Rusko a Čína v stredu poukázali na svoje prehlbujúce sa vzťahy sériou stretnutí. Tie boli ostro sledované, keďže svet sa z nich snaží vyčítať, či by Peking mohol poskytnúť Kremľu silnejšiu podporu pre ruskú vojnu na Ukrajine.
Šéf zahraničnej politiky Komunistickej strany Číny Wang I zavítal do Moskvy po neohlásenej pondelňajšej návšteve amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajine. Pred cestou do Ruska v sobotu rokoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom na okraji Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Kremeľ očakáva návštevu Si Ťin-pchinga
Ruský vodca Vladimir Putin na začiatku rokovaní s Wangom ocenil väzby medzi obomi krajinami a dodal, že Kremeľ očakáva návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku.
Predstaviteľ Kremľa nalieha na hlbšie vzťahy s Čínou, spoločne vraj lepšie odolajú tlaku Západu
Putin poznamenal, že „spolupráca medzi Čínskou ľudovou republikou a Ruskou federáciou na globálnej scéne je obzvlášť dôležitá pre stabilizáciu medzinárodnej situácie“.
Zameriavať sa budú na prehlbovanie vzťahov
Wang povedal, že „čínsko-ruské vzťahy nie sú namierené proti žiadnym tretím krajinám a určite nemôžu byť vystavené tlaku žiadnej tretej krajiny“. Zdôraznil, napríklad, že Moskva aj Peking podporujú „multipolaritu a demokratizáciu medzinárodných vzťahov“, čo je odkaz na ich spoločný cieľ čeliť dominancii USA v globálnych záležitostiach.
Čína chce zohrať rolu v mierovom urovnaní konfliktu na Ukrajine, podľa ministra zahraničia sa to môže vymknúť spod kontroly
Wang v stredu rokoval aj so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Obaja sa zhodli, že sa musia zameriavať na prehlbovanie vzťahov, pričom podotkli, že tieto väzby nemajú „žiadne obmedzenia“.
Čína, ktorá vyhlásila priateľstvo „bez hraníc“ s Ruskom, ostro odmietla kritizovať kroky Moskvy v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Obvinila USA a NATO z provokácie Kremľa a odsúdila „trestuhodné“ sankcie uvalené na Rusko. Rusko zasa silne podporuje Čínu v čase napätia s USA v súvislosti s Taiwanom.