BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) naďalej odmieta akékoľvek zmeny v stabilizačných mechanizmoch v Európe. Povedal to po pondelňajšom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou predseda strany Richard Sulík. „Vnímame tieto nástroje ako vyslovene kontraproduktívne, Slovensko by to na dlhé roky zadlžilo. Vnímame to ako hasenie požiaru ventilátorom,“ vyhlásil pred novinármi Sulík.
Toto stanovisko sa podľa neho týka tak navýšenia eurovalu, ako aj navrhovaných zmien v kompetenciách prvého eurovalu, na ktorých sa dohodli lídri eurozóny 21. júla. Tieto zmeny majú pritom podľa nich zvýšiť efektivitu eurovalu v boji proti dlhovej kríze. „Tak to je už vec, s ktorou vonkoncom nesúhlasíme, lebo to je čistá cesta do dlhovej únie, to už bude hotový socializmus. To bude ako Sovietsky zväz, ten mal 15 republík, Európska únia bude mať 27,“ povedal Sulík.
Predsedovi SaS sa pritom nepozdávajú ani opatrenia, ktoré podniká Európska centrálna banka. Odkupovanie dlhopisov Talianska a Španielska považuje za jasné porušenie pravidiel. Preto verí, že ďalšie kroky na posilnenie kompetencií eurovalu či jeho navýšenie v slovenskom parlamente neprejdú. „Urobíme všetko preto, aby to v parlamente neprešlo. Áno, možno Slovensko bude prvá krajina, ale určite nebude jediná,“ konštatoval šéf SaS.
Podľa Sulíka pritom nie je argumentom ani to, že v prípade krachu niektorých problémových krajín by mohla nastať recesia. „Tak dobre, nech HDP dva štvrťroky po sebe poklesne. Ale stojí to za tie miliardy, ktoré by zo Slovenska odišli,“ povedal.
O eurovale sa dočítate na:
Slota predpovedá začiatok rozpadu Európskej únie
SaS je proti navýšeniu eurovalu I a vstupu SR do eurovalu II
Premiérka Iveta Radičová avizovala rokovania s lídrami slovenských politických strán o dlhovej kríze a nástrojoch, ktoré treba prerokovať v parlamente, po pondelkovom stretnutí s ministrom financií Ivanom Miklošom a ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom. Dlhodobý odporca eurovalu, šéf SaS Richard Sulík, bol prvým z nich. „Tie rokovania sú rokovaniami o zodpovednosti za budúcnosť Slovenskej republiky,“ vyhlásila ešte pred stretnutím so Sulíkom Radičová. Podľa jej slov by sa pritom rozhovory mali uskutočniť ešte tento mesiac a ich cieľom má byť dosiahnutie maximálnej možnej zhody na spoločnom štátnom záujme.
Avizované politické rokovania označuje Iveta Radičová za veľmi dôležité. „Nachádzame sa na vážnej križovatke. Dnes nerozhodujeme o konkrétnych krajinách. Dnes rozhodujeme o pevnosti a stabilite spoločnej meny,“ uviedla Radičová. Podľa jej slov sa totiž v súčasnosti rozhoduje aj o stabilite úspor slovenských občanov, o ich budúcej životnej úrovni či o možnej ekonomickej stagnácii ak nie recesii. Možnosť recesie pritom nevylúčil po rokovaní ani minister financií Ivan Mikloš. Zároveň však dodal, že existuje šanca zabrániť jej.
Prezidenta Ivana Gašparoviča už premiérka požiadala listom o stretnutie. Prípadné rozhodovanie o zmene súčasného eurovalu by pritom podľa Radičovej mohlo prísť na rad už na septembrovej schôdzi parlamentu. Premiérka totiž nevidí dôvod na schvaľovanie zmien ešte tento mesiac.