BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) sa dištancuje od konania bývalých predstaviteliek ministerstva práce Viery Tomanovej a Emílie Kršíkovej v rámci projektu Centra sociálneho dialógu. Bývalá ministerka práce a štátna tajomníčka rezortu podľa RÚZ svojím neetickým konaním nepriamo poškodili dobré meno zamestnávateľskej únie. „Republiková únia zamestnávateľov má záujem na realizácii aktivít s cieľom podpory sociálneho dialógu, avšak pod podmienkou ich zmysluplnosti, transparentnosti a minimálnymi zásahmi štátu,“ konštatujú zamestnávatelia v tlačovej správe.
RÚZ upozorňuje na to, že v rámci konzultácií pri príprave projektu Centra sociálneho dialógu viackrát namietala navrhovaný spôsob alokácie prostriedkov medzi priame a nepriame výdavky. „Predstavitelia únie tiež opakovane vyjadrovali a stále vyjadrujú zásadný nesúhlas s náplňou činnosti Riadiaceho výboru Centra sociálneho dialógu a spôsobom odmeňovania jeho členov,“ zdôraznila RÚZ. Zamestnávateľská únia však tvrdí, že jej návrhy sa nepresadili, nakoľko RÚZ bola opakovane zástupcami vlády, odborov a Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR prehlasovaná. RÚZ má v Riadiacom výbore Národného projektu Centra sociálneho dialógu jedného člena z dvanástich. „Republiková únia zamestnávateľov k projektu pristúpila i na základe faktu, že obdobné projekty sú realizované za podpory Európskej únie aj v iných krajinách,“dodáva únia.
Bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová a jej štátna tajomníčka Emília Kršíková by mali vrátiť celú sumu, ktorú im vyplatilo Centrum vzdelávania v rámci projektu Centra sociálneho dialógu. Právnici už hľadajú spôsob, ako to dosiahnuť. Dovedna ide o 12 600 eur. „Riešime, akú osobnú zodpovednosť voči obom dámam ministerstvo vyvodí,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová.
Ako uviedla Andrea Devánová z mediálneho odboru ministerstva, zaujímavosťou v celej kauze je fakt, že bývalá štátna tajomníčka Kršíková odpracovala na rôznych projektoch podľa výkazov práce v období od mája do júna tohto roka 135 hodín, pričom vykonávala funkciu štátnej tajomníčky, čo pri štandardnom pracovnom čase bolo celkovo 479 odpracovaných hodín. To by však znamenalo, že by v skutočnosti musela pracovať osem hodín denne vrátane sviatkov a víkendov. Podľa Devánovej ešte neuveriteľnejšie vyznieva fakt, že podľa podpísaných príkazných zmlúv sa cítila na to, aby v čase od januára 2010 do apríla 2012 odpracovala 3 265,2 hodiny. To by vychádzalo, ak by naďalej pracovala aj vo funkcii štátnej tajomníčky na ministerstve, na 288,6 odpracovaných hodín mesačne. Je to približne 13,1 hodiny denne počas pracovných dní alebo 9,6 hodiny denne vrátane sviatkov a víkendov.
Príkazné zmluvy oboch predstaviteliek bývalého vedenia rezortu sú už vypovedané. Exministerka Tomanová sa rozhodla odstúpiť od príkazných zmlúv, ktoré jej mali priniesť takmer 60-tisíc eur z eurofondov do vrecka až po tom, ako Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR upozornilo na jej pochybné praktiky. Zmluvy bývalej štátnej tajomníčke Kršíkovej vypovedalo Centrum vzdelávania na podnet ministerstva. Do roku 2013 jej mali priniesť približne 77-tisíc eur.
SITA