MOSKVA 15. februára (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na stretnutí skupiny G20 vyzval na koordinovaný postup v boji proti problémom v globálnej ekonomike.
„Časy, keď mali hospodárske krízy izolovaný dopad, sú preč. Problémy v Spojených štátoch a eurozóne ovplyvňujú ekonomiku každej krajiny,“ povedal prezident na stretnutí s ministrami financií a centrálnymi bankármi krajín G20 v Kremli.
Kľúčovou úlohou preto je odstrániť nerovnováhy v ekonomike a stimulovať hospodársky rast, zdôraznil Putin. Pre obnovenie dôvery investorov je tiež potrebný „transparentný manažment“ rozpočtových deficitov a verejných dlhov, dodal ruský prezident.
Moskovská schôdzka predstaviteľov najdôležitejších svetových ekonomík G20 sa uskutočňuje v čase, kedy časť členov eurozóny na čele s Francúzskom vyjadruje obavy z posilňovania spoločnej európskej meny.
Kritike za snahu podporiť zotavenie domácej ekonomiky cieleným oslabením vlastnej meny zase čelí Japonsko. Zmierniť obavy z „menovej vojny“ malo utorňajšie vyhlásenie skupiny G7. Členské štáty zoskupenia najvyspelejších krajín sveta vrátane Japonska v ňom vyjadrili odhodlanie zotrvať pri „výmenných kurzoch určovaných trhmi“.
G20 pripravila kompromisné záverečné vyhlásenie
Záverečné vyhlásenie zo stretnutia skupiny G20 nebude obsahovať konkrétne rozpočtové ciele ani priamu výzvu, aby sa krajiny neusilovali o manipuláciu s kurzami mien. Vyplýva to z návrhu dokumentu, ktorý získala v piatok agentúra Reuters.
Záverečné komuniké iba potvrdí skoršie vyjadrenia G20 o nutnosti zabrániť neprimeraným pohybom menových kurzov na devízových trhoch, uviedol pre agentúru Reuters jeden z účastníkov moskovskej schôdzky ministrov financií a centrálnych bankárov G20. Krajiny podľa neho potvrdia, že dôveryhodná rozpočtová konsolidácia je v strednodobom horizonte potrebná, dokument však prihliadne na krátkodobé hospodárske problémy, ktorým čelia niektoré štáty G20.
Moskovská schôdzka predstaviteľov najdôležitejších svetových ekonomík G20 sa uskutočňuje v čase, kedy časť členov eurozóny na čele s Francúzskom vyjadruje obavy z posilňovania spoločnej európskej meny. Kritike za snahu podporiť zotavenie domácej ekonomiky cieleným oslabením vlastnej meny zase čelí Japonsko.
Zmierniť obavy z „menovej vojny“ malo utorňajšie vyhlásenie skupiny G7. Členské štáty zoskupenia najvyspelejších krajín sveta vrátane Japonska v ňom vyjadrili odhodlanie zotrvať pri „výmenných kurzoch určovaných trhmi“. Návrh záverečného vyhlásenia z ministerskej schôdzky G20, ktorá sa končí v sobotu, osobitnú formuláciu o Japonsku n neobsahuje, informovala agentúra Reuters.