MOSKVA 6. januára (WebNoviny.sk) – Rusko sa domnieva, že teroristická skupina Islamský štát (IS/Dáiš) s veľkou pravdepodobnosťou používa v Sýrii chemické zbrane. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje.
Domnienku vyslovil vedúci oddelenia pre odzbrojenie a kontrolu zbraní na ruskom ministerstve zahraničných vecí Michail Ulianov. Zároveň vyzval na vyšetrovanie možných dodávok zložiek bojového plynu sarin z Turecka do Sýrie. Odvolal sa pritom na dôkazy, ktoré nedávno predložil člen tureckého parlamentu.
„O pravdepodobnom použití chemických zbraní militantmi z Dáišu a v širšom význame islamskými radikálmi v (sýrskom meste) Chán al-Asal proti vládnym silám v marci 2013 sme referovali viackrát,“ uviedol Ulianov, ktorého citovala agentúra RIA Novosti.
Člen tureckej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Eren Erdem v polovici decembra uviedol, že z Turecka odišla v roku 2013 do Sýrie zásielka látok na výrobu chemických zbraní určená pre extrémistov z Dáišu. Podľa Erdema turecké úrady o tejto zásielke vedeli.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zistila, že obyvatelia Sýrie mohli byť vystavení účinkom bojového plynu podobnému sarinu pri najmenej 11 incidentoch, o ktorých informovala sýrska vláda. Vyplýva to z nového dokumentu, ktorý v pondelok zverejnila OSN.
Sarin je smrtiaci plyn klasifikovaný Rezolúciou OSN č. 687 ako zbraň hromadného ničenia. Jeho použitie zakazuje dohoda OSN o chemických zbraniach z roku 1993. V októbri 2014 OPCW vyhlásila, že zo Sýrie bolo odvezených a zlikvidovaných takmer 98 percent chemických zbraní.