Štrajk učiteľov naštrbil imidž Smeru, tvrdí politológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Učitelia štrajkujú
Foto: SITA/Tomáš Somr
Učitelia štrajkujú
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Štrajk učiteľov a pedagogických pracovníkov podľa politológa Miroslava Kusého naštrbil obraz sociálne ústretovej strany, ktorý sa Smer-SD snaží vybudovať. Podľa Kusého nie je vláda pre súčasnú krízu schopná plniť požiadavky odborárov.

„Minister školstva Čaplovič sa vyhovára: máte pravdu, ale nemáme peniaze,“ zdôvodňuje svoj názor Kusý. Či niečo pre učiteľov vybojuje, politológ nevie. Predpokladá však, že protesty prejdú do ostrejších foriem.

Politológ Ján Baránek odhaduje, že ak sa štrajk zopakuje a bude dlhší, tak bude vláda zrejme nútená nájsť peniaze na zvýšenie platov. „Štrajk učiteľov má veľký plošný zásah,“ povedal agentúre SITA.

Rozsahom je podľa neho dokonca väčší ako štrajk lekárov, keďže dochádzka do škôl je každodenná. Dohoda o spolupráci medzi Konfederáciou odborových zväzov (KOZ) a Smerom-SD podľa Baránka ustúpila akútnej situácii. „Dohoda – nedohoda, idú na podstatu,“ hovorí.

Podľa neho však nie je odborár ako odborár. „Učitelia nie sú kategória, ktorá by chcela akceptovať dohody so Smerom-SD,“ povedal. Baránek si myslí, že školské odbory by išli do štrajku aj vtedy, ak by nemali podporu od KOZ.

Podľa prezidenta KOZ Miroslava Gazdíka by štrajk učiteľov nemal naštrbiť úroveň spolupráce s vládnou stranou. „Je len signálom, aby vláda začala riešiť problémy, ktoré sa tu za 20 rokov zanedbávali,“ povedal. Odbory si podľa neho uvedomujú, že vláda je pri moci len pár mesiacov. „Nie sme proti vláde,“ dodal.

Smer-SD ešte pred voľbami v roku 2010 uzavrel s KOZ dohodu o spolupráci. Funkcionári KOZ následne vyzvali svojich členov a občanov, aby v nadchádzajúcich voľbách volili kontinuitu, reprezentovanú predovšetkým stranou Smer-SD.

Do štrajku sa zapojilo 100-tisíc učiteľov

Učitelia štrajkujú
Foto: SITA/Diana Černáková Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Zatiaľ nie je definitívne známe, koľko škôl sa zapojilo do štvrtkového štrajku učiteľov, presné čísla budú odborári poznať pravdepodobne až na budúci týždeň. Tvrdia však, že štrajkovalo až 100-tisíc ľudí.

„My sme na základe tých percent odhadom urobili určitú prognózu a vyzerá to tak, že sa na štrajku zúčastnilo 96 až 100-tisíc ľudí. To je náš odhad,“ povedal v piatok agentúre SITA predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Do tohto čísla odborári započítali aj zamestnancov súkromných a cirkevných škôl. Podľa Ondeka štrajk podporilo približne 96 súkromných a asi 12 cirkevných škôl.

Do štrajku sa podľa odborárov zapojilo takmer 86 percent základných a takmer 70 percent stredných škôl. Predbežne najviac základných škôl štrajkovalo v Košickom, Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji (od 87 do vyše 90 percent), najmenej škôl zatvorili v Trnavskom kraji (77 percent).

Spomedzi stredných škôl nespokojnosť s nízkymi platmi vyjadrili najmä v Prešovskom a Košickom kraji (vyše 73 percent škôl), najmenej to bolo v Žilinskom kraji (takmer 62 percent škôl).

Odborári, ktorí žiadajú už od budúceho roka zvýšenie tarifných platov učiteľov i nepedagogických zamestnancov minimálne o 10 percent a celkové zvýšenie rozpočtu pre školstvo, sa podľa Ondeka s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom stretnú už v utorok.

Rokovať chcú aj s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom práce Jánom Richterom. Ďalšie nátlakové akcie nevylučujú, všetko bude podľa Ondeka závisieť od toho, ako sa s ministrom dohodnú na budúcoročnom rozpočte.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BaránekPavel ondek