WASHINGTON 28. augusta (WEBNOVINY) – Vláda USA v stredu vyjadrila presvedčenie, že Rusko začalo vojenskú ofenzívu v mestách Doneck a Luhansk na východe Ukrajiny, aby podporilo tamojších separatistických povstalcov v boji proti vládnym vojskám. Podľa hovorkyne amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiovej na Ukrajinu prichádzajú z Ruska ďalšie kolóny tankov a obrnených vozidiel, čo „nasvedčuje tomu, že v Donecku a Luhansku pravdepodobne beží Rusmi riadená protiofenzíva“.
—-> TU.
Rusko sa správa nečestne
Psakiová pred novinármi taktiež vyhlásila, že Rusko sa v súvislosti s konaním na Ukrajine správa nečestne dokonca i k vlastným občanom, keďže podľa nej vysiela niektoré zo svojich armádnych útvarov na miesta v susednej krajine vzdialené 30 míľ (48 kilometrov) od hranice, o čom samotní vojaci ani ich rodiny netušia. Poukázala pritom na správy z Ruska o pohreboch vojakov padlých na Ukrajine či ošetrovaní zranených v jednej z nemocníc v Petrohrade.
Psakiová nezabudla vyjadriť znepokojenie nad vývojom v juhovýchodnej časti Ukrajiny, kde protivníci Kyjeva v stredu obsadili prímorské stredisko Novoazovsk. Napriek vyslovenej kritike hovorkyňa neavizovala žiadnu bezprostrednú odozvu zo strany USA, povedala však, že Washington má rôzne možnosti vrátane zvýšenia pomoci „nesmrtiaceho“ charakteru armáde Ukrajiny a ďalších sankcií koordinovaných s európskymi spojencami.
Prezident Barack Obama by mal s európskymi partnermi o Ukrajine rokovať na budúcotýždňovom summite NATO vo Walese. Ukrajinskí a západní predstavitelia tvrdia, že Rusko zohráva priamu úlohu pri stupňovaní konfliktu, čo Moskva naďalej popiera.
Merkelová chce od Putina vysvetlenie
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v stredu telefonicky spojila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorému povedala, že „najnovšie správy o prítomnosti ruských vojakov na území Ukrajiny musia byť vysvetlené“. Podľa vyhlásenia hovorcu nemeckej vlády Steffena Seiberta taktiež zdôraznila, že Rusko nesie „veľkú zodpovednosť za deeskaláciu a dohľad nad vlastnými hranicami“.
Vyjadrila sa tak po utorňajšom rokovaní Putina s ukrajinským náprotivkom Petrom Porošenkom v Minsku, kde hovorili o potrebe urýchleného dosiahnutia mieru na východnej Ukrajine zmietanej separatistickým povstaním. Porošenko pred stretnutím zopakoval, že predpokladom zastavenia bojov je zabezpečenie stráženia hranice s Ruskom a zastavenie prísunu zbraní pre povstalcov.
Rusko musí dodržiavať pravidlá
Francúzsky prezident François Hollande vo štvrtok vyhlásil, že v prípade potvrdenia správ o vstupe ruského vojska na územie Ukrajiny by takýto krok považoval za „netolerovateľný a neakceptovateľný“. Zároveň upozornil, že sankcie voči Rusku „ponechá Európa v platnosti alebo ich dokonca sprísni, ak sa eskalácia bude zväčšovať“.
„Nechcem to, pretože to nie v ruskom ani v našom záujme,“ povedal Hollande na výročnej konferencii francúzskych diplomatov v Paríži. Rusko sa podľa neho „nemôže nádejať, že bude mocnosťou 21. storočia a pritom nebude dodržiavať pravidlá“.
Hollande sa na konferencii venoval aj snahe zastaviť postup sunnitských fundamentalistov v Iraku a Sýrii, pričom odmietol možnosť, že by spojencom Západu mohol byť sýrsky prezident Baššár al-Asad. Ten podľa neho „v boji proti terorizmu nie je partnerom“ a „nedá sa vyberať medzi dvoma barbarstvami“. Hollande chce namiesto toho podporovať opozičné sily bojujúce proti militantom Islamskému štátu v Sýrii. Zopakoval tiež výzvu na usporiadanie medzinárodnej konferencie, ktorá má pomôcť skoordinovať postup voči Islamskému štátu.