Samosprávam došla trpezlivosť, v utorok zorganizujú protest pred Úradom vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Kaliňák
Ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Foto: SITA/Branislav Bibel

Samosprávy plánujú 2. februára protest, na ktorom predstavia konkrétne požiadavky miest a obcí vo vzťahu k vláde a parlamentu. O jeho zorganizovaní rozhodlo pred týždňom predsedníctvo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Ako v tlačovej správe priblížil ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák z dôvodu dlhodobej neprínosnej komunikácie, je to jediná možnosť, ako vstúpiť do procesov prijímania zákonov.

Štát nechal obce a mestá pred dverami

„Mestá a obce, ktoré počas všetkých vĺn pandémie zabezpečovali všetky kľúčové opatrenia na ochranu svojich obyvateľov, samosprávy, ktoré testujú a očkujú a sú spoľahlivým partnerom štátu, sú dlhodobo ignorované pri príprave zákonov. Závažné pripomienky, konštruktívne návrhy vychádzajúce z miery poznania skutočného života a rovnako aj formulované odporúčania sú prehliadané. Neexistuje skutočná komunikácia medzi štátom a samosprávami. Štát nechal obce a mestá pred dverami,“ uviedol Kaliňák.

Zdôraznil, že vláda na jednej strane ignoruje vecný prístup zo strany miest a obcí, ale na druhej strane na nich presúva nové a ďalšie úlohy. Spravidla bez peňazí.

Hrozia štrajkom na úrovni samospráv

Verejný protest sa začne 2. februára o 11:00 hodine pred Úradom vlády Slovenskej republiky v Bratislave. Predstavitelia samospráv na podujatí predstavia konkrétne požiadavky ku konkrétnej legislatíve.

„Predsedníctvo ZMOS navrhlo formát štyroch členov za každé regionálne združenie miest a obcí, ktorých je celkovo 61 s tým, že ak nebude prezentovaným požiadavkám vyhovené, ďalším krokom bude štrajk na úrovni všetkých samospráv,“ uzavrel Kaliňák.

Únia miest protest kritizuje

Únia miest Slovenska (ÚMS) informovala, že sa nepripojí k výzve ZMOS. V súčasnej situácii nepovažuje takýto postup za vhodný, ani za rozumný. Zhodli sa na tom zástupcovia Prezídia ÚMS na mimoriadnom online rokovaní vo štvrtok 27. januára.

„V čase, keď čelí Slovensko, okrem pandemickej, klimatickej a ekonomickej kríze, ešte aj hroziacemu geopolitickému, vojnovému konfliktu na susednej Ukrajine, nepovažujeme za vhodné, ani za rozumné zvyšovať napätie v spoločnosti štrajkovaním,“ skonštatovali.

ÚMS sa zároveň nepripojilo k ZMOS vo vyhlásení, že v prípade, ak vláda požiadavkám združenia nevyhovie, tak nasledujúcim krokom bude štrajk všetkých samospráv. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy ÚMS Daniela Piršelová.

„Považujem za nevhodné a aj nespravodlivé voči vláde, aby boli primátorky a primátori, o to viac v súčasnej mimoriadne napätej situácii, súčasťou takýchto podujatí. Nie sme spokojní a nepáčia sa nám mnohé rozhodnutia vlády a parlamentu, ktoré komplikujú život samospráve. Ako ÚMS našu nespokojnosť dávame patrične najavo a upozorňujeme na tieto rozhodnutia a budeme to robiť ďalej. Ale robiť to cez demonštrácie a vyhrážkami, štrajkami, ako ZMOS, to nepovažujeme za vhodné,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela PiršelováMichal KaliňákRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie Únia miest SlovenskaÚrad vlády SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska