Vojna na Ukrajine: Rusi pokračujú v bombardovaní, otvorili humanitárne koridory a Zelenskyj sa nikoho nebojí (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský útok na Ukrajinu
Ľudia prechádzajú improvizovanou cestou pod zničeným mostom pri úteku z mesta Irpin. Foto: SITA/AP

Ruské lietadlá počas noci z pondelka na utorok bombardovali mestá na východnej a centrálnej časti Ukrajiny. Informovali o tom ukrajinskí predstavitelia s tým, že ostreľovanie zasiahlo predmestia metropoly Kyjev.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V mestách Sumy a Ochtyrka na východ od Kyjeva pri ruských hraniciach dopadli bomby na obytné budovy a zničili elektráreň, uviedol šéf regiónu Dmytro Živickij. Povedal, že sú tam mŕtvi i zranení, no čísla neuviedol. Bomby zasiahli aj sklady ropy v Žytomyre a susednom meste Černichiv, ktoré sa nachádzajú západne od Kyjeva.

Na kyjevskom predmestí Buča tamojší starosta informoval o silnej delostreleckej paľbe. „Nemôžeme ani pozbierať telá, pretože ostreľovanie z ťažkých zbraní neprestáva dňom ani nocou. Psy rozťahujú telá na uliciach mesta. Je to nočná mora,“ povedal starosta Anatol Fedoruk.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajina a Rusko sa dohodli na otvorení humanitárnych koridorov, ktoré umožnia civilistom únik pred ruskými útokmi na Ukrajine.

Oznámila to v utorok podpredsedníčka ukrajinskej vlády Irina Vereščuková. Prímerie, ktoré umožní evakuáciu civilistov z mesta Sumy na východe krajiny, má podľa nej platiť od 9:00 miestneho času (8:00 SEČ) do 21:00 miestneho času (20:00 SEČ). Ako dodala, prvý konvoj s civilistami v autobusoch alebo osobných automobiloch mal vyraziť o 10:00 miestneho času (9:00 SEČ) po spoločnej trase smerom k ukrajinskému mestu Poltava.

Súhlas s tým podľa vicepremiérky potvrdilo ruské ministerstvo obrany v liste Medzinárodnému výboru Červeného kríža. Vereščuková zopakovala, že ruské návrhy na evakuáciu obyvateľov do Ruska a Bieloruska považuje Kyjev za neprijateľné.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte) – streda 9. marec

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

21:33 Ruské ozbrojené sily v utorok znovu ponúkli humanitárne koridory pre civilistov z piatich miest na Ukrajine. Predstaviteľ ruskej armády Michail Mizincev povedal, že v stredu o 10:00 sa začne pokoj zbraní, aby mohli civilisti bezpečne odísť cez koridory. Tiež naznačil zriadenie horúcej linky medzi Ruskom a Ukrajinou na koordináciu evakuácie.

Snahy o vytvorenie bezpečných východov pre civilistov na Ukrajine už niekoľkokrát zlyhali. Napriek dohode z pondelka civilisti podľa ukrajinských predstaviteľov nemohli v utorok použiť koridory pre ruské ostreľovanie. Ruská armáda kontrovala s tvrdením, že ukrajinská strana umožnila odísť civilistom len cez jeden koridor z mesta Sumy a ďalšie cesty z Kyjeva, Černihivu, Charkova a Mariupoľa blokovala.

21:21 Poľsko je pripravené „okamžite a bezplatne“ vyslať všetky svoje stíhačky MiG-29 na americkú základňu Ramstein v Nemecku a dať ich „k dispozícii“ vláde USA. Zároveň žiada Spojené štáty, aby mu poskytli „použité lietadlá so zodpovedajúcimi operačnými schopnosťami“, pričom je „pripravené okamžite stanoviť podmienky nákupu lietadiel“.

Varšava tiež žiada ďalších spojencov v NATO vlastniacich stíhačky MiG-29, aby konali v rovnakom duchu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Spojené štáty cez víkend potvrdili, že pracujú na dohode s Poľskom o dodaní stíhačiek Ukrajine. Dohoda údajne zahŕňa odovzdanie poľských strojov MiG-29 výmenou za to, že USA dodajú Poľsku iné lietadlá ako náhradu.

21:17 Mesto Košice je podľa jeho primátora Jaroslava Polačeka na prahu humanitárnej katastrofy. Informovala o tom Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice. „Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ uviedol Polaček.

Ako ďalej informoval, denne do Košíc prichádzajú desiatky autobusov a individuálne stovky ľudí z Ukrajiny. Samosprávy nemajú kompetenciu v tomto mimoriadnom stave pomáhať ľuďom utekajúcich pred vojnou, je to podľa Polačeka úloha štátu.

„My nemôžeme tieto otázky riešiť a ani v nich rozhodovať, máme úplne iné úlohy. Chceme sa však o týchto ľudí postarať, venujeme sa im, ako najviac môžeme, ale kapacitne to už mesto Košice nezvláda,“ uviedol Polaček.

20:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok podvečer prihovoril členom dolnej komory britského parlamentu, ktorým povedal, že Ukrajinci budú bojovať proti ruskej invázii až do konca. „Nevzdáme sa a neprehráme,“ vyhlásil.

Zelenskyj sa spojil s Londýnom prostredníctvom konferenčného hovoru, pričom poďakoval Británii za podporu v podobe vojenského materiálu a humanitárnej pomoci. Zároveň však vyzval na zvýšenie sankcií voči Rusku, uznanie Ruska za „teroristický štát“ a zabezpečenie bezpečného vzdušného priestoru nad Ukrajinou.

Prítomným tiež opísal deštrukciu z ruských útokov a spomenul aj civilné obete, pričom prízvukoval, že Ukrajina „nezačala a nechcela vojnu“.

19:26 Americká sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s dočasne zatvorí všetkých svojich 850 reštaurácií v Rusku. Reaguje tak na ruskú inváziu na Ukrajinu. Spoločnosť v utorok uviedla, že bude naďalej platiť jej 62-tisíc zamestnancov v Rusku, ktorí dali „srdce a dušu do našej značky McDonald’s“. Dočasne zatvoril McDonald’s aj svojich 100 reštaurácií na Ukrajine, kde tiež pokračuje v platení zamestnancom.

19:16 Veľká Británia plánuje do konca tohto roka zakázať dovoz ruskej ropy. Ide o ďalšie sprísnenie sankcií po ruskej invázii na Ukrajinu. Očakáva sa, že britský premiér zákaz oznámi ešte v priebehu utorka. Informuje o tom portál news.sky.com.

Británia plánuje poskytnúť deväť mesiacov na prispôsobenie sa a nákup ropy z USA a Blízkeho východu. Britský minister pre podnikanie Kwasi Kwarteng to označil za „viac ako dostatočný čas“ pre firmy a dodávateľské reťazce na prispôsobenie sa. Konštatoval, že dovoz ropy z Ruska v súčasnosti pokrýva 8 percent britskej spotreby a vyzval firmy, aby „využili tento rok na zabezpečenie hladkej zmeny tak, aby neboli postihnutí spotrebitelia“.

18:51 Americká vojenská spravodajská služba DIA odhaduje, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zomrelo 2 000 až 4 000 ruských vojakov. Šéf DIA Scott Berrier počas pojednávania v americkom Kongrese skonštatoval, že Rusko malo „zlý plán“. DIA podľa neho odhaduje úmrtia s nízkou istotou na základe spravodajských informácií a správ z otvorených zdrojov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

18:19 Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že USA zakážu dovoz ruskej ropy. Zvýši sa tak daň, ktorú ruská ekonomika platí za inváziu na Ukrajinu.

„Nebudeme súčasťou subvencovania Putinovej vojny,“ vyhlásil Biden a nový krok označil za „silný úder“ ruskej schopnosti financovať ofenzívu. Prezident Američanov upozornil, že stúpnu ceny. „Obrana slobody bude niečo stáť,“ povedal.

18:08 Fínsko daruje 15 sanitiek vyradených z prevádzky a dve hasičské autá na Ukrajinu. Informujú o tom fínske médiá, podľa ktorých by vozidlá mali doraziť na Ukrajinu do týždňa. Desať sanitiek pochádza z nemocničných okrskov a päť zo záchranných služieb, informuje fínsky verejnoprávny vysielateľ YLE.

Sanitky vyradili z prevádzky len nedávno a pôvodne ich plánovali predať. Minulý týždeň dánska záchranná služba a spoločnosť pre prepravu pacientov Falck uviedla, že darovala Ukrajine a susedným krajinám 30 sanitiek.

Fínsko tiež pošle humanitárnu pomoc Moldavsku, kam okrem iných krajín smerujú utečenci z Ukrajiny. Súčasťou pomoci bude poľná kuchyňa, päť veľkých viacúčelových stanov pre núdzové ubytovanie a dva stany na sprchovanie.

17:49 O ďalšej účasti Slovenska v medzinárodnom projekte plánovaného predĺženia širokorozchodnej železnice z Ruska a Ukrajiny cez územie SR do Viedne bude rokovať vláda. Dôvodom je aktuálna ruská vojenská agresia proti nášmu východnému susedovi.

„Rokovania na túto tému stále prebiehajú. O zmenách v projekte širokorozchodnej trate rozhodne vláda. O výsledku budeme informovať,“ potvrdila v utorok pre agentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková k otázkam o možnom pozastavení, či zrušení účasti Slovenska v spomínanom projekte.

17:20 Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin v utorok telefonoval s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Uviedol to hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Parolin podľa neho počas hovoru „prejavil hlboké obavy pápeža Františka z vojny na Ukrajine“ a potvrdil, čo pápež povedal už v nedeľu. František v nedeľu oznámil, že tento týždeň vyšle na Ukrajinu dvoch kardinálov a povedal tiež, že „Svätá stolica je odhodlaná spraviť všetko pre to, aby slúžila mieru“.

16:53 Americká platforma pre obchodovanie s kryptomenami Coinbase zablokovala 25-tisíc adries peňaženiek súvisiacich s Ruskom. Adresy podľa nej súvisia s ruskými jednotlivcami alebo entitami, ktoré sa zapojili do nezákonnej činnosti. Adresy ku kryptopeňaženkám zablokovala pre obavy, že by kryptomeny použili na vyhnutie sa sankciám.

Opatrenia, ktoré prijala Coinbase, znamenajú, že sankcionovaní jednotlivci nebudú mať žiadny prístup a zahŕňajú „sofistikovanú analýzu blockchainu“ na identifikáciu účtov nepriamo prepojených so zakázanými používateľmi.

16:24 Európsky parlament (EP) v utorok schvaľuje legislatívu, ktorá má zabrániť oligarchom z prostredia ruského prezidenta Vladimira Putina získať občianstvo v krajinách Európskej únie (EÚ). Informoval o tom europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP).

„Takzvaný predaj európskych pasov v niektorých členských krajinách, ako sú Malta či Cyprus, alebo Portugalsko pre nás v EÚ už roky predstavuje vážne bezpečnostné riziko,“ tvrdí europoslanec. Bilčík je presvedčený, že predaj pasov ľuďom, korí v EÚ perú špinavé peniaze, sa mal zastaviť už dávno. Občianstvo EÚ podľa neho nesmie byť na predaj.

„Voči Putinovej agresii na Ukrajine sa musíme brániť a bohatí prisluhovači kremeľského agresora musia vedieť, že oni ani ich špinavé peniaze v Európe nie sú vítaní,“ uzavrel.

16:14 Americký prezident Joe Biden sa rozhodol zakázať dovoz ruskej ropy. Zvýši tak daň, ktorú ruská ekonomika zaplatí za inváziu na Ukrajinu.

Uviedla to osoba oboznámená s problematikou. Ako prvá o zámere Bidena informovala tlačová agentúra Bloomberg. Biden sa chystá oznámiť svoj krok už v utorok, uviedla osoba oboznámená s problematikou, ktorá hovorila pod podmienkou zachovania anonymity.

15:51 Lídri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) spolu s premiérom Spojeného kráľovstva Borisom Johnsonom odsúdili agresiu Ruska na Ukrajine. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti.

„V aktuálnej situácii považujeme za kľúčové posilnenie východnej hranice a znižovanie energetickej závislosti od Ruska. Na tomto bola na dnešnom stretnutí absolútna zhoda,“ skonštatoval predseda vlády, ktorý dnešným stretnutím s britským premiérom zavŕšil svoju dvojdňovú cestu do Spojeného kráľovstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:40 Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu zomrelo alebo utrpelo zranenia 1 335 civilistov. Informoval o tom v pondelok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR). Potvrdený počet mŕtvych civilistov podľa neho momentálne predstavuje 474. Potvrdených zranených civilistov je 861. Úrad pripúšťa, že čísla môžu byť výrazne podhodnotené vzhľadom na to, že používa prísnu metodiku a počíta iba potvrdené obete. Intenzívne boje totiž oddialili príjem informácií a mnohé správy je ešte potrebné potvrdiť.

15:28 V otázke prípadného zastavenia odoberania plynu a ropy od Ruska musí Slovensko postupovať spoločne s Európskou úniou (EÚ). Je o tom presvedčený minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

15:06 Líder opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD)Robert Fico by ako predseda vlády nikdy nesúhlasil s členstvom Ukrajiny v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Na utorňajšej tlačovej konferencii zároveň opakovane zdôraznil, že by nesúhlasil ani s tým, aby Slovensko prestalo z Ruskej federácie dovážať plyn a ropu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:57 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v utorok obavy, že ruské ozbrojené sily možno zámerne útočia na civilistov, ktorí sa snažia uniknúť pred vojnou na Ukrajine. Správy o civilistoch, ktorí sa pri pokusoch o evakuáciu stávajú terčom ostreľovania, označil za veľmi dôveryhodné. Takéto konanie by predstavovalo vojnový zločin a je absolútne neprijateľné, povedal Stoltenberg novinárom v Lotyšsku a dodal, že je potrebné vytvoriť skutočné humanitárne koridory, ktoré budú v plnom rozsahu rešpektované. Na otázku, ako môže NATO pomôcť, Stoltenberg odpovedal, že pakt má povinnosť zabezpečiť, aby sa konflikt nerozšíril mimo Ukrajiny.

Stoltenberg, NATO
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: archívne, SITA/AP.

14:29 Nemecká spolková prokuratúra vyšetruje možné vojnové zločiny spáchané ruskými silami na Ukrajine. V utorok informovala, že začala takzvané „štrukturálne vyšetrovanie“, a teda predbežné vyšetrovanie proti neznámym osobám zahŕňajúce hľadanie dôkazov vedúcich k možným podozrivým, ktorí by mohli byť stíhaní.

Nie je jasné, či alebo kedy by sa začalo trestné stíhanie akéhokoľvek podozrivého a aké sú šance, že sa niektorý obžalovaný nakoniec dostane pred súd v Nemecku, uvádza agentúra AP.

Nemecko uplatňuje princíp univerzálnej jurisdikcie pri závažných trestných činoch. V januári nemecký súd vyniesol prelomový rozsudok, keď uznal bývalého člena sýrskej tajnej polície vinným zo zločinov proti ľudskosti za to, že dohliadal na zneužívanie väzňov vo väznici v Sýrii.

14:15 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda takmer 12-tisíc ruských vojakov. Na Facebooku to uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Toto tvrdenie však zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

Podľa približných údajov ukrajinskej armády Rusko prišlo aj o 303 tankov, 1036 bojových obrnených vozidiel, 120 diel, 56 raketometov, 27 protiraketových systémov, 48 lietadiel, 80 helikoptér, 474 áut, tri motorové člny, 60 palivových nádrží a sedem dronov.

14:04 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred takmer dvomi týždňami je potvrdených 16 útokov, ktoré poškodili poskytovanie zdravotnej starostlivosti v krajine. Uviedol to v utorok Hans Kluge, šéf úradu kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu.

Kluge ďalej novinárom povedal, že ukrajinské zdravotnícke úrady od začiatku invázie 24. februára „pozoruhodne“ zachovávajú sledovanie prípadov ochorenia COVID-19 a reakciu na ich výskyt. Za uplynulý týždeň na Ukrajine v súvislosti s pandémiou nahlásili 731 úmrtí. Kluge však upozornil, že „žiaľ, tento počet sa zvýši, pretože pokračuje nedostatok kyslíka“, pričom neproporcionálne sú postihnutí starší ľudia. Liečba kyslíkom je dôležitou súčasťou v prípade ľudí, ktorých respiračný systém poškodila infekcia koronavírusom.

Šéf WHO pre Európu poznamenal, že narušenie dodávateľských reťazcov na Ukrajine poškodzuje aj schopnosť liečiť také ochorenia, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka. Catherine Smallwoodová z WHO pre Európu, ktorá má na starosti núdzové situácie, uviedla, že pri útokoch na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine zomrelo najmenej deväť ľudí a 16 ďalších bolo zranených.

13:38 Letisko Bratislava vybavilo zatiaľ štyri repatriačné lety pre zahraničných utečencov z Ukrajiny. 

13:34 Poľský premiér Mateusz Morawiecki požaduje ešte prísnejšie sankcie proti Rusku s cieľom rozložiť vojnovú mašinériu prezidenta Vladimira Putina.

Hlavnými témami rozhovorov budú posilnenie východného krídla NATO a presadzovanie ďalších sankcií. Morawiecki chce najmä vyzvať ostatné európske krajiny, aby nahradili ruskú ropu a plyn dodávkami z iných krajín, čo zatiaľ odmietajú predovšetkým Nemecko a Maďarsko.

„Ak chceme účinne zasiahnuť Rusko, náš úder musí byť konzistentný a dlhodobý, ak bude vojenská akcia pokračovať,“ povedal Morawiecki.

Poľsko momentálne buduje plynovod Baltic Pipe, ktorý má distribuovať plyn z Nórska. Práve Baltic Pipe má byť podľa Morawieckého „symbolom poľskej suverenity, nezávislosti Poľska od Ruska, od vydierania plynom a všetkého, čo Putinovi umožnilo zostrojiť vojnovú mašinériu“. Baltic Pipe by mal byť v čiastočnej prevádzke od 1. októbra tohto roka.

Mateusz Morawiecki
Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Foto: SITA/AP

13:28 Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimira Putina sa nebude chcieť uspokojiť len s kontrolou Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine a s anexiou polostrova Krym.

13:22 Zastavenie dodávok ruského zemného plynu mimoriadne negatívne ovplyvní celú Európsku úniu vrátane Slovenska.

Rusko dnes dodáva do Európy vrátane Veľkej Británie a Turecka približne 420 miliónov metrov kubických plynu denne. Zodpovedá to momentálne približne 21 % dennej európskej spotreby.

 „Jedinou flexibilnou alternatívou je LNG, ktoré však nedokáže výpadok Rusa vykompenzovať na strane ponuky ani kapacity regazifikačných terminálov,“ dodal Eustream.

13:07 Britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell prestane nakupovať ruskú ropu a zemný plyn. Tiež zatvorí svoje stanice a zastaví ďalšie operácie v Rusku.

Spoločnosť v utorok vo vyhlásení uviedla, že od uhľovodíkov v Rusku, medzi nimi ľahkej ropy, ropných produktov, zemného plynu a skvapalneného zemného plynu, sa stiahne vo fázach.

12:50 Európska únia (EÚ) rozhodnutím o zablokovaní ruských štátom kontrolovaných médií Sputnik a Russia Today (RT) neohrozuje slobodný prístup k informáciám. Vyhlásil to v utorok šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Únia nemá ministerstvo pravdy, musí sa však zamerať na zahraničných aktérov, ktorí sa zámerne a koordinovane snažia manipulovať s informáciami v našom prostredí, povedal Borrell v Európskom parlamente (EP).

Moskvou kontrolované médiá označil za súčasť propagandistickej mašinérie, ktorá neposkytuje objektívne spravodajstvo o skutočných zámeroch prezidenta Vladimira Putina. EÚ sa rozhodla zastaviť v bloku vysielanie staníc Sputnik a RT dovtedy, kým Rusko neukončí vojnu na Ukrajine a nezastaví dezinformačné kampane v jej členských štátoch.

12:39 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR je pripravené v prípade vzniku novej triedy zafinancovať jej vybavenie.

Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v súvislosti so situáciou na Ukrajine a jej vplyvom na Slovensko. Riaditeľom škôl zároveň odporučil, aby žiaka, ktorý neovláda štátny jazyk, zaradili do ročníka podľa veku.

Pri zaraďovaní žiakov im môže pomôcť dokument Zaradenie detí cudzincov do ročníka, ktorý nájdu na webe ministerstva. Rezort školstva totiž koncom februára na svojom webe vytvoril samostatnú záložku, v ktorej nájdu školy aj rodičia rôzne potrebné usmernenia a materiály.

Zriadil aj samostatnú mailovú adresu ukrajina@minedu.sk, na ktorú sa môžu školy obrátiť s otázkami alebo so žiadosťou o pomoc pri zvládaní súčasnej situácie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:35 Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) rokovala s ukrajinským ministrom kultúry Oleksandrom Tkachenkom aj o boji proti ruskej propagande. Ako informovala hovorkyňa MK SR Zuzana Viciaňová, ministri komunikovali cez videohovor.

12:22 Tokio uvalilo na Rusov ďalšie sankcie. Japonsko tiež zakazuje vývoz zariadení ropných rafinérií do Ruska a tovaru na všeobecné použitie do Bieloruska.

Japonsko oznámilo, že v rámci medzinárodných sankcií proti Rusku pozastavilo aktíva ďalším 32 ruským a bieloruským jednotlivcom. Dodatočné sankcie sa zameriavajú na 20 Rusov vrátane lídra Čečenskej republiky Ramzana Kadyrova.

Na zozname sú aj obchodní manažéri s úzkymi väzbami na prezidenta Vladimira Putina a jeho administratívu. Na sankčnom zozname sa ocitlo aj 12 bieloruských predstaviteľov, ako aj 12 organizácií v Rusku a Bielorusku.

12:17 Rubeľ sa v pondelok prepadol oproti doláru a euru o viac ako 20 percent. 

Ruský rubeľ, dolár
Ruská mena zaznamenala ďalší prepad. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

12:07 Z Ukrajiny už v dôsledku ruskej invázie ušli dva milióny ľudí. Informuje o tom Organizácia Spojených národov (OSN) s tým, že ide o najrýchlejší exodus v Európe od druhej svetovej vojny.

„Dnes odliv utečencov z Ukrajiny dosiahol dva milióny ľudí. Dva milióny,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

Ukrajina, Rusko, invázia, vojna
Žena, ktorá drží dieťa, plače po príchode na hraničný priechod v poľskej Medyke. Foto: SITA/AP

11:54 Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otrasy na finančných trhoch a výrazne zvýšil neistotu týkajúcu sa oživenia svetovej ekonomiky.

Ako ďalej vo svojej analýze varuje spoločnosť Coface, vyššie ceny komodít zosilňujú hrozbu dlhodobej inflácie v svetovej ekonomike, ktorá zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov.

11:46 Zámorská Národná hokejová liga (NHL) prerušila všetky kontakty s ruskou Kontinentálnou hokejovou ligou (KHL). NHL tiež usmernila všetky svoje tímy k tomu, aby prerušili akýkoľvek kontakt s tímami KHL.

Tento krok môže mať za následok ťažšie podpisovanie hráčskych kontraktov z ruskej ligy. Uviedla to agentúra AP, ktorej potvrdil túto informáciu zástupca komisára NHL Bill Daly.

11:22 Ukrajina a Rusko sa dohodli na otvorení humanitárnych koridorov, ktoré umožnia civilistom únik pred ruskými útokmi na Ukrajine.

Oznámila to v utorok podpredsedníčka ukrajinskej vlády Irina Vereščuková. Prímerie, ktoré umožní evakuáciu civilistov z mesta Sumy na východe krajiny, má podľa nej platiť od 9:00 miestneho času (8:00 SEČ) do 21:00 miestneho času (20:00 SEČ).

Ako dodala, prvý konvoj s civilistami v autobusoch alebo osobných automobiloch mal vyraziť o 10:00 miestneho času (9:00 SEČ) po spoločnej trase smerom k ukrajinskému mestu Poltava. Súhlas s tým podľa vicepremiérky potvrdilo ruské ministerstvo obrany v liste Medzinárodnému výboru Červeného kríža. Vereščuková zopakovala, že ruské návrhy na evakuáciu obyvateľov do Ruska a Bieloruska považuje Kyjev za neprijateľné.

11:04 Rusko na Ukrajine stále nepokročilo, vraví britský minister obrany Ben Wallace.

10:49 Zábery zo zničeného Charkova.

10:36 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že na štvrtkovej schôdzke so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Turecku navrhne priame rozhovory medzi prezidentmi Ukrajiny a Ruska.

10:24 Polícia v súvislosti s vybavovaním žiadostí o dočasné útočisko zaznamenala zvýšený počet žiadateľov na oddeleniach cudzineckej polície v Bratislave, Trnave, Nových Zámkoch, Dunajskej Strede a v Nitre. V priebehu pondelka 7. marca bolo na týchto oddeleniach vybavených viac ako 1 700 Ukrajincov a ich rodinných príslušníkov. V tlačovej správe o tom informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Polícia pripomína, že od nedele 6. marca je možné žiadať o vydanie dočasného útočiska aj vo veľkokapacitných centrách v Humennom a v Michalovciach, kde je podľa Bárdyovej minimálny počet žiadateľov, potrebné doklady je tak možné vybaviť na jednom mieste bez zdržania.

„Z veľkokapacitných centier Humenné a Michalovce je zároveň pre vybavených žiadateľov zabezpečená kyvadlová doprava ďalej do vnútrozemia do ubytovacích zariadení. Pre osoby, ktoré požiadali o dočasné útočisko, je nevyhnutné, aby si ponechali doklad o tolerovanom pobyte pre potreby ubytovateľa,“ upozornila hovorkyňa Prezídia PZ.

O dočasné útočisko je možné požiadať na oddelení azylu v Humennom pre tých, ktorí nemajú doklady a ďalej na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície v Bratislave, Dunajskej Strede, Trnave, Nitre, Trenčíne, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Žiline, v Košiciach, Prešove, Michalovciach a v Ružomberku. Uvedené pracoviská sú v prevádzke nepretržite.

10:13 Prezident Volodymyr Zelenskyj dekrétom odvolal všetkých vojakov z mierových misií OSN, aby prišli brániť svoju krajinu.

9:56 Ministerstvo obrany SR zverejnilo prehľad najnovších informácii v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:52 Americký technologický gigant IBM zastaví predaj svojich technológií do Ruska a nebude obchodovať s ruskými vojenskými organizáciami. Uviedol to vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Arvind Krishna. Informuje o tom portál bbc.com.

IBM
Foto: ilustračné, SITA/AP.

9:43 V kežmarskej nemocnici pomohli na svet dieťaťu utečenkyne z Ukrajiny. V noci z piatka na sobotu sa tam narodila malá Ukrajinka Eluzaveta. Ako v utorok informovala nemocnica, niektorí z jej súrodencov údajne ostali na Ukrajine. Mladšia, len dvojročná sestrička, ich pravdepodobne očakáva na fare v Starom Smokovci.

9:31 Za posledných 24 hodín na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny vybavili 12 576 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:22  Ruská invázia na Ukrajinu dosiaľ napáchala škody na dopravnej infraštruktúre za viac ako deväť miliárd eur. Ako podľa webu epravda.com.ua uviedol ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov, väčšinu škôd možno opraviť do jedného roka a tie zložitejšie a väčšie komplexy maximálne do dvoch rokov. „Určite vyhráme a všetko prebudujeme,“ ubezpečil minister.

9:11 Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko uviedol, že od začiatku vojny sa vzdalo už 2000 ruských vojakov.

9:05 Akciový trh v USA v pondelok prudko klesol. Index S&P 500 si odpísal 3 %, čo je najväčší prepad za posledných 16 mesiacov. Ceny americkej ropy dosiahli takmer 120 amerických dolárov (USD) za barel po tom, ako Washington oznámil, že zvažuje zákaz dovozu komodity z Ruska. Strácali aj burzy v ďalších častiach sveta, rovnako pod tlakom obáv z vývoja cien ropy.

Index S&P 500 klesol o 3 % na 4 201,09 bodu, priemyselný index Dow Jones o 2,4 % na 32 817,38 bodu a Nasdaq o 3,6 % na 12 830,96 bodu. Hodnota technologického indexu Nasdaq je v porovnaní s novembrovým maximom aktuálne nižšia o 20 %. Širší index S&P 500 si od rekordu zo začiatku januára odpísal 12,4 %.

8:58 Ruské lietadlá počas noci z pondelka na utorok bombardovali mestá na východnej a centrálnej časti Ukrajiny. Informovali o tom ukrajinskí predstavitelia s tým, že ostreľovanie zasiahlo predmestia metropoly Kyjev. Na kyjevskom predmestí Buča tamojší starosta informoval o silnej delostreleckej paľbe. „Nemôžeme ani pozbierať telá, pretože ostreľovanie z ťažkých zbraní neprestáva dňom ani nocou. Psy rozťahujú telá na uliciach mesta. Je to nočná mora,“ povedal starosta Anatol Fedoruk.

8:44 Spojené štáty posielajú do Európy ďalších 500 vojakov, na kontinente ich majú asi 100-tisíc.

8:32 Japonská automobilka Nissan plánuje zastaviť výrobu vo svojom závode v Rusku v dôsledku „logistických ťažkostí“. Spoločnosť Nissan Motor Co., ktorá o tom informovala v utorok, nezverejnila konkrétny dátum zastavenia produkcie v Rusku, ale uviedla, že sa zastaví „onedlho“.

8:27 Medzinárodná légia tvorená z približne 20-tisíc zahraničných dobrovoľníkov, ktorí sa prihlásili do ukrajinskej armády, už začala vykonávať bojové misie proti ruskej agresii. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinského brigádneho generála Kyryla Budanova. „Akákoľvek pomoc má cenu zlata,“ povedal Burdanov. Dodal, že väčšinu spomedzi prihlásených tvoria skúsení bojovníci, ktorí sa zúčastnili na mnohých misiách po celom svete.

8:22  Rusko sa snaží naverbovať do vojny na Ukrajine bojovníkov zo Sýrie, ktorí majú skúsenosti s bojom v mestách. Ako referuje web npr.org, uviedol to hovorca Pentagonu John Kirby.

8:13 Ukrajinská vláda požaduje otvorenie humanitárnych koridorov, aby ľudia mohli bezpečne opustiť Sumy, Žytomyr, Charkov, Mariupoľ a predmestia Kyjeva vrátane Buče.

8:06 Ceny ropy sa v pondelok zvýšili. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 3,72 USD na úroveň 119,40 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent stúpli o 5,10 USD na 123,21 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež posilnila, a to o 3 centy na 3,57 USD za galón. Vývoj cien drahých kovov bol zmiešaný. Zlato zdraželo o 29,30 USD na hodnotu 1 995,90 USD za uncu. Cena striebra sa však znížila o 7 centov na úroveň 25,72 USD za uncu. (1 EUR = 1,0895 USD)

7:59 V mestách Sumy a Ochtyrka na východ od Kyjeva pri ruských hraniciach dopadli bomby na obytné budovy a zničili elektráreň, uviedol šéf regiónu Dmytro Živickij. Povedal, že sú tam mŕtvi i zranení, no čísla neuviedol. Bomby zasiahli aj sklady ropy v Žytomyre a susednom meste Černichiv, ktoré sa nachádzajú západne od Kyjeva.

7:54 Rusko sa stáva čoraz izolovanejším štátom v dôsledku začatia vojenského útoku na Ukrajinu. Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na stránku castellum.ai, Rusko je momentálne krajinou s najväčším počtom sankcií na svete.

7:45 Ukrajina bude počas platnosti stanného práva vyplácať príplatky vo výške 30-tisíc hrivien mesačne (asi 920 eur) všetkým brancom, policajtom, príslušníkom Národnej gardy a ďalším zamestnancom vojenských a pohotovostných služieb. Referuje o tom web Ukrajinská pravda. Prezident Volodymyr Zelenskyj predtým sľúbil členom ukrajinskej armády plat 100-tisíc hrivien mesačne (približne 3080 eur).

7:39 Rusko sa Európe vyhráža odvetou za uvalené sankcie, ktoré by sa mohli týkať dodávok energie na kontinent.

7:31 Austrálska vláda uviedla, že uvalila sankcie na moskovských „propagandistov a poskytovateľov dezinformácií“, ktorí legitimizujú ruskú inváziu ako „denacifikáciu“ Ukrajiny. Ministerka zahraničných vecí Marise Payneová v utorok vo vyhlásení uviedla, že jej vláda sankcionuje desať „ľudí strategického záujmu pre Rusko“ za ich úlohu pri podnecovaní nepriateľstva voči Ukrajine.

„To zahŕňa podnecovanie a šírenie falošných naratívov o ‚denacifikácii‘ Ukrajiny, mylné obvinenia z genocídy etnických Rusov na východe Ukrajiny a presadzovanie uznania nezávislosti takzvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky,“ povedala Payneová. Ruskú inváziu na Ukrajinu podľa nej sprevádzala rozsiahla dezinformačná kampaň v Rusku aj na medzinárodnej úrovni.

7:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok neskoro večer zverejnil svoju najnovšie videoposolstvo, v ktorom uviedol, že naďalej zostáva vo svojej kancelárii v Kyjeve. Referuje o tom spravodajský web BBC. „Neschovávam sa. A nikoho sa nebojím. Zostanem tak dlho, ako bude treba na víťazstvo v tejto vojne,“ povedal Zelenskyj a ukázal pohľad na nočný Kyjev zo svojej kancelárie v centre ukrajinského hlavného mesta, aby dokázal, že video bolo nakrútené v pondelok večer.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:13 V bojoch okolo Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, prišiel o život ruský generál Vitalij Gerasimov. Informovala o tom ukrajinská vojenská spravodajská služba, no úmrtie zatiaľ nebolo možné nezávisle potvrdiť.

Štyridsaťpäťročný generálmajor Gerasimov sa v minulosti podieľal na bojoch ruských síl v Sýrii a Čečensku. Bol taktiež súčasťou anexie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014. Pred niekoľkými dňami zahynul iný ruský generálmajor Andrej Suchoveckij. Rusi taktiež prišli o ďalších najmenej dvoch veliteľov, medzi nimi veliteľa divízie i veliteľa pluku.

7:06 Ruský prezident Vladimir Putin vo videu k Medzinárodnému dňu žien vyhlásil, že nebude povolávať do boja v prvej línii brancov a záložníkov. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Podľa správy z 24. februára od nezávislého spravodajského portálu The Insider však existujú dôkazy, že niektorí ruskí branci boli pred inváziou donútení prihlásiť sa do armády. BBC nebola schopná nezávisle overiť toto tvrdenie.

7:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj