BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Fínski a nórski vedci zistili, že ryby sa dokážu počas obzvlášť tuhých zím zmenšiť.
Túto vzácnu schopnosť, ktorú už predtým odborníci zaznamenali napríklad u piskorov alebo niektorých jašteríc, zdokumentoval tím Ariho Huuskoa z Fínskeho výskumného ústavu poľovníctva a rybárstva na mladých pstruhoch potočných (Salmo trutta m. fario).
U tých zaznamenali zredukovanie dĺžky tela až o jeden centimeter, čo predstavovalo približne 10 percent. Biológovia predpokladajú, že vďaka zmenšeniu dokážu mladé pstruhy počas tuhých zím, keď je nedostatok potravy, lepšie udržiavať energiu.
Na pozorovanie tejto zmeny vytvorili vedci bazény, v ktorých simulovali podmienky chladnej zimy. Experti upravovali teplotu vody aj rýchlosť prúdu a hladinu zakryli, aby napodobnili ľadovú pokrývku. Mladé pstruhy najprv výrazne znížili príjem potravy a následne sa skrátili až o jeden centimeter. Vedci síce zatiaľ nevedia, aké fyziologické procesy spôsobujú toto skrátenie, predpokladajú však, že by mohlo ísť o zredukovanie objemu medzistavcových platničiek podobne ako je tomu u piskorov.
„Týmto spôsobom dochádza ku skracovaniu chrbtice a tým pádom aj celkovej dĺžky,“ uviedol Huusko, ktorý spolu s kolegami informoval o tomto objave v časopise Functional Ecology. Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk.