TORONTO/MONTREAL 3. januára (WEBNOVINY) – Duel Ruska proti USA otvoril piatkový štvrťfinálový program na svetovom šampionáte hokejistov do 20 rokov v Kanade. Prvým semifinalistom sa napokon stali Rusi, ktorí svojich amerických súperov zdolali 3:2. Zborná sa v boji o finále stretne so Švédskom. Reprezentácia „Tre kronor“ porazila v severskom derby Fínsko 6:3.
Slovenskí hokejisti zdolali Česko, na MS budú hrať o medaily
Do bojov o medaily sa premiérovo od januára 2009 a len tretíkrát v histórii prebojovali aj slovenskí hokejisti. Zverenci trénera Ernesta Bokroša vo štvrťfinále zdolali rovesníkov z Česka 3:0 a v nedeľňajšom zápase o postup do finále ich čaká súboj s víťazom neskoršieho sobotňajšieho duelu Kanada – Dánsko.
Reprezentácia Švajčiarska vyhrala v rámci série o udržanie sa v najvyššej kategórii, ktorá sa hrá na dve víťazstvá, nad rovesníkmi z Nemecka 5:2. Druhý duel je na programe v sobotu 3. januára. Prípadné tretie stretnutie sa uskutoční v pondelok 5. 1. Menej úspešný tím z baráže opustí minimálne na rok juniorskú elitu, medzi ktorou ho nahradí výber mladých Bielorusov.
Javorové listy inkasovali len štyri góly
V záverečnom štvrťfinálovom súboji domáci Kanaďania rozdrvili Dánov 8:0 a spoločne so Švédmi zatiaľ kráčajú turnajom len s víťazstvami v riadnom hracom čase. O finále sa v nedeľu pobijú dvojice Švédsko – Rusko (22.00 h SEČ) a Kanada – Slovensko (2.00 h SEČ už v pondelok).
Kanaďania opäť nepripustili úvahy na čo len drobnú zápletku. Sympatického nováčika z Dánska pred zaplnenými tribúnami v torontskom Air Canada Centre (18 448 divákov) definitívne zlomili v polovici zápasu, keď Lawson Crouse a Connor McDavid zvýšili na 3:0 a 4:0.
Kanaďania v doterajších piatich zápasoch na turnaji nastrieľali 29 gólov a inkasovali iba štyri. Do semifinále na MS do 20 rokov sa prebojovali po sedemnásty raz v sérii. Po piatich zlatonosných rokoch 2005 – 2009 však odvtedy mladé „javorové listy“ získali iba jeden bronz v roku 2012. Doma to chcú jednoznačne zmeniť.
„Kanada bola pre nás príliš ťažkým súperom. Rýchlosť domácich, fyzická prevaha a skvelé posúvanie puku boli na nás priveľa. Zabilo nás to,“ uviedol Olaf Eller, tréner Dánska. „Je to ako splnený sen zahrať si v takomto zápase. Atmosféra bola fascinujúca, ale to sme tak trochu od našich fanúšikov aj čakali,“ cituje server šampionátu útočníka Kanady Connora McDavida, ktorý má celkovo na konte 2 góly a 7 asistencií. „Je to náš najlepší hráč na turnaji,“ povedal o McDavidovi krídelník Max Domi.
Kouč USA hovorí o nedisciplinovanosti hráčov
V severskom derby a zároveň repríze vlaňajšieho finále bol po dvoch tretinách vyrovnaný stav 3:3. Potom Švédi troma gólmi rozhodli o svojom postupe do bojov o medaily. Fíni nevyužili ani jednu zo šiestich presiloviek, kým ich škandinávski susedia polovicu z nich premenili na góly. Na celom turnaji sa fínski hokejisti ani raz netešili z presilovkového zásahu, kým ich premožitelia strelili 12 gólov v početnej výhode.
„Máme nulovú úspešnosť v presilovkách a s touto štatistikou sa nedajú vyhrávať zápasy a už vôbec nie celý turnaj. Švédi nás za vylúčenia trestali, ale naopak to neplatilo,“ vyhlásil fínsky obranca Mika Ilvonen. „Prečkali sme dve oslabenia za sebou a potom sami udreli. Pracovali sme vtedy na ľade naozaj výborne,“ referoval švédsky útočník William Nylander, autor dvoch asistencií. Pred semifinálovým zápasom proti Rusom podotkol: „Máme teraz väčšie sebavedomie. Ruských hráčov sme už zdolali, preto si opäť veríme.“
Za hlavnú príčinu prehry s Ruskom (2:3) tréner výberu USA Mark Osiecki označil nedisciplinovanosť jeho hráčov. Osem potrestaných na dve minúty bolo priveľa, Rusi využili dve presilovky. „Hra v oslabení nám odobrala veľa energie. Predtým sme boli na ľade disciplinovaní, ale v tomto zápase nie. Nerozumiem, prečo to tak bolo,“ povedal Osiecki. Ruský útočník Ivan Barbašov, ktorý už v 3. min otvoril skóre, nadšene uviedol: „Toto víťazstvo bolo poctivo vybojované a veľa pre nás znamená. Určite nám pri televízoroch fandilo celé Rusko.“
Zatiaľ čo Švédi boli z ostatných troch šampionátov do 20 rokov raz zlatí (2012) a dvakrát strieborní, Rusi prežívajú dobu bronzovú (2013, 2014). „Využili sme svoje šance a mali solídneho brankára. Súhlasím s tým, že sme boli pred zápasom outsidermi, ale po ňom myslíme na medailu,“ povedal tréner Rusov Valerij Bragin.
– hralo sa v Montreale
Góly: 33. DeAngelo (Butcher, Eichel), 49. Werenski (Matthews) – 3. Barbašov (Lešenko, Bučnevič), 16. Šarov (Dergačov, Mamin), 42. Tolčinskij (Pajgin, Goldobin)
Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Wehrli (Švaj.) – Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.)
.
– hralo sa v Montreale
Góly: 18. Kabáč (Koyš), 55. Cehlárik (Rosandič, Lantoši), 60. Réway
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman, Olenin – Lazarev (všetci Rus.), Mills (Kan.), 7696 divákov
.
– hralo sa v Toronte
Góly: 25. Forsling (W. Nylander, Kempe), 25. Wallmark (Aho, Olofsson), 29. Brodecki (Norell, Forsling), 42. Kempe (Lindblom, Holmström), 54. Lindblom (W. Nylander), 60. Wallmark (Hägg) – 22. Ikonen, 30. Rantanen (Ikonen, Hintz), 36. K. Kapanen (Mustonen, Honka)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Patafie (USA), St-Jacques – Browne (Kan.), Wüst (Švaj.)
.
(2:0, 3:0, 3:0)
Góly: 11. Lazar (McDavid), 16. Reinhart (Duclair), 28. Crouse (Gauthier), 31. McDavid, 34. Lazar (Hicketts), 44. Paul (Petan, Virtanen), 46. Point (Lazar, McDavid), 60. Ritchie (Crouse)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Brügemann (Nem.), Öhlund (Švéd.) – Ponomarjow (Nem.), Ritter (USA), 18 448 divákov
.
nedeľa 4. januára (Air Canada Centre/Toronto): Rusko – Švédsko (22.00 h SEČ), Slovensko – Kanada (2.00 h v pondelok ráno) .
.
– hralo sa v Toronte
Góly: 4. Fiala (Rod, Malgin), 21. Rod (Fora, Malgin), 26. Fazzini (Hischier), 34. Hischier (Fora, Fazzini), 46. Rod (Malgin) – 29. Tuomie (Tiffels), 56. Kurz (Michaelis)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Wissmann (Nem) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Miller (USA) – Dehaen (Fr.), Pesonen (Fín.)