BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky sa v minulom roku výrazne oslabila. Vyplýva to z globálneho prieskumu švajčiarskeho Inštitútu pre rozvoj manažmentu, podľa ktorého Slovensko v 58-člennom rebríčku konkurencieschopnosti oproti minulému roku kleslo až o 16 priečok na 49. miesto.
Ako v stredu na tlačovej konferencii informovali predstavitelia Nadácie F. A. Hayeka, ktorá na prieskume participovala, Slovensko tak zaznamenalo najhorší výsledok v rebríčku od roku 2004. Zároveň sa v porovnaní konkurencieschopnosti ekonomík ocitlo aj na chvoste Visegrádskej štvorky. Česká republika totiž zostala na 29. priečke, Poľsko si medziročne polepšilo o 12 miest na 32. priečku a Maďarsko mierne stúplo o 3 miesta na 42. priečku.
Zo štyroch hlavných sledovaných oblastí prieskumu sa postavenie Slovenska v porovnaní s ostatnými monitorovanými krajinami oproti minulému roku zhoršilo vo všetkých, teda vo výkonnosti ekonomiky, efektívnosti vlády, efektívnosti podnikania a v infraštruktúre.
Najvýraznejší pokles krajina vykázala v hodnotení ekonomickej výkonnosti, kde klesla o 20 priečok na 54. miesto. V tejto oblasti zaostáva v tomto roku Slovensko predovšetkým v slabej diverzifikácii ekonomiky a tiež slabému prílevu zahraničných investícií. Silnou stránkou je predovšetkým podiel exportu na hrubom domácom produkte. V efektivite podnikania zaostáva Slovensko najmä v slabom kapitálovom trhu a potrebe ekonomických a sociálnych reforiem. Naopak pozitívne sú hodnotené najmä náklady na pracovnú silu v priemyselných odvetviach.
V oblasti efektívnosti vlády z prieskumu vyšlo negatívne hodnotenie predovšetkým pre transparentnosť vo verejnej správe a pre klesajúcu kvalitu riadenia verejných financií. V oblasti infraštruktúry zaostáva hlavne hodnotenie podpory vedy a výskumu.
„Pred Slovenskom sú dôležité rozhodnutia. Hlavnými výzvami sú oblasti vymáhateľnosti práva, znižovanie rastúceho deficitu verejných financií, zvyšujúca sa intenzita zásahov štátu do ekonomiky, zvyšujúca sa miera korupcie a znižujúca sa miera flexibility trhu práce,“ povedal riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka Matúš Pošvanc.
Celkovo najkonkurenčnejšou ekonomikou podľa hodnotenia Inštitútu pre rozvoj manažmentu je v tomto roku Singapur, nasleduje Hong Kong a Spojené štáty americké. V prvej trojke si tak len vymenili pozície, keď vlani viedli Spojené štáty americké, druhý bol Hong Kong a tretí Singapur.
Zdrojom prieskumu sú pritom predovšetkým tzv. „tvrdé“ dáta, teda najmä štatistické ukazovatele, menšiu časť tvoria názory respondentov. Do slovenskej časti prieskumu sa zapojilo 70 manažérov predovšetkým z nadnárodných spoločností.
SITA