BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Návšteva eurokomisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu bola príležitosťou na prediskutovanie tém spojených s implementáciou Agendy 2030 ako aj prienikov priorít OSN a Európskej únie v kontexte nášho nadchádzajúceho predsedníctva 72. Valného zhromaždenia OSN. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí s tým, že Mimicu prijal šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák.
Dobrý základ, na ktorom sa dá budovať
„Agenda trvalo udržateľných cieľov, ako bola definovaná na pôde OSN, je dobrým základom, na ktorom sa dá budovať. Musíme však prejsť od záväzkov ku konkrétnym výsledkom. Nie je času nazvyš, musíme urobiť všetko pre to, aby sme udržali tempo implementácie tejto agendy,“ povedal Lajčák, podľa ktorého je dôležité budovať synergiu medzi OSN a Európskou úniou, osobitne v čase, keď Spojené štáty ustupujú z pozícií svetového lídra v oblastiach, ako je napríklad boj s klimatickými zmenami.
Minister tiež hosťa informoval o svojich prioritách ako predsedu 72. VZ OSN, medzi ktoré patrí aj príprava globálneho kompaktu pre migráciu. Partneri sa zhodli, že migrácia „nie je európskym, ale globálnym problémom a preto si vyžaduje aj globálnu odpoveď“.
Európsky fond pre udržateľný rozvoj je kľúčovou súčasťou
Mimicu prijal aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek. Partneri spoločne zhodnotili kľúčové rozvojové témy predsedníctva SR v Rade EÚ a ich prienik v pracovných agendách maltského a estónskeho predsedníctva. Komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí informuje, že eurokomisár poďakoval za aktívny prístup Slovenskej republiky počas predsedníctva v Rade EÚ a kladne zhodnotil, že viacero slovenských priorít prevzali nasledujúce predsedníctva, čím sa zabezpečila kontinuita a efektívnosť práce.
Parízek uvítal ponuku pre slovenský súkromný sektor zúčastňovať sa na aktivitách podporených Európskym fondom pre udržateľný rozvoj. Európsky fond pre udržateľný rozvoj je pritom jednou z kľúčových súčastí Externého investičného plánu, ktorý má slúžiť na riešenie príčin migrácie, vytvárať pracovné príležitostí v krajinách pôvodu a tranzitu migrácie, ako aj prispieť k udržateľnému rozvoju v partnerských krajinách. Externý investičný plán vytvorí tiež priestor pre hospodársku spoluprácu a participáciu nášho súkromného sektora.