BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Odchod piatich z 11 poslancov a 90 z 280 členov strany považuje líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík za to najlepšie, čo sa z pohľadu homogenity liberálov mohlo stať.
Chcú zabojovať o voliča
Sulík je zároveň presvedčený, že v budúcich parlamentných voľbách SaS získa viac ako päť percent a bude v národnej rade. „Ukázalo sa, že sú v strane dve skupiny, ktoré nezdieľajú rovnaké hodnoty, tu je lepšie sa rozísť, ako sa naďalej trápiť a obťažovať voličov vlastnými problémami,“ povedal pre agentúru SITA Sulík.
SaS sa potom v prieskumoch dostala pod štyri percentá, podarilo sa jej však stabilizovať a dnes dosahuje viac ako päť percent. „Nie je to niečo, čo nás uspokojuje, ale je to celkom solídna východisková pozícia, aby sme zvyšné dva roky do parlamentných volieb zabojovali o voliča. Máme na to celkom dobré predpoklady. Najbližšie voľby sú eurovoľby, kde vieme presvedčiť ľudí, že sme najlepšou voľbou na to, aby v Bruseli boli obhajované slovenské záujmy,“ dodal predseda liberálov.
Richard Sulík je optimista
SaS má päťročnú históriu a ak bude opäť v národnej rade, budú to už tretie úspešné voľby liberálov. „Žijeme dlhšie ako všetky nové strany na zelenej lúke ako SOP, ANO alebo Slobodné fórum. Všetkých postihol osud jedného volebného obdobia. Ukazuje sa, že toto nie je náš prípad. Preto som mierny optimista a dovolím si tvrdiť, že sa dostávame z obdobia detských chorôb ako prvá strana na zelenej lúke po 20 rokoch,“ uzavrel Sulík.
Liberáli mali v marci snem, na ktorom proti Sulíkovi kandidoval na post predsedu poslanec Jozef Kollár. Sulík čelnú pozíciu obhájil, čo neskôr viedlo k odchodu Kollára, Juraja Miškova, Daniela Krajcera, Juraja Drobu a Martina Chrena z poslaneckého klubu i zo strany.
Pre nejednoznačnosť zákona Smer-SD navrhol zmenu rokovacieho poriadku parlamentu a poslanecký klub SaS potom zanikol, keďže nemal osem členov. Pätica kollárovcov sa po čase pridala k subjektu NOVA, ktorý založil odídenec z KDH Daniel Lipšic.