S učiteľmi sa nikto nestretol, druhý štrajk je na spadnutie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skola.jpg
Morguefile.com
Pavel ondek
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Školskí odborári sa nechystajú poľaviť vo svojich požiadavkách na zvýšenie platov o desať percent.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek nevylúčil, že v prípade neúspešných rokovaní s ministrami bude nasledovať ďalší štrajk.

„Je to možné, ale o tom musí rozhodnúť mimoriadna rada zväzu, ktorá bude zasadať 15. októbra,“ povedal o možnom ďalšom štrajku Ondek pre agentúru SITA.

K dĺžke trvania prípadného štrajku sa zatiaľ nechcel vyjadriť. Pripustil, že učitelia sú nespokojní.

Odborári sa mali stretnúť s ministrami školstva, financií a práce začiatkom októbra. Doteraz stretnutie nebolo. Minister financií Peter Kažimír v stredu uviedol, že rokovať budú zrejme na budúci týždeň v utorok.

Viackrát už ale zopakoval, že v tomto momente sú požiadavky na zvyšovanie miezd nereálne. Situácia v rozpočte je napätá a dôležité je udržať deficit pod tromi percentami. Minister školstva Dušan Čaplovič zatiaľ nechce konkretizovať návrhy z ich dielne. „Všetko sa rozhodne na rokovaniach, nie na ulici,“ zdôraznil.

Štrajk učiteľov podporujú aj radikálnejšie Nové školské odbory, ktoré navrhli OZPŠaV podpísanie dohody o spolupráci. Zatiaľ však k veľkému spájaniu odborárov nedošlo.

„My sme nemohli takúto dohodu podpísať, pretože o akomkoľvek podpisovaní dohody rozhoduje najvyšší orgán, rada zväzu,“ povedal Ondek.

Najmasovejší štrajk zamestnancov v školstve v novodobej histórii Slovenska sa uskutočnil 13. septembra. Zatvorených zostalo približne 86 percent základných a takmer 70 percent stredných škôl.

Odborári chcú presadiť už od budúceho roka zvýšenie tarifných platov učiteľov i nepedagogických zamestnancov minimálne o 10 percent. Odbory požadujú aj zvýšenie rozpočtu pre školstvo, a to každoročne minimálne o 100 miliónov eur. Považujú za kľúčové, aby štát prispieval na školstvo šiestimi percentami HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičPavel ondekPeter Kažimír