BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Základné školy pre rómske deti v najbližšom čase nebudú internátne. Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity túto myšlienku nepovažuje za dobrú a nepočíta s ňou ani v Revidovanom národnom akčnom pláne Dekády začleňovania rómskej populácie 2005 – 2015, ktorý v auguste odobrila vláda.
„Predbežne s internátnymi školami pre základné školstvo nepočítame. Neviem si to predstaviť a nepovažujem to za vhodné,“ povedal rómsky splnomocnenec Miroslav Pollák.
Vysvetlil, že projekt internátnych škôl pre žiakov základných škôl skúšali v zahraniční, jeho dôsledkom však boli rozbité komunity, pretože vzťah rodičov a detí je u Rómov veľmi silný. „Presadzovať to nasilu, to by urobilo ešte väčšie zlo,“ myslí si splnomocnenec. Súhlasí však s internátnymi školami pre stredoškolákov a umelecké školy.
„Špeciálne školy sú fajn“
Motiváciu a školské výsledky detí z rómskych komunít by mal zlepšiť akčný plán Dekády začleňovania rómskej populácie, ktorý je zameraný na oblasť vzdelávania, bývania, zdravia a zamestnanosti. Plán obsahuje konkrétne úlohy pre jednotlivé rezorty a termíny, dokedy úlohy treba splniť. V oblasti vzdelávanie chce Pollákov úrad napríklad dosiahnuť, aby rómske deti neboli začleňované do špeciálnych škôl, keď tam v skutočnosti nepatria.
„Špeciálne školy sú fajn. Sú fajn pre deti, ktoré naozaj potrebujú špeciálne vzdelávanie, ale pre deti, ktoré takúto školu nepotrebujú, je špeciálna škola brzdou a celoživotným hendikepom,“ povedala Zuzana Kumanová z úradu splnomocnenca.
Úrad splnomocnenca pri revízii národného akčného plánu spolupracoval s rezortom práce, školstva, kultúry, dopravy a zdravotníctva, mimovládnymi organizáciami, odborníkmi a aktivistami. Spomínané ministerstvá a Úrad vlády SR na akčný plán vyčlenia v rokoch 2012 až 2014 približne 50 miliónov eur ročne.