TOKIO 31. mája (WebNoviny.sk) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa vo štvrtok počas svojej návštevy Pchjongjangu stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
Šéf ruskej diplomacie lídrovi Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) odovzdal „srdečný pozdrav „ od prezidenta Vladimira Putina, ktorý mu tiež zaprial všetko najlepšie v jeho „veľkom úsilí“ na Kórejskom polostrove.
Údajne zavraždený ruský novinár Arkadij Babčenko žije, prezradil dôvod predstierania smrti
Ako uvádza agentúra AP, okrem toho tiež Lavrov vyjadril podporu Moskvy v prípade dohody medzi Kimom a juhokórejským prezidentom Mun Če-inom z aprílového summitu zameraného okrem iného na zmiernenie nepriateľstva medzi oboma krajinami a pozval severokórejského vodcu do Ruska.
Rusko víta vývoj s USA
Lavrov sa vo štvrtok stretol so severokórejským šéfom diplomacie Ri Jong-hoom, s ktorým podľa ruských médií okrem iného diskutoval o rozšírení vzájomných vzťahov. Pred novinármi sa neskôr vyjadril, že Rusko víta vývoj vo vzťahoch medzi KĽDR, Južnou Kóreou a USA.
„Vítame kontakty, ktoré sa v posledných mesiacoch vyvíjali medzi Severnou a Južnou Kóreou, medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi. Vítame summity, ktoré sa už uskutočnili medzi Pchjongjangom a Soulom, ako aj plánované stretnutia medzi severokórejským a americkým vedením,“ vyjadril sa šéf ruskej diplomacie.
Predstaviteľ Severnej Kórey ide do USA, mal by byť na rokovaniach pred možným summitom s Trumpom
Minister zahraničia zároveň sľúbil, že Rusko podporí denuklearizáciu a širšie úsilie o vytvorenie stabilného a dlhotrvajúceho mieru v regióne, pričom naznačil, že Moskva verí, že počas daného procesu by mali voči KĽDR poľavovať sankcie. To sa líši od postoja USA, pre ktoré je denuklearizácia podmienkou stiahnutia sankcií.
„Je absolútne jasné, že keď sa začne rozhovor o riešení jadrového problému a ďalších problémov na Kórejskom polostrove, vychádzame zo skutočnosti, že rozhodnutie nemôže byť úplné, kým platia sankcie,“ povedal.
Návšteva pred summitom Trump – Kim Čong-un
Lavrovova návšteva sa uskutočnila pred plánovaným historickým summitom medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý by sa mal konať v júni v Singapure. Jeho cesta je vnímaná ako pokus Moskvy uistiť sa, že ju bude Sever informovať pri jeho pokusoch diplomaticky sa zblížiť s Washingtonom, Soulom a Pekingom a bude dbať na jej obavy.
Aj napriek tomu, že Rusko so Severnou Kóreou susedí a majú relatívne priateľské vzťahy, krajina zostala v úzadí, keď sa Kim začal angažovať v zlepšení diplomatických vzťahov krajiny. Severokórejský vodca sa už tento rok dva razy stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom i s juhokórejskou hlavou štátu Mun Če-inom.