SDKÚ-DS navrhuje znížiť výšku firemných daní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dane_daň_priznania
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Diskusiou k novele zákona o dani z príjmov, v ktorej poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Ivan Mikloš navrhujú zníženie firemných daní na úroveň 19 %, uzavreli zákonodarcovia 8. deň 33. schôdze parlamentu. „Firemná daň je jedným z kľúčových nástrojov pre konkurencieschopnosť a aj pre tvorbu pracovných miest,“ uviedol v rozprave Štefanec.

Vláda nemá víziu

Návrh podľa jeho slov uvoľňuje ruky pre tých, ktorí sú aktívni, aby mohli tvoriť nové pracovné miesta, a pre tých, ktorí sú zamestnaní, aby im peniaze na ruke mohli zostať.

Najväčším problémom na Slovensku je podľa Ivana Štefanca počet nezamestnaných, s čím si vláda nevie dať rady. Vláda podľa neho nemá víziu a žiadne páky, aby oživila rast ekonomiky. „Namiesto toho, aby vytvárala podmienky na lepšiu zamestnanosť, tak zvýšila priame dane, zrušila rovnú daň, zhoršila pracovné právo a zvýšila odvody,“ konštatoval podpredseda SDKÚ-DS a podotkol, že vláda si po drastickom zvýšení firemnej dane z 19 na 23 percent začala uvedomovať, že urobila chybu a tieto dane následne znížila na 22 percent.

Slovensko má najvyššie dane v regióne

Ako ďalej uviedol Štefanec, Slovensko je stále na rebríčku porovnania výšky firemných daní z postkomunistických krajín najvyššie. „Máme najvyššie firemné dane v regióne. Máme najvyššie dane z krajín, ktoré vstúpili do EÚ a sú v tranzitívnej pozícii. Dokonca aj vyspelejšie krajiny EÚ išli opačnou cestou,“ podotkol poslanec. Vhodným príkladom je podľa neho Veľká Británia, Dánsko alebo Švédsko, ktoré firemné dane znižovali.

Bývalý minister financií Ivan Mikloš uviedol, že nemá ilúzie o tom, že by Smer tento návrh podporil. Napriek tomu je podľa neho potrebné takéto návrhy predkladať, pretože realita vládu usvedčila z toho, že urobila zlý krok. „Vláda očakávala, že zvýšenie dane zo zisku z 19 na 23 percent prinesie nejaký príjem do štátneho rozpočtu, ktorý sa zďaleka nenaplnil,“ uviedol Mikloš. Doplnil, že v minulosti sa ukázali dynamické efekty zníženia tejto dane, pričom to neviedlo k zníženiu ale k zvýšeniu rozpočtových výnosov.

Opozičný poslanec zároveň nevylúčil, že z krátkodobého hľadiska môže mať zníženie firemnej dane negatívny vplyv. Nevyužité rezervy v oblasti prezamestnanosti a výdavkov štátnej správy sú však podľa Mikloša tak obrovské, že by vláda, pokiaľ by naozaj chcela, nemala problém prípadné výpadky vykryť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošIvan Štefanec
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana