BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Sloboda a solidarita rokuje s tromi Obyčajnými ľuďmi zo svojho poslaneckého klubu o novele vysokoškolského zákona. Potrebujú sa dohodnúť, či na marcovej schôdzi podporia zákon z dielne rezortu školstva. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič, ktorého vylúčili z klubu SaS avizoval, že za novelu Eugena Jurzycu štyria Obyčajní ľudia nezahlasujú. Tým pádom by koalícia stratila v parlamente garantovanú väčšinu. „Do konca víkendu ja s Erikou Jurinovou by sme mali sformulovať ich stanovisko do konkrétnejšej podoby, to znamená ideový zámer a ako to technicky previesť,“ povedal agentúre SITA poslanec za SaS Martin Poliačik. Dohodli sa na tom po piatkovom trojhodinovom rokovaní.
Poliačik sa so zástupcami Obyčajných ľudí a ministerstva školstva stretne v pondelok pred koaličnou radou. Považuje za dôležité, aby na rokovanie išli s jasnými stanoviskami. Verí, že rezort a Matovič dospejú k jednotnému názoru. „Keď po diskusii s ministrom budú stále rozličné názory na obidvoch stranách, potom sa môžeme rozprávať, na ktorú sa dáme,“ povedal o pozícii SaS Poliačik. Podľa neho sú obaja partneri nastavení dohodnúť sa. „Ak by novela neprešla, nachádzame sa v právnej neistote na strane študentov a právne vákuum v legislatíve,“ dodal Poliačik. Predseda SaS a parlamentu Richard Sulík tiež verí, že celý klub, vrátane troch Obyčajných ľudí, dospeje k dohode. „Skrátka, celý klub SaS bude mať jednotné stanovisko. Či sa Matovič pripojí, alebo nepripojí, neviem, ale ja sa v prvom rade snažím, aby SaS bola aj v tomto bode jednotná,“ uzavrel Sulík. Matovič si za svojím názorom stojí. „Jednotné je stanovisko štyroch Obyčajných ľudí, teda môže to byť len o tom, či sa k nám SaS pripojí, alebo nie,“ povedal agentúre SITA Matovič.
Obyčajní ľudia vo štvrtok na tlačovej konferencii vyhlásili, že nezahlasujú za novelu vysokoškolského zákona, ktorá zavádza spoplatnenie všetkých externistov na vysokých školách. Zoskupeniu sa nepáči, že štát spoplatnil všetkých externistov namiesto toho, aby radšej spoplatnil študentov s najhorším prospechom. Matovič chce koalícii ponúknuť riešenie, aby si za vysokoškolské štúdium platili vysokoškoláci s najhorším prospechom, bez ohľadu na to, či študujú denne alebo externe. Podľa lídra Obyčajných ľudí by bolo ideálne, keby platilo v priemere 20 percent všetkých vysokoškolákov.
Spoplatnenie externého štúdia umožnila vláda Roberta Fica v roku 2007. Ústavný súd vlani vyhodnotil, že je protiústavné, ak jedna skupina externistov platí a iná nie. Rovnako zrušil obmedzenie pre školy, ktoré dovtedy určovalo maximálny možný počet externistov pre školy. Ak by rezort školstva úplne zrušil spoplatnenie externého štúdia, podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Libora Vozára by prišli vysoké školy o približne 25 miliónov eur ročne. Ministerstvo školstva hovorí, že externisti budú hradiť školné, aj keď novela vysokoškolského zákona na marcovej schôdzi neprejde. Poplatky totiž zakotvujú niektoré paragrafy zákona už v súčasnom znení. Novelou chcel rezort naformulovať túto povinnosť jednoznačnejšie.