločnosti European Uranium Resource. V apríli tohto roka sa však spoločnosť dohodla na akvizícii tohto projektu s austrálskou spoločnosťou Forte energy. Povolenie na prieskum lokality platí do apríla 2015. V Košiciach a okolitých obciach sa od začiatku prieskumu zdvihla proti projektu vlna nevôle, protestovali ochranárske organizácie aj občianske združenia.
Ministerstvo pri návrhu argumentuje práve posilnením priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi miest a obcí. Zároveň má vyriešiť spory o ťažbu uránu, ktoré podľa ministra životného prostredia Petra Žigu traumatizujú slovenskú spoločnosť.