BRATISLAVA XX. apríla (WEBNOVINY) – Príťažlivé odtiene lososovooranžových, ružovočervených až granátovofialových farieb, ľahká ovocná vôňa a svieža šťavnatá chuť s akurátnym obsahom kyselín pozývajú na ochutnávku mladú i staršiu generáciu. Pracovný obed v meste, gril party na záhrade či letná dovolenka pri vode sú vhodným dôvodom na chladivé „ružové“ osvieženie.
Revolúcia s názvom Rosé
Pri potulkách po malebných údoliach rieky Loiry, v Alsaskú na severovýchode Francúzska, pri slnkom rozpálených terasách nad jazerom Rapel v Čile, na pahorkoch oblasti Penedés v Španielsku, ale aj na svahoch Karpatského oblúka priamo v srdci Európy môžeme nájsť skvelé ružové vína jedinečných vlastností. Ich boom v Európe spustil dopyt someliérov a obchodníkov v Stredomorí a vo Veľkej Británii začiatkom 90. rokov minulého storočia. Tradičná škola „bublavého“ rosé zo Champagne a jej španielska „dvojníčka“ Cava zareagovala prakticky okamžite.
Exkluzivitu veľkých domén však čoskoro oslabila ekonomicky prijateľnejšia a neznámym pôvodom atraktívnejšia ponuka rosé z krajín Nového sveta. Z nich sa práve Čile stalo na niekoľko rokov najúspešnejšou veľmocou ružového vína. Jedným z dôvodov, pre ktoré tieto moky z Južnej Ameriky a Austrálie víťazili objemom predaných fliaš nad európskou produkciou, bola o pol roka skoršia dostupnosť mladých ročníkov. Na Slovensku si spotrebitelia začali viac všímať ružové vína v rokoch 2004 a 2005. Ich spotreba u nás od tohto obdobia až do roku 2008 vzrástla viac ako trojnásobne. Marketingu výrazne pomohli vynikajúce ocenenia slovenských vinárstiev na renomovaných medzinárodných súťažiach a ochota mladých someliérov experimentovať s novými témami v gastronómii.
Ako sa vyrábajú
Ružové vína svojimi vlastnosťami vhodne dopĺňajú sortiment bielych a červených. Vyrábajú sa spracovaním hrozna modrých muštových odrôd. Zdravé hrozno sa zberá v období technologickej zrelosti, keď je v mušte pre konkrétnu odrodu dosiahnutý optimálny pomer obsahu redukujúcich cukrov a organických kyselín, ako aj dostatočný obsah červených farbív (antokyánov) a „zrelých“ tanínov. Cesty získania ružového muštu sú dve. Prvá je založená na kvasení samotoku modrých rmutov (z pomletého modrého hrozna). Samotok je hroznová šťava, ktorá sa prirodzene uvoľňuje z pomletého hrozna vplyvom zemskej príťažlivosti bez lisovania. Druhá cesta využíva okamžité jemné lisovanie hrozna pri nízkom tlaku bez nakvášania. Ďalšie spracovanie muštu pre ružové vína je prakticky zhodné s postupom pri výrobe bielych vín.
Pri stole
Ružové vína lákajú svojou atraktívnou farebnosťou a neutrálnou ovocnou štruktúrou príjemných vôní a chutí pripomínajúcich zmes drobného ovocia k všestrannému použitiu v gastronómii. Servírujeme ich najmä v jarných a letných mesiacoch pri teplote 10 – 11 °C ako ľahké aperitívy, k čerstvým predjedlám, krevetám, langustínam alebo ľahkej úprave morských rýb. K rybacej polievke harmonizujú ružové s vyššou kyselinkou, k rybaciemu tataráku vyhovujú skôr plnšie a pikantnejšie, ktoré si chvíľku „poležali“ v dubových súdkoch.
Zrelé rosé s vyšším obsahom zvyškových cukrov podávame k čerstvému letnému ovociu alebo krémovým ovocným dezertom. Zo syrov je vhodným partnerom suchšieho rosé polotvrdý až maslový syr. Čerstvé mliečne syry s nízkym obsahom tuku alebo syry z kyslého mlieka si žiadajú mok v polosuchej až polosladkej podobe. Veľmi dobrá je aj kombinácia mladých suchých až polosuchých typov k listovým šalátom s čerstvým kozím syrom. Z degustačných kalichov sú pre mladé ružové najvhodnejšie tvary mierne rozšíreného a na konci uzatvoreného tulipánu s objemom 350 až 450 ml.
Staršie rezervy podávame v mierne otvorených kalichoch rozkvitnutého tulipánu s menším objemom, do 250 ml.
Štatistika
V celkovom degustačnom vyhodnotení senzorickej kvality tridsiatky prihlásených vzoriek tichých ružových vín pôvodom z Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Slovenska, Španielska a Talianska sme zaznamenali veľmi dobrú kvalitu akostných odrodových a akostných vín s prívlastkom, ktoré mali deklarované označenie pôvodu. Vzhľadom na rozmanitú analytickú štruktúru vzoriek komisia opäť samostatne hodnotila vína suché a vína ostatné, s vyšším obsahom zvyškových cukrov. Jedna vzorka bola v priebehu hodnotenia eliminovaná pre nedostatky v mikrobiologickej čistote jej senzorických vlastností.
Text: Vladimír Hronský
Informácie sú použité z www.vino.sk