Rusko zaznamenalo najhorší nedostatok pracovnej sily od nástupu prezidenta Vladimira Putina k moci. Ukázal to nový prieskum, o ktorom informuje portál Politico.
V Rusku nemá kto vyrábať
Ruský Gajdarov inštitút pre hospodársku politiku, ktorý každý mesiac robí prieskum medzi manažérmi asi tisícky priemyselných podnikov v krajine, zistil, že v apríli malo nedostatok pracovníkov 35 % podnikov.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Podľa inštitútu je to najvyššie číslo od roku 1996. Nedostatok pritom podľa inštitútu čiastočne spôsobila „čiastočná mobilizácia“ zo septembra minulého roka.
Medvedev označil Pobaltie za ruské, Poľsko za „dočasne okupované“ a Európu za vazala USA
Vedúci podnikových prieskumov inštitútu Sergej Cuchlo podľa ruského portálu RBC na konferencii, kde prezentoval zistenia, povedal, že nedostatok zamestnancov v krajine predstavuje „hlboký a dlhodobý problém“, ktorý brzdí priemyselný rast krajiny.
Nedostatok priznal aj Putin
Nedostatok pracovníkov bol podľa neho najvýraznejší v ľahkom priemysle a strojárstve. Odchod západných značiek, ako sú McDonald’s alebo Starbucks z krajiny síce ponúkol príležitosti pre miestnych podnikateľov, nedostatok pracovníkov však teraz znamená, že miesto nich „jednoducho nemá kto vyrábať“.
Putin v apríli priznal, že krajina „nemá dostatok pracovníkov“ a ruský minister hospodárskeho rozvoja Maxim Rešetnikov v marci upozornil, že problémy s odbornou prípravou a produktivitou práce sa v krajine stávajú „otázkami prežitia“.
Z prieskumu však tiež vyplýva, že úroveň optimizmu podnikov sa vo februári tohto roka vrátila na úroveň spred pandémie, i keď respondenti zostali v celkovom hodnotení ekonomickej situácie rozdelení.