BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Únik utajovaných materiálov amerického ministerstva zahraničných vecí na stránku WikiLeaks pravdepodobne výrazne zníži kredit americkej diplomacie. Pre agentúru SITA to v piatok povedal zahraničnopolitický analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Ivo Samson. „Bude to viesť politikov a diplomatov k tomu, aby boli nabudúce oveľa obozretnejší, keď sa budú rozprávať s americkými diplomatmi. Už ťažko budú veriť tomu, že sa nebude opakovať to, čo teraz, teda že ich informácie, nepochybne často aj skreslené a skomolené, sa dostanú niekde na webové stránky,“ hovorí Samson. Informácie obsiahnuté v správach, ktoré prenikli na WikiLeaks, je v diplomatickej praxi podľa Samsona bežné odovzdávať len v rozhovoroch medzi štyrmi očami, či na súkromných večierkoch alebo recepciách. Teraz si budú dávať diplomati a politici väčší pozor už aj pri takýchto príležitostiach.
Zabrániť podobným únikom informácií v budúcnosti sa podľa Samsona nedá. Jediná možnosť je podľa neho exemplárny trest pre ľudí, ktorí za únikom stáli, a kľúčová je v tejto súvislosti prevencia. „Bude potrebné maximálne obmedziť počet ľudí, ktorí majú prístup k takýmto informáciám, a takisto skvalitniť ich výber,“ hovorí Samson. V diplomacii podľa neho kauza WikiLeaks spôsobí zemetrasenie. „Diplomati už boli aj doteraz vystavení určitým monitoringom zo strany spravodajských služieb. Teraz sa zrejme ich súkromie ešte viac obmedzí a budú kontrolovaní ešte viac, aby sa zistilo, či náhodou nie sú nespoľahliví,“ predpokladá Samson.
V medzinárodných vzťahoch kauza podľa analytika SFPA zvýši nedôverčivosť medzi niektorými krajinami, predovšetkým medzi Iránom a jeho susedmi na Blízkom východe. Informácie zverejnené na WikiLeakse totiž napríklad „kompromitujú krajiny Blízkeho východu, ktoré sa pokúšajú mať korektné vzťahy s Iránom, ale na druhej strane si želajú, aby sa iránska hrozba zastavila“.
Viaceré diplomatické depeše z Blízkeho východu odhaľujú, ako veľmi sa región Iránu a jeho jadrových ambícií bojí. Saudská Arábia napríklad údajne Spojené štáty žiadala o vojenský zásah proti Teheránu. Tieto informácie sa podľa Samsona navyše „opierajú o tú relatívne hodnovernejšiu časť, teda o rozhovory s politikmi alebo diplomatmi v daných krajinách“. „Takže v každom prípade to bude viesť aj ku kompromitácii niektorých krajín a ich predstaviteľov,“ predpovedá Samson.