BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Maloobchodné tržby v júni zaznamenali medziročný nárast o 1,0 %. Tento výsledok dnes zverejnil Štatistický úrad SR. Ide tak o druhý nárast od konca roku 2008. Ten predchádzajúci bol zaznamenaný v marci, ale iba o dve desatiny percenta. Ako povedala analytička Poštovej banky Eva Sadovská, júnový nárast tržieb v maloobchode ovplyvnili predovšetkým o 6,7 % vyššie tržby v nešpecializovaných predajniach, pod ktorými si možno predstaviť napríklad hypermarkety. Tržby sa ešte medziročne podarilo zvýšiť predajniam s ostatným tovarom pre domácnosť o 3,2 % a v obchode mimo predajní, stánkov a trhov o 1,1 %. Ostatní obchodníci sa však naďalej museli vyrovnávať s nižšími tržbami ako pred rokom. Najvýraznejší medziročný prepad tržieb pritom zaznamenali obchodníci v stánkoch a na trhoch (o takmer – 17 %) a obchodníci s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach (o – 12, 7 %).
„Za úrovňou spred krízy zaostávali v júni maloobchodné tržby o vyše desať percent. Domnievame sa, že vďaka niekoľkým atakom kurzu eura voči maďarskému forintu k úrovni 290 HUF/EUR, mohla byť pre niektorých Slovákov opäť zaujímavá aj turistika za nákupmi do tejto krajiny. Naďalej si myslíme, že tržby obchodníkov sú veľmi úzko prepojené so súčasnou situáciou na trhu práce. Nezamestnanosť je stále pomerne vysoká. Podľa ÚPSVAR evidovaná miera nezamestnanosti ukončila jún na úrovni 12,34 %. Harmonizovaná nezamestnanosť uvádzaná Eurostatom skončila v júni dokonca na úrovni 15 %. Spotrebiteľský dopyt tak zatiaľ nemá veľa dôvodov na výraznejší rast,“ hovorí Sadovská.
„Oživenie spotrebiteľského dopytu, a teda aj nárast maloobchodných tržieb, očakávame až po tom, ako nastane skutočné oživenie na trhu práce. Tomu ale ešte predchádza oživenie výroby a exportu. Aj napriek tomu, že v júni tržby medziročne vzrástli, nie je ľahké povedať, či už jún možno označiť za prelomový mesiac. Môže sa stať, že počas ďalších mesiacov sa ešte niekoľkokrát stretneme s ich poklesom. Jednoducho povedané, výrazný rast maloobchodných tržieb v tomto roku neočakávame,“ dodáva analytička Poštovej banky.
SITA