Sankcie zavedené proti Rusku pre vojnu na Ukrajine škodia všetkým stranám. Vyhlásil to v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý absolvoval video summit s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Si Ťin-pching vyjadril „znepokojenie a hlbokú bolesť“ nad konfliktom na Ukrajine a zúčastnené strany vyzval k pokračovaniu mierových rozhovorov, v ktorých je podľa neho Peking ochotný zohrať úlohu, informovala čínska štátna televízia CCTV.
Vojna na Ukrajine: Rusi pokračujú v bombardovaní, otvorili humanitárne koridory a Zelenskyj sa nikoho nebojí (online)
Pokiaľ ide o dopad sankcií na globálne financie, energetické zdroje, dopravu a stabilitu dodávateľských reťazcov, sú sankcie z pohľadu globálnej ekonomiky, ktorú už zaťažuje pandémia, škodlivé pre všetky strany, konštatoval Si.
Čína sa v otázke konfliktu na Ukrajine stavia prevažne na stranu svojho suseda a blízkeho bezpečnostného partnera Ruska. Peking sa okrem iného zdržal pri hlasovaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov o rezolúcii odsudzujúcej ruskú agresiu a požadujúcej stiahnutie vojsk z Ukrajiny.
Wang I označil Rusko za najdôležitejšieho strategického partnera Pekingu, odmietol odsúdiť vojnu na Ukrajine
Vinu za nevyprovokovanú ruskú inváziu pritom pripisuje rozširovaniu NATO na východ a nedostatočnej pozornosti k ruským bezpečnostným obavám. V pondelok čínsky minister zahraničných vecí Wang I označil Rusko za „najdôležitejšieho strategického partnera“ Číny, pričom odmietol odsúdiť vojnu na Ukrajine.