Medvedev označil Pobaltie za ruské, Poľsko za „dočasne okupované“ a Európu za vazala USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dmitrij Medvedev
Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev. Foto: archívne, Jekaterina Štukina, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Bývalý ruský prezident a zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev v utorok označil pobaltské štáty za „naše“ a dodal, že Poľsko je len „dočasne okupované“. Informuje o tom portál Euronews.

Ruský politik prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter označil Litvu, Lotyšsko a Estónsko za „naše“ provincie, pričom tak podľa Euronews reagoval na minulotýždňové vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že Moskva „už geopoliticky prehrala“.

Rusko sa de facto dostalo do podriadenosti voči Číne a stratilo prístup k Pobaltiu, čo bolo rozhodujúce, pretože to podnietilo rozhodnutie Švédska a Fínska vstúpiť do NATO,“ vyjadril sa Macron v rozhovore pre denník L’Opinion.

Zúrivý protizápadný a provojnový hlas

Sovietsky zväz (ZSSR) okupoval trojicu malých pobaltských štátov až do svojho kolapsu v roku 1991. Veľká časť tamojšieho obyvateľstva vníma Sovietsky zväz negatívne a prijala svoju budúcnosť v Európskej únii (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), pripomína Euronews.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu sa v Pobaltí zväčšili obavy z hrozby, ktorú pre krajiny predstavuje Rusko. Sú hlasnými podporovateľmi Ukrajiny, poskytujú pomoc, zbrane a prijímajú tiež utečencov.

Medvedev, ktorý bol v rokoch 2008 až 2012 ruským prezidentom a v rokoch 2012 až 2020 premiérom, sa stal zúrivým protizápadným a provojnovým hlasom Kremľa a jeho výroky často vyvolávajú kontroverzie.

Vojská NATO v Poľsku

Vo svojom najnovšom výpade okrem iného označil Poľsko za „dočasne okupované“, pričom odkazoval na prítomnosť vojsk NATO v krajine, ktorá podľa agentúry AP zahŕňa aj 10-tisíc amerických vojakov. I keď Poľsko nebolo priamo súčasťou ZSSR, patrilo k satelitným štátom Sovietskeho zväzu. Tamojšia komunistická vláda padla v roku 1989.

Medvedev v reakcii na Macronovo vyjadrenie napísal: „Geopolitická prehra? Všetky členské štáty NATO teraz večer chodia spať a ráno sa budia s myšlienkou na Rusko. Navyše, niektoré z nich, obzvlášť zbabelé a trpiace fantómovými bolesťami, ako napríklad dočasne okupované Poľsko a naše pobaltské provincie, sa poriadne posrali. Ak teda skutočne bola nejaká prehra, tak je to prehra primitívnej politiky NATO s jeho ambíciou zohrávať výnimočnú úlohu v 21. storočí.

V príspevku na Twitteri, ktorý mal viac ako milión zobrazení, Medvedev ďalej tvrdil, že Európa sa správa ako vazal „zvrátených chúťok Američanov“, pričom podľa neho „s masochistickou túžbou škodí vlastnej ekonomike a obyčajným Európanom“.

Euronews v tejto súvislosti pripomína, že ruská vojna na Ukrajine podnietila v celej Európe vysokú infláciu, ktorá ovplyvnila najmä ceny potravín a energií. Napriek tomu však v januári prieskum Eurobarometra ukázal, že drvivá väčšina občanov Únie podporuje pokračujúcu podporu Ukrajiny zo strany bloku.

Sedemdesiatštyri percent respondentov odpovedalo „áno“ na otázku, či súhlasia s tým, aby EÚ pomáhala Ukrajine, pričom jedna tretina uviedla, že s tým „rozhodne“ súhlasí. Čísla v jednotlivých krajinách sa však značne líšili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmitrij MedvedevEmmanuel Macron
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy