Ruský premiér Medvedev provokuje, navštívil sporné Kurily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medvedev
Dmitrij Medvedev Foto: SITA

MOSKVA 3. júla (WEBNOVINY) – Ruský premiér Dmitrij Medvedev v utorok splnil svoj sľub a navštívil jeden zo sporných Kurilských ostrovov Kunašir.

Šéf ruskej vlády priletel na ostrovy už po druhýkrát – naposledy tak urobil ešte ako prezident v roku 2010 vôbec ako prvý šéf Kremľa.

Medvedevova návšteva bola poznačená tragickým incidentom, keď jeden z miestnych ruských vojakov v pondelok večer zastrelil dvoch pracovníkov pobočky ruskej centrálnej banky a následne spáchal samovraždu. Podľa Moskvy však vraždy nemajú žiaden politický kontext a nijako nesúvisia s utorkovou návštevou premiéra.

Japonsko si povolalo ruského veľvyslanca

Japonsko si v utorok povolalo ruského veľvyslanca v Tokiu, aby mu vyjadrilo svoj protest proti návšteve ruského premiéra Dmitrija Medvedeva na jednom zo štyroch sporných Kurilských ostrovov, na ktoré si robia nárok obe krajiny.

Medvedev
Foto: SITA/AP

Jevgenija Afanasieva pozvali na japonské ministerstvo zahraničia, kde mu vyjadrili „hlboké poľutovanie“ Tokija nad utorňajšou návštevou Medvedeva, oznámilo ministerstvo v stanovisku. Japonsko protestovalo len niekoľko hodín potom, ako Medvedev navštívil ostrov Kunašir, nazývaný Kunaširi v japončine, ktorý leží severne od ostrova Hokkaidó, čo bola už jeho druhá návšteva sporných ostrovov.

Tokio si robí nárok na štyri ostrovy známe v Japonsku ako Severné teritóriá, čo zhoršuje rusko-japonské vzťahy a komplikuje investovanie a obchod. „Ostrov Kunaširi je integrálnou súčasťou japonského teritória a japonská vláda nemôže takú návštevu akceptovať,“ povedal viceminister zahraničia Keničiro Sasae ruskému veľvyslancovi.

Bilaterálne rokovania o sporných ostrovoch otvoril prezident

Medvedev navštívil ostrov len niekoľko týždňov po dohode japonského premiéra Jošihika Nodu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o obnovení bilaterálnych rokovaní o sporných ostrovoch. Na ostrovoch bol prvýkrát v roku 2010 ešte ako ruský prezident, čo vyvolala nahnevanú reakciu Tokia.

Kurily, ktoré obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny, sa nachádzajú v oblasti bohatej na ryby a aj na podmorské náleziská ropy a zemného plynu či ložiská zlata a striebra.

Tisíctristo kilometrov dlhý pás takmer 60 ostrovov tiahnuci sa od ruskej Kamčatky po japonský ostrov Hokkaidó má v Japonsku názov Severné územia a spory o ich vlastníctvo bránia Tokiu a Moskve v podpísaní mierovej zmluvy, ktorá by formálne ukončila ich nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny. Japonsko podmieňuje podpis mierovej dohody vrátením vybraných ostrovov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij Medvedev