BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Nevidieť príčinnú súvislosť medzi útokmi vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku a nezvládnutou imigráciou je zakrývanie si očí pred skutočnosťou. Vyhlásil to v sobotu predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) počas Medziparlamentnej konferencie o Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike, ktorá sa koná na Bratislavskom hrade.
„Schengen sa otriasol vo svojich základoch. Nemôže predsa existovať usporiadaná domácnosť v dome, ktorý nemá ani dvere, ani okná, kde si ktokoľvek a kedykoľvek príde a pán domu nemôže rozhodovať o tom, koho dnu vpustí a koho nie, a návštevníci nechcú rešpektovať ani domový poriadok. Dnes sa čudujeme, že má EÚ problémy,“ povedal Hrnko s tým, že bolo len otázkou času, kedy sa rapídne zhorší bezpečnostná situácia v Európe.
Naopak, nemecký europoslanec a predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmar Brok si myslí, že utečenci sú najmä obete terorizmu, ktoré pred ním utekajú a pokiaľ nezastavíme debaty, že migrácia je príčinou terorizmu, Islamský štát (IS) vyhrá a my padneme do ich pasce.
„Populistické strany v Európe robia špinavú prácu pre IS, lebo šíria ich nápady. Islamský štát vedie klasickú pozemnú vojnu v Iraku a v Sýrii, pácha teroristické útoky. Títo teroristi sú ľudia, ktorí sa narodili v Európe a majú tunajšie občianstvo. Chcú zasiať nenávisť medzi moslimami a nemoslimským obyvateľstvom,“ povedal Brok.
Stretnutiu ministrov zahraničia krajín EÚ dominovalo Turecko
Šebej: Dlhý európsky mier závisí od prítomnosti vojsk USA
Zakrývanie očí nám nepomôže
On sám je presvedčený, že spoločná európska pozícia je nevyhnutná práve v oblasti migrácie. „Nikto v Európe nechce viac imigrácie. Ale tí, ktorí prijímajú azylantov, sú v neférovej pozícii. Preto je potrebné mať mechanizmus zdieľania tejto záťaže. Toto je moja pozícia: krajiny by medzi sebou mali zdieľať túto záťaž,“ odporučil nemecký politik, ktorý zároveň tvrdí, že treba pracovať na odstránení príčin migrácie v Sýrii a v Iraku, odkiaľ pochádzajú milióny utečencov. „Ploty jednoducho nepomôžu. Musíme prijať spoločné kroky aj s OSN, inak bude v Európe viac a viac utečencov. Často sa diskutuje iba preto, aby sme dávali živnú pôdu populistom, ale nie aby sme hľadali riešenia,“ myslí si.
Hrnko tvrdí, že teraz sa musia predovšetkým hľadať riešenia, aby sa občania EÚ opäť cítili bezpečne, tak ako si na to zvykli v predchádzajúcich desaťročiach. „Ale zakrývanie si očí pred skutočnými príčinami dnešných problémov nám v tom nepomôže,“ myslí si. Podľa Hrnka sa o EÚ často hovorí, že je ekonomický obor, ale politický trpaslík a vojenské embryo. „Som presvedčený, že jedným z nástrojov EÚ, ktoré to môžu prekonať, je a aj naďalej musí byť spoločná zahraničná a bezpečnostná politika. Z EÚ sa musí stať globálny hráč a normotvorný aktér medzinárodných vzťahov,“ apeloval koaličný poslanec.
EÚ je podľa Broka ako manželstvo
Na margo brexitu poznamenal, že rozhodnutie občanov Veľkej Británie vystúpiť z EÚ vyvoláva neodkladnú potrebu diskusie o budúcnosti EÚ ako takej. „Nemožno nevidieť, že negatívne rozhodnutie britských občanov bolo ovplyvnené aj neschopnosťou európskych inštitúcií dodržiavať vlastné normy pri riešení pretrvávajúcej migračnej vlny,“ povedal. Hrnko si napriek tomu myslí, že EÚ je jedinečný a unikátny projekt. „Nespochybniteľné je, že k Európskej únii neexistuje žiadna alternatíva, okrem chaosu a obnovenia starých protivenstiev,“ dodal.
Podľa Broka je EÚ ako manželstvo, v ktorom sa musí pracovať na tom, aby sa zlepšovalo a držalo pokope. „EÚ iba ako celok má silu predchádzať krízam a vyrovnávať sa s vecami, ako je terorizmus,“ povedal. Brok zdôraznil, že EÚ je najväčším prispievateľom na humanitárnu a rozvojovú pomoc na svete.
„To je to, čo dosahujeme spoločne každý jeden deň. Bolo by naivné myslieť si, že jednotlivé štáty by osamote dokázali čeliť výzvam. Aj keď sa nezhodneme vždy na tom, ako výzvy riešiť a spoločné riešenie bude vyžadovať veľkú mieru štátnickosti, nemožno zdieľať len pozitívne, ale aj negatívne stránky. Mnohí robia provokatívne vyhlásenia namiesto toho, aby pracovali pre spoločnú vec. Už Helmut Kohl hovoril, že nezneužívajte spoločnú európsku politiku na to, aby ste vyhrávali domáce voľby,“ podotkol Brok.
Brok trvá na sankciách voči Rusku
Nemecký europoslanec tiež trvá na pokračovaní sankcií EÚ voči Rusku. „Kým Rusko bude porušovať medzinárodné právo a princípy a ohrozovať územnú integritu krajín, nemôžme pristupovať k nemu inak ako teraz. Nie je dôvod akceptovať násilie. Mali by sme pokračovať v sankciách voči Rusku, kým sa nebudú plniť dohody z Minska,“ odporučil.
Na margo Turecka Brok poznamenal, že sa môže stať členským štátom EÚ len vtedy, ak splní požiadavky únie na dodržiavanie ľudských práv a právneho štátu. „Ale možno s nimi spolupracovať pri riešení situácie v Sýrii a Líbyi. Ja som veľmi šťastný, že puč v Turecku zlyhal. Lebo musíme rokovať s riadne zvolenou vládou, a nie s ľuďmi, ktorí prišli k moci cez puč,“ dodal.